Reklama

Mieszkańcy gminy Kotlin zapłacą więcej za śmieci

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: uniewersalne jarocinska.pl

Mieszkańcy gminy Kotlin zapłacą więcej za śmieci - Zdjęcie główne

Od Nowego Roku wzrosną opłaty za śmieci w gminie Kotlin | foto uniewersalne jarocinska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 25 zł od osoby za odbiór śmieci zapłacą w przyszłym roku mieszkańcy gminy Kotlin. To oznacza wzrost opłat o prawie 20 procent.

Reklama

Rada Gminy Kotlin zdecydowała, że od Nowego Roku wzrosną opłaty za śmieci. Już od dłuższego czasu wójt mówił, że gospodarka komunalna nie bilansuje się. Uprzedzał, że konieczne będą podwyżki opłat za odbiór odpadów. W tym roku opłata wynosiła 21 zł.

Mieszkańcy gminy Kotlin zapłacą więcej za śmieci. Jaki stawki będą obowiązywały od Nowego Roku?

Na podstawie przeprowadzonych kalkulacji Mirosław Paterczyk zaproponował, aby w przyszłym roku podnieść ją do stawki 25 zł. Włodarz gminy podwyżkę tłumaczy wzrostem cen energii, paliwa oraz płacy minimalnej od 2022 roku.

- Z przeprowadzonych przez nas wyliczeń wynika, że w tym roku do gospodarki odpadami dopłacimy 187 tys. zł. Nie mamy jeszcze końca roku. Nie mogę podać ostatecznej sumy. Nie jestem zadowolony z tego rozwiązania, ale samorząd bierze to na swoje barki - informuje szef gminy.  

 Mieszkańcy gminy Kotlin zapłacą więcej za śmieci. Muszą mieć własne kubły

Radni przyjęli stawkę przedstawioną przez wójta. To nie jedyna zmiana dla mieszkańców. Od Nowego Roku właściciele posesji będą zobowiązani we własnym zakresie zaopatrzyć się w kubły na odpady zmieszane. Dotychczas operator dostarczał kosze, a gmina rozliczała je w ramach opłat za odbiór odpadów.

- Czyli te do ZGO trzeba zdać? - zapytał na komisji radny Lucjan Antczak.

- Tutaj macie wolną rękę, czy zakupicie własne, czy też odkupicie od ZGO NOVA. Spółka jest zainteresowana odsprzedaniem pojemników. Jest tylko kwestia oszacowania kosztów - odpowiedział Mirosław Paterczyk.

Z kolei Hieronim Adamski proponował, aby gmina odkupiła od spółki pojemniki, a potem kosztem obciążyła poszczególnych  właścicieli nieruchomości.

- Uznaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie, jak właściciel każdej nieruchomości załatwi tę sprawę w własnym zakresie.  Niektórzy na terenie swojej posesji będą chcieli mieć jeden kosz, inni dwa lub więcej. To będzie najprostsze rozwiązanie. To zadanie wymagałoby zabezpieczenia środków. Nie ma na to już czasu - tłumaczył wójt.


Z kolei ZGO NOVA wystosowała informację do mieszkańców gminy, że tak długo jak będzie operatorem w zakresie odbioru odpadów komunalnych, oddaje mieszkańcom przekazane już pojemniki na odpady zmieszane w bezpłatne użytkowanie.

25 zł - tyle będzie wynosiła opłata za odbiór odpadów w gminie Kotlin

50 zł - zapłacą ci, którzy będą je niewłaściwie segregowali       

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.                   
            

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy