Reklama

Niedziela Palmowa. Jak wyglądają jej obchody w obliczu trwającej pandemii i wprowadzonych restrykcji sanitarnych

Opublikowano: ndz, 28 mar 2021 09:12
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Niedziela Palmowa. Jak wyglądają jej obchody w obliczu trwającej pandemii i wprowadzonych restrykcji sanitarnych - Zdjęcie główne

Niedziela Palmowa | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To już kolejny rok kiedy Niedzieli Palmowej nie będą towarzyszyły procesje do kościołów z palmami. Wszystko z powodu trwającej pandemii oraz wprowadzonych obostrzeń. Wierni, którzy chcą dziś wybrać się do świątyń, muszą przestrzegać koronawirusowych restrykcji m.in. trzymać odpowiedni dystans i nosić maseczkę.

Reklama

Niedziela Palmowa jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Jej liturgia to radosna procesja z palmami oraz czytaniem Męki Pańskiej. W tym roku już po raz kolejny, wierni w Polsce będą obchodzić to święto zachowując zwiększony reżim sanitarny.

Zgodnie z zaleceniem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w tym roku upamiętnienie wjazdu Jezusa do Jerozolimy powinno być obchodzone w budynku sakralnym. Ze względu na pandemię istnieje możliwość procesyjnego przejścia przez świątynię, ale jedynie z udziałem asysty. "Pokropienia palm należy dokonać w tradycyjnej formie z użyciem świeżej wody pobłogosławionej przed każdą liturgią" - wskazano.

Wczoraj odbyła się bardzo ważna uroczystość dla diecezji kaliskiej. Czytaj TUTAJ.

Niedziela Palmowa z obostrzeniami 

Zgodnie z obowiązującym w Polsce reżimem sanitarnym w miejscach kultu w nabożeństwach może uczestniczyć 1 osoba na 20 metrów kwadratowych, przy zachowaniu dystansu 1,5 metra. Wierni zobowiązania są także do noszenia maseczek zakrywających usta i nos. Niewątpliwie więcej wiernych będzie mogło dzisiaj uczestniczyć we mszy świętej w kościołach należących do parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla oraz św. Antoniego z Padwy. To jedne z największych świątyń w naszym mieście.

W związku z pandemią koronawirusa w poszczególnych diecezjach biskupi wydali stosowne dekrety, na mocy których udzieli wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy św. 

Katechizm Kościoła Katolickiego, wskazuje, że z obowiązku uczestnictwa w Eucharystii w święta nakazane są zwolnione wszystkie osoby "usprawiedliwione dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza" (KKK 2181). Ponadto, ważnym powodem, o którym mówi Katechizm, jest samo zagrożenie, które stwarza epidemia, dlatego osoby, które w dobrze uformowanym sumieniu podejmują decyzję o pozostaniu w domu ze względu na zagrożenie epidemią, są zwolnione przez Kościół z obowiązku świątecznej mszy św.

Niedziela Palmowa - skąd pochodzi?

W Niedzielę Palmową podczas mszy czytana jest Męka Pańska. Sama nazwa Niedzieli Palmowej pochodzi od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm.

Liturgia Godzin wspomina, że "w Jerozolimie już w IV w. patriarcha dosiadał oślicy i otoczony radującymi się tłumami wjeżdżał na niej z Góry Oliwnej do miasta. Zwyczaj ten wszedł do powszechnej praktyki na Zachodzie w wieku V i VI. Natomiast poświęcanie palm wprowadzono do liturgii dopiero w wieku XI".

W Niedzielę Palmową w czasie liturgii kapłan ma czerwone szaty, co ma zwrócić uwagę, że Chrystus wkracza do Jerozolimy, jako Król i Pan, odbierając spontaniczny hołd od jej mieszkańców. 

Niedziela Palmowa - od kiedy święcimy palmy?

Zwyczaj święcenia palm pojawił się w XI wieku. Zgodnie z tradycją przechowywane są przez cały rok. Powstałym z ich spalenia popiołem posypywane są głowy wiernych w Środę Popielcową.

W Polsce palmy robione są z gałęzi wierzbowych z baziami i z liści bukszpanu lub borówek. W niektórych regionach przygotowywane są także z suszonych kwiatów. Czasem palmy sięgają nawet 2-3 metrów wielkości. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  Prawda w oczy

  Po najwazniejszych swietach wszystko znow bedzie wracac do normy bo trzeba przeciez byc w domku zdrowko najwazniejsze ... ciepla kawka telewizorek necik i luzik ... koscioly powinny pekac w szwach bo tam trzeba szukac pomocy a jesli idziesz juz tam to nie licz ludzi tylko na kolana bo nie jestes sedzia

  • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

   Samolot

   10.04.2021 pandemii już nie będzie bo przecież Jarek będzie robił narodową transmisję Smolenska

 • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -3

  ***** ***

  Kościół nie liczy się z zdrowiem ludzi. Ważne żeby kasa na tace była. "Biznes is biznes " Wszyscy słyszymy E trzeba wszystko zamykać bo pandemia. Firmy upadaja bo od rządu słyszą ze nie ma pieniędzy. Jedyną instytucją która nie usłyszała od rządu że nie ma pieniędzy to RYDZYK. ! To jest ta niezależność państwa od Kościoła. ***** ***

 • 6 miesięcy temu | ocena +3 / -3

  joka43

  Byłarm w kościele ... nikt nie liczy , prawdopodobnie w niewielu kościołach liczą ludzi przy wejśćiu , .... a mnie mówią że nie mogę iść na święta do rodziny , ani do 1 fryzjerki

  • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -3

   nickt

   może pora najwyższa, żeby ludzie wreszcie przestali spać i zrozumieli choć z grubsza, o co im w tym wszystkim chodzi..., a że o rozwalanie rodzin, zrywanie więzi międzyludzkich to pewne. ale to tylko fragment większego obrazu, planu...nowy wspaniały świat ?

   • 6 miesięcy temu | ocena +3 / -2

    Szok

    Ty jesteś przed szczepieniem czy po ? Proponuje takze fale radiowe zmienić...