reklama

W Poznaniu otwarto najnowocześniejsze w kraju laboratorium kryminalistyczne. Będzie wspierało również policjantów z Jarocina

Opublikowano:
Autor:

W Poznaniu otwarto najnowocześniejsze w kraju laboratorium kryminalistyczne. Będzie wspierało również policjantów z Jarocina - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
20
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW Poznaniu powstało najnowocześniejsze laboratorium kryminalistyczne w Polsce. Dzięki zaawansowanej technologii i aparaturze, laboratorium znacznie zwiększy skuteczność wykrywania przestępstw, co poprawi bezpieczeństwo mieszkańców. Będą tu trafiały również sprawy z Jarocina.
reklama

Funckjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Jarocnie również nie brakuje trudnych spraw, gdzie potrzeba wsparcia nowoczesnych metod i sprzętu, a ustalenia muszą być niezbite. Pomoże im z pewnością otwarte właśnie Poznańskie Laboratorium Kryminalistyczne, zlokalizowane przy ul. Mansfelda na Jeżycach. To inwestycja, która stawia Wielkopolskę na czele innowacji kryminalistycznych w kraju. Nowoczesne laboratorium, wyposażone w zaawansowaną aparaturę badawczą, będzie kluczowe w skuteczniejszym wykrywaniu przestępstw i skracaniu czasu realizacji badań. 

Bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą. Aby skutecznie mierzyć się z zagrożeniami, w Wielkopolsce stawiamy na profesjonalizm i współpracę. Powstała inwestycja jest tego doskonałym przykładem - powiedziała Agata Sobczyk, Wojewoda Wielkopolska.

reklama

Budowa trwała dwa lata, a kamień węgielny wmurowano w kwietniu 2023 roku.

Dalsza część tekstu pod wideo ↓

Co znajduje się w nowym laboratorium kryminalistycznym w Poznaniu?

Nowoczesny sześciokondygnacyjny budynek o powierzchni prawie 7 tys. m² mieści najnowocześniejszy sprzęt badawczy, który pozwala na precyzyjną analizę DNA, narkotyków, substancji psychoaktywnych oraz materiałów balistycznych. Jednym z unikalnych urządzeń, które się tam znajdują, jest sprzęt, którego na świecie jest jedynie siedem egzemplarzy.

reklama

Cieszę się, że policyjni eksperci będą mieć wreszcie dobre warunki do pracy. Budowa w Poznaniu tego najnowocześniejszego w Polsce laboratorium to kluczowa inwestycja, która pozwoli zwiększyć wykrywalność przestępstw kryminalnych, co przełoży się z kolei na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców stolicy Wielkopolski - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta.

W laboratorium działają specjalistyczne sekcje: Biologii i Genetyki, Chemii, Daktyloskopii i Traseologii, Mechanoskopii i Balistyki, Badań Dokumentów i Fonoskopii, a także Antroposkopii i Informatyki Śledczej. 

Laboratorium spełnia wymagania normy w obszarze badań genetycznych i daktyloskopijnych: posiada certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji; spełnia wymagania europejskich laboratoriów kryminalistycznych - informuje Urząd Miasta Poznania. 

reklama

Inwestycja, której koszt wyniósł 114 mln zł, została sfinansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władze samorządowe. 

Na zaproszenie Komendanta Wojewódzkiego Policji gościem wydarzenia był Marszałek Marek Woźniak. Inwestycję od początku wspierał Samorząd Województwa Wielkopolskiego.  

- Przede wszystkim przekazuję ogromne gratulacje dla pana Komendanta Tomasza Olczyka i całego zespołu za to, że skutecznie doprowadzili tę inwestycje do końca. To niewątpliwy sukces Wielkopolski. Liczymy na to, że to laboratorium będzie najlepsze w Polsce. Życzę wszystkim pracownikom laboratorium, żeby nie ustawali w zabiegach o wyposażenie w sprzęt w najnowszej klasy. Wiem, że macie Państwo kompetencje na poziomie światowym. Życzę, żebyście dysponowali Państwo narzędziami do przeprowadzenia wszystkich badań, tak aby skutecznie wspomagać procesy dochodzeniowe i żeby te dowody, które są potem przedstawiane w sądzie, były niezbite. Deklaruje jednocześnie, że jeśli będziemy mogli jeszcze pomóc, to oczywiście pomożemy - podkreśla Marszałek Marek Woźniak.

reklama

Poznańskie laboratorium kryminalistyczne jednym z największych w kraju

W 2023 roku poznańskie laboratorium przeprowadziło blisko 1800 ekspertyz, w tym badania prawie 7000 próbek narkotyków oraz 11000 próbek DNA. Laboratorium jest jednym z największych w kraju, zatrudniając 73 osoby, w tym 58 policjantów i 15 pracowników cywilnych, a 37 osób pełni funkcję biegłych sądowych. 

Eksperci z laboratoriów kryminalistycznych są cichymi bohaterami wielu sukcesów polskiej Policji. Ich wiedza i umiejętności mają kluczowe znaczenie w procesie wykrywczym. Policjanci z Poznania udowodnili to niejednokrotnie - powiedział nadinsp. Marek Boroń, Komendant Główny Policji.

Eksperci regularnie współpracują z organami ścigania oraz prowadzą szkolenia dla techników kryminalistyki i edukacyjne dla szkół.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama