Osiedle w Wilczyńcu powstało w 2017 r. Obecnie jest tam 36 mieszkań socjalnych, w których mieszkają 32 osoby. Kolejne 22 zajmują 12 mieszkań czynszowych o niższym standardzie.
Urszula Wyremblewska-Korzyniewska, jako pierwsza burmistrz Jarocina pojechała do Wilczyńca
Osiedle mieszkań socjalnych w Wilczyńcu jest specyficzne, ponieważ usytuowano je na odludziu, można powiedzieć w szczerym polu. Osoby tam mieszkające mają utrudnioną komunikację w zasadzie z każdym miejscem. Wilczyniec jest położony ponad 10 km od Jarocina. W pobliżu nie ma sklepu, szkoły, przedszkola ani innej tego typu instytucji.Budowa w tym miejscu osiedla mieszkań socjalnych wzbudziła wiele kontrowersji. Określano je mianem getta, a ludzi tam mieszkających uważano za „zapomnianych i wykluczonych ze społeczeństwa”.
W sierpniu tego roku odwiedziła ich burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska i była pierwszą od wielu lat przedstawicielką władz Jarocina, która przyjechała do Wilczyńca. Odwiedziła wówczas także lokatorów mieszkań czynszowych na Parowozowni.
- Jakość życia często zależy od nas samych, ale nie zawsze potrafimy sobie poradzić z tym, co nas spotkało i te trudne sprawy ludzkie nie powinny pozostać pomijane, tylko wspierane poprzez odpowiednie działania - powiedziała wówczas burmistrz Jarocina.
CHOINKA JAROCIŃSKA - ZGŁOŚ SIĘ TUTAJ
Burmistrz Jarocina spełnia obietnicę daną mieszkańcom osiedla w Wilczyńcu
Urszula Wyremblewska-Korzyniewska w trakcie wizyty zapowiedziała, że wkrótce teren przy mieszkaniach zostanie uporządkowany, tak aby mogło tam powstać bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci. Utwardzona zostanie także droga dojazdowa, którą dowożone są dzieci z niepełnosprawnościami do szkoły. W planach była też świetlica socjoterapeutyczna.Od tego czasu minęły nieco ponad trzy miesiące i jedna z obietnic została już spełniona - w Wilczyńcu otwarto świetlicę socjoterapeutyczną, gdzie mieszkańcy będą mogli otrzymać wsparcie oraz pomoc w rozwiązywaniu ich sytuacji problemowych i ryzykownych. Ma to być także miejsce integracji i wspólnego spędzania wolnego czasu.
Świetlica jest otwarta dla mieszkańców w każdą środę i piątek od godz. 16.00 do 18.00.
- Głównym celem działania świetlicy będzie wsparcie mieszkańców i pomoc w rozwiązywaniu ich problemów. Poza tym chcemy uczyć ich brania odpowiedzialności za własne życie, tego, jak ograniczyć szkody zdrowotne spowodowane ryzykownymi i szkodliwymi zachowaniami a także pokazać alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu - wyjaśnia Zenon Marcinkowski, opiekun nowo powstałej świetlicy, wieloletni pracownik urzędu miejskiego oraz koordynator Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Przemocy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.