W związku z zagrożeniom epidemiologicznym po ogłoszeniu stanu epidemii bezpośrednie udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej zostało zawieszone do odwołania. Teraz obsługa potrzebujących takiej pomocy została częściowo przywrócona. Jak z niej skorzystać na terenie gmin powiatu jarocińskiego?
Bezpłatna pomoc prawna polega na udzielaniu informacji i wskazówek zanim sprawa trafi do sądu.
Do skorzystania z takiej porady kwalifikuje się każdy, kto nie jest w stanie ponieść kosztów takiej pomocy. Z darmowej porady można skorzystać na podstawie pisemnego oświadczenia o braku możliwości opłacenia kosztów odpłatnej usługi prawniczej.
W ramach darmowych porad udzielane są informacje o obowiązującym stanie prawnym jego sprawy, przysługujących uprawnieniach lub spoczywających obowiązkach. Poza tym uzyska się pomoc w sporządzeniu pisma o zwolnienie z kosztów sądowych lub o ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego albo rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.
Wszystkie pisma mogą być sporządzane wyłącznie na etapie przedsądowym - nie można liczyć na poprowadzenie sprawy, ponieważ ta forma pomocy nie przewiduje reprezentowania przed sądem.
Przepisy wyłączają przygotowanie pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym oraz w postępowaniu sądowo-administracyjnym.
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu. Wizytę można zgłosić: przez internet na stronie: enpp.pl/ewidencja/event/reservation/148, telefonicznie lub mailem.
Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej:
- kobiecie, która jest w ciąży,- osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście,
- osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się udzielanie pomocy może odbywać się poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość
Bezpłatną poradę można otrzymać z:
- prawa pracy,- prawa cywilnego,
- ubezpieczeń społecznych,
- spraw rodzinnych,
- karnych i administracyjnych,
- przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
- prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje:
- spraw z zakresu prawa celnego,- prawa dewizowego i handlowego,
- działalności gospodarczej (z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia).
Każdy, kto chce skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej i mediacji powinien się wcześniej zarejestrować na wizytę za pośrednictwem:
- nr tel. (62) 740-79-22,- e-maila rejestracjanpp@powiat-jarocinski.pl,
- przez stronę internetową: http://www.powiat-jarocinski.pl/Rezerwacja_wizyt.html
I złożyć oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku. Wnioski i oświadczenia można pobrać na stronie internetowej powiatu jarocińskiego.
Harmonogram pracy punktu w Starostwie Powiatowym w Jarocinie - od poniedziałku do piątku
- od godz. 8.00 do 15.00 bezpośrednia obsługa interesantów w punkcie,- od godz. 15.00 do 16.00 porady zdalne nr tel. (62) 747-15-96 wew. 919.
Harmonogram pracy punktu w Żerkowie Biblioteka Publiczna MiG (parter):
- wtorek 13.00 - 17.00 - bezpośrednia obsługa interesantów w punkcie,- piątek 12.00 - 16.00 - bezpośrednia obsługa interesantów w punkcie
W Kotlinie i Jaraczewie porady są udzielanie wyłącznie:
- przez telefon,- nr tel. 791-446-455,
- za pośrednictwem e-maila kontakt@fundacja-auditorium.pl, w godzinach pracy punktu: poniedziałek 9.00 - 13.00 - środa i czwartek 10.00 - 14.00.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.