Jazda pojazdem mechanicznym pomimo sądowego zakazu to przestępstwo, które niesie za sobą poważne konsekwencje karne. W świetle polskiego prawa takie zachowanie jest jednoznacznie uznawane za naruszenie przepisów kodeksu karnego i może skutkować karą pozbawienia wolności.
Czym jest sądowy zakaz prowadzenia pojazdów?
Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów to środek karny orzekany przez sąd wobec sprawcy wykroczenia lub przestępstwa drogowego. Może on dotyczyć zarówno wszystkich pojazdów mechanicznych, jak i tylko określonej ich kategorii (np. samochodów osobowych, motocykli, pojazdów ciężarowych).Zakaz ten najczęściej jest orzekany w przypadkach:
• prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających,
• rażącego naruszenia przepisów ruchu drogowego,
• spowodowania wypadku drogowego.
Zakaz może obowiązywać przez okres od 6 miesięcy do nawet 15 lat, a w skrajnych przypadkach – dożywotnio.
Jazda mimo zakazu to przestępstwo
Zgodnie z prawem kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5. Oprócz groźby kary więzienia, osoba dopuszczająca się jazdy mimo zakazu musi liczyć się z:• przedłużeniem obowiązywania zakazu,
• orzeczeniem dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów,
• konsekwencjami w sferze zawodowej (np. utrata pracy, jeśli była związana z prowadzeniem pojazdów).
Jechał mazdą mimo sądowego zakazu i uderzył w płot. Nie chciał dmuchać w alkomat
Jarocińska policja poinformowała o kierowcy, który zakończył jazdę na płocie przy ulicy Dworcowej w Golinie.
- Kierujący mazdą nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, nie zapanował nad pojazdem i wjechał w płot. Został ukarany za spowodowanie zdarzenia drogowego – mówi asp. sztab. Karina Migalska – Cepa z KPP w Jarocinie.
Mężczyzna miał sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. 24-letni obywatel Gruzji nie chciał dmuchać w alkomat. Do badań pobrano krew, aby stwierdzić, czy mężczyzna jest nietrzeźwy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.