Reklama

Kiedy będzie wybudowany mostek nad Czarnym Rowem w obrębie Goli?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Internauta jarocinska.pl

Kiedy będzie wybudowany mostek nad Czarnym Rowem w obrębie Goli? - Zdjęcie główne

Cześć rolników z gminy Jaraczewo nadal nie ma dojazdu do łąk w okolicy Goli | foto Internauta jarocinska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nadal nie wiadomo, kiedy będzie wybudowany mostek nad Czarnym Rowem w obrębie Goli (gm. Jaraczewo). Spółka Wody Polskie w Poznaniu wymaga by samorząd na realizację inwestycji uzyskał pozwolenie wodnoprawne. W sprawę angażuje się Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Reklama

 To nie są dobre informacje dla rolników, którzy mają łąki w obrębie Goli i Niedźwiad. Od listopada nie udało się naprawić przeprawy nad Czarnym Rowem. Mostek zarwał się pod rozrzutnikiem z obornikiem. Już w lutym rolnicy sygnalizowani, że coraz mniej czasu pozostało do wiosennych prac polowych. Samorząd Jaraczewa zapewniał, że robi, co jest możliwe - zabezpieczył pieniądze w budżecie, zlecił opracowanie projektu.
Kiedy będzie wybudowany mostek nad Czarnym Rowem w obrębie Goli?

Rolnicy cieszyli się, gdy na początku czerwca firma weszła na plac budowy.  Liczyli, że na kolejne sianokosy będzie już nowy przejazd. Tymczasem inwestycja stanęła w miejscu. Dlaczego?

- Nadzór wodny w Gostyniu wstrzymał prace. Wykonawca musiał opuścić plac budowy. 7 czerwca wysłaliśmy pismo do Wód Polskich o wyrażenie zgody na wykonanie prac. Identyczna dokumentacja trafiła do nadzoru wodnego w Gostyniu. Nie mamy żadnej odpowiedzi – mówiła Agnieszka Fingas, podinspektor w Referacie Infrastruktury i Inwestycji Urzędu Miasta i Gminy w Jaraczewie.


Kiedy będzie wybudowany mostek nad Czarnym Rowem w obrębie Goli?Urzędnicy otrzymali odpowiedź z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Podobne trafiło też do naszej redakcji. Nie wynika z niego, że przeprawa będzie mogła być szybko naprawiona.

- PGW WP RZGW w Poznaniu w piśmie z 24.06.2021 r. poinformował UMiG Jaraczewo,  że w celu remontu mostu w miejscowości Gola, dysponowanie terenem możliwe jest tylko po zawarciu odpowiedniej umowy, dlatego też wezwaliśmy do złożenia wniosku o zawarcie umów użytkowania gruntów w celu wybudowania  infrastruktury - mówi Beata Zoła, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej. - Zgodnie z ustawą Prawo wodne odbudowa, rozbudowa, nadbudowa, przebudowa, rozbiórka lub likwidacja urządzeń wodnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego - dodaje urzędniczka z Wód Polskich.

 

Jego uzyskiwanie może potrwać nawet dwa miesiące.


Kiedy będzie wybudowany mostek nad Czarnym Rowem w obrębie Goli? Wspiera WIRTeraz w rozwiązanie sprawy angażuje się Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Jej szefem jest Bartosz Banaszak, sołtys Goli, który zabiega o remont przeprawy. Skierował pismo do Wód Polskich, w którym opisał, z jakimi trudnościami muszą się borykać mieszkańcy.

„Obecnie wielu rolników zmuszonych jest do korzystania z przeprawy oddalonej około 3 kilometry, gdzie znajduje się most z ograniczeniem nośności przejazdu do 5 ton, powodując znaczące wydłużenie czasu dojazdu do pól, jak i procesu przygotowania surowca, co przy obecnych warunkach pogodowych stwarza zagrożenie dla jego terminowego zbioru oraz jakości wytworzonego surowca” - czytamy w piśmie skierowanym przez Radę Powiatową Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Jarocinie.         
      

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy