Reklama

Kiedy biskup Damian Bryl obejmie diecezję kaliską? Znamy termin uroczystości.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kiedy biskup Damian Bryl obejmie diecezję kaliską? Znamy termin uroczystości. - Zdjęcie główne

Biskup Damian Bryl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek ogłoszona została decyzja papieża Franciszka, który kierowanie diecezją kaliską powierzył księdzu biskupowi Damianowi Brylowi, dotychczasowemu biskupowi pomocniczemu archidiecezji poznańskiej. Właśnie wyznaczona została data kanonicznego objęcia urzędu.

Nominat urodził się 10 lutego 1969 roku w Jarocinie. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie. Jego rodzinną miejscowością jest Gola. Hierarcha to członek honorowy miejscowej OSP. Nic więc dziwnego, że krótko po ogłoszeniu decyzji Ojca Świętego sołtys Bartosz Banaszak wraz z radą sołecką wysłali list gratulacyjny z życzeniami oraz zapewnieniem o modlitwie dla swojego byłego mieszkańca. Informację o tym zamieszczono na profilu facebookowym sołectwa Gola.

 

 

Przez ostatnie kilka miesięcy znajdowała się ona pod opieką administratora apostolskiego arcybiskupa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. Było to związane z zawieszeniem w obowiązkach, a później z przejściem na emeryturę biskupa Edwarda Janiaka. Były już ordynariusz diecezji kaliskiej ma zakaz przebywania na jej terenie aż do czasu zakończenia dochodzenia w sprawie zaniedbań. 

 

Po ogłoszeniu nominacji biskup nominat deklarował:

"Chciałbym tej części Kościoła, którą nazywamy diecezją kaliską, jak najlepiej służyć. Chciałbym być dobrym pasterzem dla tej wspólnoty, pasterzem, który idzie na przedzie, aby odkrywać drogę, aby słuchać i być blisko, ale też pasterzem, który czasami idzie z tyłu, aby rozglądać się za tymi wszystkimi, którzy słabują i oddalają się od wspólnoty, by ich przygarnąć i im towarzyszyć. To zadanie jest odpowiedzialne i wymagające, dlatego dziękując wszystkim za życzliwość, proszę o modlitwę i wsparcie".

 

Ksiądz biskup Damian Bryl złożył wczoraj (środa 27 stycznia) swoją pierwszą oficjalną wizytę w Kaliszu. Modlił się m.in. przed obrazem św. Józefa, który jest patronem diecezji kaliskiej. W Kościele katolickim trwa właśnie rok poświęcony Oblubieńcowi Maryi i Opiekunowi Jezusa. 

 

W trakcie odwiedzin w stolicy diecezji biskupowi Brylowi towarzyszył bp pomocniczy Łukasz Buzun. W Narodowym Sanktuarium nominata powitał kustosz miejsca - ks. prałat Jacek Plota, kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz pracownicy. Następnie bp Bryl  udał się do katedry św.  Mikołaja w Kaliszu.Kolejnym punktem wizyty była kuria diecezjalna. 

 

Kiedy biskup Damian Bryl obejmie diecezję kaliską? Znamy termin uroczystości

 

W swoim przemówieniu bp Bryl podziękował pracownikom kurii za modlitwę i gotowość do współpracy.

 

"Chciałbym razem z wami zmierzyć się z tym wezwaniem, do którego zaprosił mnie Ojciec Święty. Dziękuję za to, że jest w was gotowość do wspólnego wypełniania zadań. Bardzo zależy mi na tym, abyśmy to piękne dzieło, jakim jest diecezja kaliska razem współtworzyli" - powiedział nowy ordynariusz kaliski.

 

Bp Damian Bryl wraz z pracownikami Kurii odmówił Anioł Pański w kaplicy i udzielił pasterskiego błogosławieństwa. Odwiedził też redakcje diecezjalnych mediów - Radia Rodzina, dwutygodnika "Opiekun" i telewizji "Dom Józefa".

 

Kiedy biskup Damian Bryl obejmie diecezję kaliską? Znamy termin uroczystości

 

Uroczyste kanoniczne objęcie diecezji odbędzie się 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Marii Panny z Lourdes. Nastąpi poprzez okazanie Kolegium Konsultorów pisma Stolicy Apostolskiej mianującego bp. Damiana Bryla biskupem kaliskim.

 

Termin ingresu, czyli wprowadzenia biskupa do katedry, na razie nie jest jeszcze znany. Do momentu kanonicznego objęcia diecezji przez nowego biskupa w Modlitwie Eucharystycznej wymienia się imię administratora apostolskiego abp. Grzegorza Rysia.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy