Automatyczny defibrylator zewnętrzny to urządzenie do przywracaniu krążenia u osób, u której nagle się ono zatrzymało. O tym, jakie znaczenie mają defibrylatory i gdzie się znajdują w Jarocinie i okolicy pisaliśmy w październiku. Powstał wówczas raport na ten temat - szczegóły TUTAJ.
Defibrylatory zewnętrzne mogą uratować życie
Statystyki wskazują, że około 40 tysięcy Polaków umiera z powodu nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Lekarze i ratownicy medyczni nieustannie powtarzają, że po 3-4 minutach od takiego zdarzenia, z powodu jego niedotlenienia dochodzi do pierwszych nieodwracalnych zmian w mózgu.W przywróceniu czynności życiowych pomagają między innymi automatyczne defibrylatory, które montuje się w miejscach publicznych przeważnie na zewnętrznych ścianach budynków użyteczności publicznej, między innymi szkołach i urzędach. Aparat są ogólnodostępne, może ich użyć każdy i za jego pomocą uratować komuś życie.
- Od 20 do 30% nagłych zatrzymań krążenia stwierdza się z powodu migotania komór. Przy migotaniu komór niezbędna jest defibrylacja. Osoby, które wymagają defibrylacji, a nie jest ona prowadzona - mają niewielką szansę na przywrócenie czynności życiowych. Na tysiąc osób, u których występuje zatrzymanie krążenia, około 333 osoby będą miały jedno z najczęstszych zaburzeń rytmu serca - migotanie komór, a w tym przypadku konieczne jest podłączenie defibrylatora zewnętrznego i on wykrywa migotanie komór, i powoduje wyładowanie energii, dzięki czemu pacjent ma szanse na przeżycie - wyjaśniał Adrian Antkowiak, ratownik medyczny.
Nowe defibrylatory na terenie Jarocina
Okazuje się, że w Jarocinie i okolicy ogólnodostępnych defibrylatorów jest „jak na lekarstwo”, bo tylko cztery - na budynkach:
- OSP Mieszków,
- OSP Łobzowiec,
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie,
- Remiza OSP Nowe Miasto.
Nasza sytuacja się jednak w ostatnim czasie nieco poprawiła. Gmina Jarocin zakupiła bowiem nowe defibrylatory wyposażone w system monitorujący (GPS). Jeden z nich został zamontowany na zewnętrznej ścianie budynku Centrum Usług Socjalnych (dawny MGOPS), przy ul. Wrocławskiej 39.
Defibrylatory również wewnątrz budynków i na wyposażeniu OSP
Pozostałe trzy nowe defibrylatory znalazły się wewnątrz budynków:
- Urzędu Miejskiego przy ul. Śródmiejskiej,
- pałacu Radolińskich,
- Urzędu Miejskiego przy al. Niepodległości (I piętro).
Aparaty AED zakupił też samorząd gminy Jaraczewo. Zostały zamontowane w budynku Urzędu Miasta i Gminy Jaraczewo oraz w sali Gminnego Ośrodka Kultury.
Automatyczne defibrylatory są również na wyposażeniu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych - w sumie mają je 24 jednostki z powiatu jarocińskiego.
Jak działa automatyczny defibrylator?
Pomiędzy elektrodami umieszczonymi na ciele osoby poszkodowanej przechodzi impuls elektryczny o odpowiedniej energii, który napotyka na swojej drodze mięsień sercowy. Uwolniona przez defibrylator energia powinna przywrócić prawidłową, regularną pracę serca.AED analizuje EKG poszkodowanego i wykrywa, czy defibrylacja jest konieczna. Najnowsze aparaty dwufazowe same dostosowują parametry wyładowania do potrzeb osoby poszkodowanej.
Defibrylacja wykonana po utracie przytomności w czasie:
- do 1 minuty daje 90% skuteczności,
- do 5 minut - 50% skuteczności,
- do 7 minut - w 30% skuteczności.
Jak korzystać z automatycznego defibrylatora?
- Zanim przystąpisz do udzielania pomocy upewnij się, czy miejsce interwencji jest bezpieczne.
- Sprawdź, czy poszkodowany reaguje.
- Jeśli nie reaguje i nie oddycha, natychmiast rozpocznij wykonywanie resuscytacji. Niezwłocznie poproś inną osobę o pomoc - zlokalizowanie, przyniesienie AED i kontakt z numerem 999 lub 112.
- Uruchom AED i postępuj zgodnie z komunikatami wizualnymi i/lub dźwiękowymi. Niektóre modele wymagają naciśnięcia przycisku, aby go włączyć, podczas gdy inne włączają się automatycznie po podniesieniu pokrywy.
- Zamocuj elektrody AED. Umieść jedną z nich po prawej stronie klatki piersiowej, tuż poniżej obojczyka. Drugą elektrodę umieść w lewym dolnym rogu klatki piersiowej.
- Podłącz złącze (jeśli to konieczne).
- Naciśnij przycisk AED i uruchom analizowanie rytmu serca osoby poszkodowanej.
- Jeśli AED zaleca dostarczenie impulsu elektrycznego, upewnij się, że nikt postronny nie dotyka osoby poszkodowanej.
- Naciśnij przycisk wywołujący impuls elektryczny.
- Kontynuuj resuscytację krążeniowo-oddechową i postępując zgodnie z instrukcjami na AED, aż do przybycia personelu ratowniczego.
CZYTAJ TAKŻE
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.