reklama

Matura 2023. Dziś język polski. Jak poszło uczniom? [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Janek Marcinkowski

Matura 2023. Dziś język polski. Jak poszło uczniom? [WIDEO] - Zdjęcie główne

Opinie maturzystów po egzaminie z języka polskiego | foto Janek Marcinkowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRuszyły matury. Na pierwszy ogień abiturienci zmierzyli się z językiem polskim. Jak im poszło?
reklama

Początek maja to co roku bardzo duży stres dla uczniów ostatniej klasy liceum czy technikum. Wszystko dlatego, że piszą oni najważniejszy egzamin w swoim dotychczasowym życiu - maturę.

Matura 2023. Język polski. Od tego roku nowa formuła egzaminu. Co się zmienia?

W tym roku po raz pierwszy absolwenci liceum zmierzyli się z nową formułą egzaminu. Po pierwsze wydłużony został czas pisania. Zamiast 170 minut (2 godziny i 50 minut) uczniowie mają do dyspozycji 240 minut (4 godziny). Po drugie w arkuszu zamiast dwóch części - zadań w oparciu do dwóch tekstów i wypracowania (rozprawki lub interpretacji wiersza) znajdą się trzy części - zadania w oparciu do dwóch tekstów, test historyczno-literacki oraz wypracowanie, ale zupełnie inne niż poprzednio - wypowiedź argumentacyjna.

reklama

Jeśli zaś chodzi o uczniów technikum, to piszą oni maturę w formule z 2015 roku. Spowodowane jest to tym, że ich nauk trwa dłużej i kończyli oni jeszcze gimnazjum, a nie ośmioletnią szkołę podstawową.

Matura 2023. Język polski. Jak wyglądał nowy egzamin?

Pierwsze dwie części składały się łącznie z siedemnastu zadań, za które można było zdobyć dwadzieścia pięć punktów. W arkuszu pojawiły się między innymi fragmenty Piosenki o końcu świata Czesława Miłosza, Apokalipsy św. Jana, Pieśni IX Jana Kochanowskiego, Ody do młodości Adama Mickiewicz czy Wesela Stanisława Wyspiańskiego.

Z kolei, jeśli chodzi o wypracowanie, to uczniowie mieli do wyboru dwa tematy:

  1. Człowiek istota pełna sprzeczności
  2. Co sprawia, że człowiek staje się dla człowieka bohaterem?
W obu przypadkach musieli odwołać się do wybranej lektury obowiązkowej, która była utworem epickim lub dramatycznym, innego utworu literackiego (w tym przypadku mógł być to również utwór poetycki) oraz wybranych kontekstów. Za wypracowanie można było otrzymać trzydzieści pięć punktów. Łącznie więc do zdobycia jest sześćdziesiąt „oczek”, a to oznacza, że do „upragnionych” trzydziestu procent, które gwarantują zdanie egzaminu, potrzebne jest zaledwie osiemnaście punktów.

reklama

Matura 2023. Język polski. Opinie uczniów po wyjściu z sali egzaminacyjnej

Podobnie, jak w poprzednich latach, tak i tym razem wybraliśmy się pod sale egzaminacyjne. Dziś odwiedziliśmy Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie. Co mówili uczniowie po wyjściu z egzaminu?

Nie najlepiej. Nie najgorzej. Myślę, że będzie zdane. Celuje w wynik między 50 a 60 procent - mówi Rafał.

 

Myślę, że poszło mi dobrze, chociaż średnio pasował mi temat wypracowania - to z kolei wypowiedź Jagody.

Jeśli chodzi o tematy wypracowań, to mniej więcej podział dotyczący wyboru tematu rozkładał się po równo. Najczęściej wybieranymi tekstami, do których odwoływali się nasi rozmówcy były: Zbrodnia i kara Fiodora Dostojewskiego, Lalka Bolesława Prusa oraz Potop Henryka Sienkiewicza.

reklama

Matura 2023. Język polski. Jak uczniowie oceniają nową formułę egzaminu?

Poza pytaniami od odczucia dotyczące napisanego już egzaminu zapytaliśmy też uczniów o to, czy nowy egzamin jest trudniejszy od formuły z 2015 roku. Oto niektóre z wypowiedzi

Nie miałam okazji porównać ze starą formułą. Myślę, że jest za dużo czasu. Po tych czterech godzinach wszystko mi się pomieszało. Powinien być okrojony materiał i dopasowany do niego czas - uważa Marcelina.

 

Miałam możliwość przejrzenia tej starej i uważam, że trochę za późno została wprowadzona nowa formuła, byśmy mogli się naprawdę dobrze do niej przygotować. Niemniej jednak najgorzej też nie było, bo pomagali nauczyciele. Do dyspozycji mieliśmy też różnego rodzaju platformy wspomagające. Ważne, żeby nie popełnić „kardynała”, którego się wszyscy boimy i jakoś to pójdzie - twierdzi Julia.

reklama

ZOBACZCIE WIDEO

Matura 2023. Co dalej?

Abiturienci muszą jeszcze zdać obowiązkowo egzaminy pisemne na poziomie podstawowym z języka obcego nowożytnego (piątek, 5 maja) i matematyki (poniedziałek, 8 maja), minimum jeden egzamin na poziomie rozszerzonym z dowolnie wybranego przedmiotu (te potrwają od 8 do 23 maja) oraz dwa egzaminy ustne: z języka polskiego / mniejszości narodowej, oraz z języka obcego nowożytnego (od 10 do 23 maja).

Jeśli ktoś nie mógł podejść do matury teraz, to będzie miał drugą szansę w dniach 1-19 czerwca 2023 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi 7 lipca 2023 roku.

Jeśli ktoś nie zda egzaminu jednego przedmiotu, to będzie mógł przystąpić do sesji poprawkowej, która odbędzie się w dniach 21-22 sierpnia 2023. W przypadku niezdania więcej niż jednego przedmiotu na poprawkę trzeba będzie poczekać do maja przyszłego roku.

A co wy sądzicie o tegorocznych maturach? Dajcie znać w komentarzu.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama