Reklama

Reklama

Masz firmę - skarbówka ma dla ciebie nowe rozwiązanie

Opublikowano: pt, 2 paź 2020 13:29
Autor:

Masz firmę - skarbówka ma dla ciebie nowe rozwiązanie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Mniej składanych dokumentów i kontroli podatkowych ma zapewnić nawa wersja Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT. Na czym polega to rozwiązanie?

 

Od 1 października wszyscy podatnicy VAT składają jeden plik JPK_VAT z deklaracją. Rozwiązanie dotyczy wszystkich firm, bez względu na ich wielkość i zastępuje składane dotychczas oddzielnie deklaracje VAT-7 lub VAT7K z załącznikami i informację JPK_VAT.

 

JPK_VAT z deklaracją składa się z dwóch części: ewidencyjnej i deklaracyjnej, wysyłanych łącznie w postaci jednego pliku. Składają go wszyscy czynni podatnicy VAT, a więc zarówno duże, średnie i małe firmy jak i mikroprzedsiębiorstwa.

 

Nowy JPK_VAT obejmuje:

- zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres,

- pozycje z obecnej deklaracji VAT-7 (lub VAT-7K), - dodatkowe dane, które będą potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.

 

Nowy plik nie dotyczą skróconej deklaracji VAT w zakresie usług taksówek osobowych, opodatkowanych ryczałtem (VAT-12). Nie dotyczą również pozostałych deklaracji podatkowych, do których mają zastosowanie dotychczasowe przepisy (np. VAT-8, VAT-9M, VAT-10, czy VAT-14).

 

JPK_VAT jest składany wyłącznie w wersji elektronicznej, za okresy miesięczne. Podatnicy muszą wysyłać pliki do 25. dnia miesiąca - za miesiąc poprzedni.

 

Nowy JPK_VAT ma dwa warianty: dla podatników rozliczających się miesięcznie - JPK_V7M oraz rozliczających się kwartalnie - JPK_V7K.

 

Plik można podpisać podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi. Po złożeniu JPK_VAT z deklaracją, podatnik może pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

 

Osoby, które rozliczają się kwartalnie, wypełnią tylko część ewidencyjną za pierwsze dwa miesiące każdego kwartału. Po zakończeniu kwartału wypełnią część ewidencyjną za trzeci miesiąc i część deklaracyjną JPK_VAT za cały kwartał.

 

Ministerstwo finansów udostępniło przedsiębiorcom bezpłatne narzędzia, które pomogą przygotować, podpisać i wysłać plik JPK_VAT z deklaracją. Udostępniona zostanie nowa wersja aplikacji e-mikrofirma oraz formularz interaktywny, które służą do samodzielnego wypełnienia i wysłania plików. Oba narzędzia dedykowane są najmniejszym uczestnikom obrotu gospodarczego.

 

Przygotowanie i wysyłanie nowego JPK_VAT z deklaracją w dwóch wariantach: dla podatników rozliczających się miesięcznie – JPK_V7M i kwartalnie – JPK_V7K umożliwia formularz interaktywny dostępny na podatki.gov.pl. Mogą z niego korzystać także podatnicy posiadający kontrahentów zagranicznych.

 

Podatnicy, na wezwanie urzędów skarbowych, muszą skorygować ewentualne błędy w złożonej ewidencji JPK_VAT. Jeżeli w ciągu 14 dni od otrzymania wezwania, przedsiębiorca prześle skorygowany plik lub wykaże, że ewidencja nie zawiera błędów wskazanych w wezwaniu, nie zostanie ukarany.

 

Jednak na tych podatników, którzy poprzez celowe, uporczywe działania i wprowadzane błędy, będą uniemożliwiać weryfikację transakcji, naczelnicy urzędów będą mogli nałożyć karę w wysokości 500 zł.

 

Dokładne informacje, materiały pomocnicze i najczęściej zadawane pytania można znaleźć w dedykowanej zakładce na stronie: podatki.gov.pl/jpk-vat-z-deklaracja. Szczegółowych informacji w zakresie nowego JPK_VAT udzielane są również za pośrednictwem infolinii Krajowej Informacji Skarbowej. Potrzebne numery telefonów można znaleźć na: kis.gov.pl/kontakt/dane-teleadresowe.

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.