Reklama

Mostek w Goli będzie wyremontowany według innej technologii

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Internauta jarocinska.pl

Mostek w Goli będzie wyremontowany według innej technologii       - Zdjęcie główne

Mostek w Goli będzie wyremontowany według innej technologii | foto Internauta jarocinska.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozpoczął się remont mostka w Goli (gm. Jaraczewo).

Reklama

 Ruszyły prace polowe. Rolnicy z Goli i Niedźwiad znów się denerwują, bo nadal nie mają dojazdu do gruntów. W lutym samorząd wyłonił wykonawcę prac. Inwestycja pochłonie 100 tys. zł. Zgodnie z planem prace mają się zakończyć do końca kwietnia.

Remont mostka w Goli ciągnie się prawie 2 lata


- Nie tylko rolnicy z Goli ale z bardzo wielu miejscowości posiadający łąki między kanałami są bardzo zdenerwowani, temat mostu ciągnie się już prawie 2 lata, jakby to była inwestycja przynajmniej na autostradzie. A tym czasem gmina chce wybudować mostek również z jakimś ograniczeniem tonażowym jeżeli tak będzie, to rolnicy zadają pytanie czy będą mogli z niego korzystać. Tym bardziej, że dwa kolejne mosty również mają ograniczenie tonażowe po 5 ton i są również w bardzo złym stanie technicznym. Dzisiaj sam traktor ma ok 5 ton, a do tego trzeba doliczyć jeszcze jakiś sprzęt - mówi Bartosz Banaszak, sołtys Goli.

- Będzie tak długo, dopóki nie dojdzie do tragedii. Jeżeli wydarzy się wypadek i ktoś zarwie most, a co gorsza straci życie, to gmina będzie miała ochronę, a rolnik problem ponieważ nie przestrzegał przepisów. Dodatkowo chce zwrócić uwagę iż w prawo od "środkowego-drewnianego" mostu nie ma dojazdu do działek ponieważ nie ma tam drogi, wszystkie działki są własnością prywatną i dochodzą do kanału" Zatem osoby posiadające łąki z prawej strony są zmuszone do korzystania z mostu koło szkoły i mostu drewnianego gdzie tonaż jest ustalony na 5 ton. Podsumowując jeżeli wydarzy się wypadek, pojawi się następujące pytanie, jeżeli nie było możliwości dojazdu, to jak ten rolnik miał dojechać - dodaje sołtys.

Przeprawa zawalił się pod koniec listopada 2020 roku

Mostek zawalił się na gminnej drodze dojazdowej do około 400 hektarów łąk w obrębie Goli i Niedźwiad pod koniec listopada 2020 roku. Właścicielami gruntów są rolnicy z Goli, Cerekwicy, Poręby, Wojciechowa, Łowęcic, a nawet Skokowa (powiat gostyński) czy Mchów (powiat śremski). Przeprawa zawaliła się pod ciągnikiem z rozrzutnikiem. Przez cały ubiegły rok nie udało się jej naprawić. W czerwcu ubiegłego firma nawet przystąpiła do prac. W związku z tym konieczne było obniżenie lustra wody. Wykonawca zwrócił się do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Nadzór wodny w Gostyniu wstrzymał prace. WP stały na stanowisku, iż na remont mostka musi być pozwolenie wodnoprawne. Zdaniem urzędników nie jest ono konieczne. Przez kilka miesięcy trwały przepychanki administracyjne.

„W dniu 21 grudnia 2021 r., Gmina Jaraczewo złożyła wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego wraz z niezbędnymi załącznikami. W dniu 10.01.2022 r. gmina otrzymała postanowienie, zgodnie z którym Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Poznaniu postanowił odmówić wszczęcia postępowania w sprawie wydania pozwolenia wodnoprawnego na remont mostu w miejscowości Gola, ponieważ w ocenie wspomnianego organu remont mostu nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego”  - pisze Agnieszka Fingas, podinspektor w Referacie Infrastruktury i Inwestycji Urzędu Miasta i Gminy w Jaraczewie.


Wiceburmistrz uspakaja rolników


Wiceburmistrz uspakaja rolników.

- Po wykonaniu mostu zostanie wyliczony maksymalny tonaż. Pięć ton wynikało z tego, że po tym jak mostek się zarwał, zleciliśmy dokumentację na odbudowę. Projektant ją przygotował na taki obiekt, jak był poprzednio. Projekt przewidywał murowane przyczółki, drewniane podwaliny. Wprowadzono zmiany i mostek będzie wyremontowany według innej technologii. Przyczułki będą murowane wylewane, zbrojone, a na to zostanie ułożona płyta drogowa - tłumaczy Stanisław Andrzejczak.  

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.                 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy