Reklama

Msza św. w intencji zmarłych muzyków na Jarocin Festiwalu. Sprawowana przez ojca Kordiana [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Blisko 2,5 tysiąca złotych udało się zebrać w czasie mszy św. sprawowanej w czasie Jarocin Festiwalu 2022. Składka została przeznaczona na pomoc Piotrkowi Lewandowskiemu z Cielczy.

Reklama

Jak co roku w czasie Jarocin Festiwalu odprawiona została msza św. w intencji zmarłych muzyków oraz uczestników imprezy. Eucharystii przewodniczył ojciec Kordian Szwarc, zastępca dyrektora Caritas Polska, który był wikariuszem w parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie i zasłynął z bardzo niekonwencjonalnych działań. Msza św. w ruinach kościoła św. Ducha też znacznie wykraczała poza ramy tradycyjnej liturgii. Na wejście i na zakończenie został wykonany utwór "Moja i Twoja nadzieja" z repertuaru zespołu "Hey". Kościół był wypełniony ludźmi. Część nie weszła do wnętrza. Jeszcze przed rozpoczęciem mszy św. i na jej początku każdy mógł wypisać na karteczce swoją intencję mszy św. i pozostawić ją na ołtarzu. Ojciec Kordian zabrał je wszystkie ze sobą po zakończeniu Eucharystii.     

Msza św. w intencji zmarłych muzyków na Jarocin Festiwalu. Sprawowana przez ojca Kordiana

W kazaniu ojciec Kordian, nawiązując do fragmentu Ewangelii o wizycie Pana Jezusa u Marii i Marty, zachęcał do gościnności, otwarcia się na drugiego człowieka i spotkanie z Bogiem w bliźnim, ale jednocześnie mówił też o potrzebie pokochania samego siebie, uwierzenie w siebie i w to, że w każdej chwili można zacząć wszystko od nowa. Komunii Świętej udzielał Nadzwyczajny Szafarz, tym razem ubrany w albę. W zeszłym roku wiele osób było oburzone, ponieważ miał na sobie krótkie spodenki. W tym czasie ojciec Kordian i koncelebrujący z nim mszę św. ksiądz Mateusz Bartkowski, nazywany bratem Kostkiem, który na co dzień pełni posługę w jednej z toruńskich parafii, słuchali spowiedzi. Tak jak w poprzednich latach dla osób, które z różnych względów nie mogą przystępować do sakramentu Eucharystii była pobłogosławiona bułka, z której każdy mógł sobie oderwać kawałek. Duża liczba osób, które skorzystały z sakramentu pokuty i pojednania, spowodowała, że msza św. trwała półtorej godziny.      

Msza w ruinach kościoła św. Ducha w Jarocinie. Festiwalowicze pomogli Piotrkowi

W zeszłym roku składka została przekazana siostrom z Broniszewic. W tym roku przeznaczono ją na pomoc dla 10-letniego Piotrka Lewandowskiego z Cielczy, walczącego z ostrą białaczką szpikową. Do koszyczka zebrano 2.459,42 zł. W policzeniu banknotów i monet pomogli harcerze, którzy zapewnili również oprawę muzyczną niedzielnej liturgii. Dzień później pieniądze przekazała osobiście komendantka hufca ZHP w Jarocinie - hm Anna Urbańska. Udało się jej spotkać z Piotrkiem przed jego wyjazdem do szpitala na kolejne chemioterapie. 

Msza w ruinach kościoła św. Ducha w Jarocinie. A po niej spotkanie autorskie z Maciejem Sikorskim

Na mszy św. obecny był Maciej Sikorski, który na co dzień pracuje z osobami niepełnosprawnymi w założonym przez siebie w 2016 roku Teatrze "Exit" w Krakowie. Urodzony w Jarocinie pierwsze lata życia spędził w Górze. Wraz z mamą i siostrą mieszkał w pałacu, w którym mieści się dom dziecka. Później rodzina przeprowadziła się do Tychów, gdzie poznał legendarnego Ryszarda Riedla, wokalistę zespołu "Dżem". Od 14. roku życia zaczął palić marichuanę, a później próbował wszystkich możliwych narkotyków. Jego nawrócenie miało miejsce po próbie samobójczej. O tym wszystkim można się było dowiedzieć podczas spotkania autorskiego prowadzonego przez ojca Kordiana, które jarocińska biblioteka zorganizowała bezpośrednio po mszy św. Była to okazja, aby kupić wydaną kilka lat temu książkę "Byłem w piekle. Nie polecam" i otrzymać autograf od autora.         

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy