W środę odbyła się ostatnia sesja Rady Miasta i Gminy Jaraczewo. Był to szczególny dzień dla jaraczewskiego samorządu. Po 25 latach pracę w samorządzie kończy burmistrz Dariusz Strugała.
Mieszkańcy gminy Jaraczewo nie wybrali ponownie Dariusza Strugały na burmistrza
7 kwietnia mieszkańcy gminy Jaraczewo zdecydowali, że przez następne pięć lat gminą będzie rządził Bartosz Banaszak. Dlatego też ostatnia sesja była okazją, aby podziękować Dariuszowi Strugale. Prócz radnych, sołtysów z zaproszenia na uroczystość skorzystali dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizacji społecznych i stowarzyszeń działających w gminie, władze powiatu jarocińskiego. W sesji z wyjątkową oprawą uczestniczył również Maciej Kozik – prezes Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych.Podsumowanie dobiegającej końca kadencji rozpoczął przewodniczący rady Roman Matuszak, któremu nie udało się zdobyć ponownie mandatu. Szef jaraczewskiej rady pracował w samorządzie przez 21 lat.
- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu burmistrzowi Dariuszowi Strugale za tyle lat współpracy. Panie burmistrzu bywało różnie, czasami się zgadzaliśmy czasami sprzeczaliśmy, ale zawsze w trosce o dobro całej gminy dochodziliśmy do porozumienia – podkreślił Roman Matuszak.
Jednocześnie życzył ustępującemu burmistrzowi wszystkiego co najlepsze zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.
Za kadencji Dariusza Strugały samorząd Jaraczewa zainwestował 82 miliony złotych
Dariusz Strugała przypomniał w swoim wystąpieniu, że choć upływająca kadencja była trudna ze względu na pandemię, wysoką inflację i wojnę na Ukrainie, to gmina zainwestowała 80 milionów złotych z czego 52 miliony, to były środki zewnętrzne. W dalszej części przemówienia omówił tegoroczny budżet, realizowane już zadania i te, które powinny być w najbliższym czasie wykonane, bo jest przygotowana dokumentacja projektowa.W ocenie ustępującego burmistrza należy ogłosić przetarg na budowę trzech dróg Jaraczewo - Chwałkowo, ul. Okrężną w Goli i drogę do Stacji Uzdatniania Wody w Górze. Na to zadanie w budżecie są zaplanowane prawie 4 mln zł. Dariusz Strugała przypomniał, że gmina pozyskała 930 tys. zł na modernizacje infrastruktury oświetleniowej na terenie gminy, które pozwolą na wymianę 611 sztuk lamp. Lista przedsięwzięć, które omówił ustępujący włodarz była bardzo długa. Mówił między innymi o zaplanowanej modernizacji urzędu gminy, przebudowie cegielni na Galerię Stara Cegielnia w Górze, pozyskaniu samochodu dla OSP Jaraczewo, koncepcji budowy stadionu w Górze, rozbudowy żłobka w Jaraczewie.
- Sytuacja finansowa gminy jest dobra. Zadłużenie gminy jest bardzo bezpieczne i wynosi 13,5 miliona złotych, a maksymalny poziom bezpiecznego zadłużenia dla gminy to 35 milionów złotych. Są wolne środki, które można inwestować w różne projekty, na które będą środki z Unii Europejskiej. Nie zostawiam łodzi po brzegi zapełnionej wodą – zaznaczył Dariusz Strugała i podkreślił, że nowe władze mają do dyspozycji nadwyżkę budżetową w kwocie 3 milionów złotych.
Dariusz Strugała podziękował wszystkim za współpracę, a najbliższym za wsparcie
I szybko dodał, że będzie dalej działał na rzecz rozwoju gminy.
- Jestem gotowy służyć swoją wiedzą doświadczeniem kompetencjami oraz pomocą wszystkich tym, którym również na tym zależy. Nie zamierzam się wyprowadzać, będę działał w organizacjach, będę z wami - mówił włodarz Jaraczewa.
Na zakończenie podziękował wszystkim, z którymi współpracował przez 25 lat. Szczególnie ciepłe słowa skierował do swoich bliskich.
- Dziękuję za wyrozumiałość i cierpliwość: Haniu, Kasiu, Agnieszko, Miłoszu oraz radości naszego życia wnuczko Marysiu. Dziękuję, że jesteście - powiedział łamiącym się głosem Dariusz Strugała, po czym na sali sesyjnej rozległy się brawa.
Radni i najbliżsi współpracownicy burmistrza otrzymali karykatury
Uroczysta gala na zakończenie kadencji była okazją do uhonorowania wielu osób. Dariusz Strugała przyznał medale „Za szczególne zasługi dla gminy Jaraczewo” oraz Odznaki „Zasłużony dla gminy Jaraczewo”. Ustępujący burmistrz odznaką udekorował swojego następcę Bartosza Banaszaka - sołtysa Goli. Wśród odznaczonych znaleźli się między innymi radni, sołtysi, urzędnicy.
Na zakończenie współpracy Dariusz Strugała przygotował nietypowe upominki dla radnych i najbliższych współpracowników. Otrzymali oprawione karykatury - portrety. Niespodzianka została bardzo dobrze przyjęta przez wszystkich obdarowanych oraz zaproszonych gości. Burmistrz wręczał je każdemu osobiście. Wszyscy odbierali je z uśmiechem na twarzy, a zaproszeni goście wychylali się ze swoich miejsc, aby zobaczyć rysunki.
W imieniu urzędników Dariuszowi Strugale dziękowała Katarzyna Suszczyńska.
- Każdy z nas, jak tutaj stoimy ma inny staż pracy w urzędzie. Niektórzy pracowali z panem ponad 25 lat. Dane nam było wspólnie przeżyć gro czasu na polu zawodowym zarówno w murach urzędu, jak i na uroczystościach gminnych, wyjazdach służbowych czy też integracyjnych. Dzisiaj szczególnie pragniemy panu podziękować za wzorce, które starał się pan nam zaszczepić: motywację do działania i wiarę w przełamywaniu wewnętrznych barier. Zawsze był pan o krok przed nami i nawet gdy wydawało nam się, że dany projekt został już dopracowany dopięty na przysłowiowy ostatni guzik, udowadniał nam pan, że można zrobić coś lepiej spojrzeć na sprawę i w znacznie szerszymi jej aspekcie – mówiła łamiącym głosem Katarzyna Suszczyńska, kierownik USC.
W tym momencie pojawiły się łzy w oczach wielu pracowników.
- Z głębi serca, jak tutaj stoimy wszyscy życzymy panu, aby kolejne lata przyniosły tylko piękne chwile i spełnienie w życiu osobistym, jak i zawodowym: zdrowia i wielu łask Bożych, aby wszystkie plany zostały zrealizowane, a marzenia się ziściły - życzyła w imieniu wszystkich urzędników Katarzyna Suszczyńska.
Ciepłe słowa do Dariusza Strugały skierował również szef Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych.
- Możliwość publicznego wyboru, to jest najważniejsze prawo demokracji. Wyborcy w tegorocznych wyborach w gminie Jaraczewo po 25 latach urzędowania pana burmistrza Strugały wybrali kolejnego włodarza. Pracuje 34 lata w samorządzie i mogę powiedzieć jedno, że zmiana włodarzy, to jest rzecz absolutnie normalna, raczej nienormalne jest, że ktoś 25 lat funkcjonuje na jednym stanowisku - mówił Maciej Kozik – prezes Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych, a sala zareagowała śmiechem.
Zaznaczył, że co kadencję w Wielkopolsce zmieniało się około 30% wójtów, burmistrzów, a w tegorocznych około 40 procent. Burmistrzowi dziękowali również przedstawiciele organizacji społecznych działających na terenie gminy Jaraczewo, dyrektorzy szkół, władze powiatu jarocińskiego, urzędu pracy. Na uroczystość przybyli przedstawiciele Górniczego Chóru Męskiego przy KGHM Polska Miedź Lubin.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.