Reklama

Młodym mechatronikom z jarocińskiej szkoły pokazali maszyny do obróbki drewna

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 27 uczniów o specjalności technik mechatronik z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1w Jarocinie uczestniczyło w pokazie maszyn do obróbki drewna. Zajęcia przygotowała firma JR Serwis utworzona przez byłych pracowników jarocińskiej JAROMY.

JR Serwis jest to niewielka firma, która oferuje serwis maszyn do obróbki drewna. Specjalizuje się w naprawie maszyn renomowanej firmy JAROMA. Czterech byłych pracowników zakładu postanowiło wykorzystać wiedzę i doświadczenie, które zdobyli w JAROMIE i utworzyli firmę, która zajmuje się serwisem maszyn do obróbki drewna. To odpowiedź na bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu usługi na rynku.  JR Serwis współpracuje ze spółką Madora z Kotlina, która zajmuje się produkcją i sprzedażą maszyn do gratowania oraz do obróbki drewna.

Młodym mechatronikom z jarocińskiej szkoły pokazali maszyny do obróbki drewna 

W czwartek JR Serwis zorganizowało pokaz dla uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie o profilu technik mechatronik. Przyszli specjaliści mogli zobaczyć maszyny, poobserwować ich naprawę czy porozmawiać z serwisantem.

- Chcemy uczniom pokazać, jak na przestrzeni lat rozwijała się technologia maszyn do obróbki drewna, a przy okazji, gdzie mogą szukać pracy, kiedy już zakończą edukację - mówi Tomasz Synowiec.  

- Mamy nadzieję, że zarażą się branżą, bo jest w tym przyszłość. Pokazujemy im, jak wyglądają maszyny i ich serwis. Te maszyny trzeba naprawić i sporo klientów jest zainteresowanych takimi usługami - przekonywał  Tomasz Synowiec.

 Zaprezentowano maszynę do strugania desek z 1979 roku   

Dla porownania uczniom zaprezentowano maszynę do strugania desek z roku 1979 i używaną współcześnie. Specjaliści pokazali różnicę pomiędzy rozwiązaniami z poprzedniego wieku i tymi, które aktualnie wchodzą na rynek. Młodzież miała okazje porozmawiać z serwisantem, który naprawą maszyn zajmuje się od 1975 roku.

- JAROMA produkowała klasyczne maszyny: grubościówki, wyrówniarki. Stolarze na te maszyny czekali około czterech lat. Ostatnio wspomniał to jeden z moich klientów, ale tę maszynę ma do dnia dzisiejszego. Konstrukcja jest toporna, ale spełniała wszystkie normy wytrzymałości produkcyjnej w pracy ciągłej. Praktycznie w nich wymienia się tylko łożyska. Te maszyny produkowane są do dzisiaj, ale oczywiście zostały udoskonalone. (…) Oklejarki, które były produkowane przez JAROMĘ miały doskonałą jakość, bo do dnia dzisiejszego są wykorzystywane przez duże firmy zajmujące się produkcją mebli. Wykorzystuje je Fabryka Mebli Bodzio. Nadal klienci poszukują firmy JAROMA  - mówi Rafał Makarewicz, technik mechanik, serwisant.

Mechatronika to dobrze płatna profesja 

 Mechatronika to kierunek pozwalający na pozyskanie wiedzy z zakresu mechaniki, elektroniki, informatyki i automatyki. Wielu młodych ludzi z zainteresowaniem słuchało tego, co mieli do powiedzenia specjaliści. Zapytaliśmy ich o opinię. 


  - Jest to bardzo przyszłościowy zawód, a branża bardzo szybko się rozwija. Czasami z tatą jeżdżę na serwisy - mówi Szymon Synowiec, uczeń Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie.  


Zawód przyciąga też z przyczyn ekonomicznych. Ludzie działający w branży zwykle dobrze zarabiają. 

 - Wybrałem ten zawód ze względu na dobrą pensje. Można się bardzo wiele nauczyć. Jest to bardzo przyszłościowa branża, ponieważ świat idzie w kierunku automatyki -  mówi Filip Nowak, uczeń Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie.   

[ZOBACZ WIDEO Z POKAZU]

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

                  
  
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy