Reklama

Jarocin unieważnił bardzo ważny przetarg na przebudowę rynku

Opublikowano: pt, 14 sty 2022 17:02
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rewitalizacja Jarocina. Gmina unieważniła ważny przetarg na wykonanie przebudowy m.in. płyty rynku w Jarocinie. Jedyny oferent zaproponował kwotę o ponad 4 mln zł wyższą od zakładanego budżetu. Co dalej z inwestycją?

Reklama

Chodzi o ogromne zadanie pod nazwą „Przebudowa infrastruktury drogowej oraz płyty rynku po przebudowie systemu kanalizacji sanitarnej w centrum Jarocina”, ktore jest częścią trwającej od ponad dwóch lat rewitalizacji centrum miasta.. Przetarg na tę inwestycję ogłoszono pod koniec ubiegłego roku, a dokładnie 21 grudnia. Od razu pojawiły się głosy krytyki, że postępowanie na tak ważne zadanie, dotyczące centrum miasta, uruchamia się tuż przed przerwą świąteczno-noworoczną, kiedy większość potencjalnych oferentów może być zabsorbowana zamykaniem roku.

Przetarg na przebudowę rynku. Wpłynęła jedna oferta 

Na przetarg wpłynęła tylko jedna oferta. 11 stycznia gmina Jarocin poinformowała, że złożyło ją Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Drobud. Spółka z Goliny, która ma na koncie wiele inwestycji w jarocińskim samorządzie, zaproponowała cenę sięgającą 20 milionów złotych, a dokładnie 19.739.646,04 zł.

W ubiegłą środę urzędnicy zdecydowali, by przetarg unieważnić. „Zgodnie PZP (prawo zamówień publicznych - przyp. red.) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego unieważnia się, jeżeli cena lub koszt najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że Zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny lub kosztu najkorzystniejszej oferty - czytamy w piśmie Urzędu Miejskiego w Jarocinie.  Magistrat tłumaczy, że w „przedmiotowym postępowaniu cena najkorzystniejszej oferty znacznie przekracza możliwości finansowe zamawiającego”.

Przetarg unieważniony. Oferta droższa o ponad 4 miliony zł 

Samorząd informuje, że na sfinansowanie przebudowy zamierzał przeznaczyć nie więcej niż kwotę 15.345.000,00 zł brutto. Oferta Drobudu była wyższa o 4.394.646 zł. „Zamawiający nie może zwiększyć kwoty na realizację zamówienia objętego przedmiotową procedurą do ceny oferty najkorzystniejszej. Mając powyższe na względzie uznać należy, iż zachodzi przesłanka unieważnienia postępowania na ww. podstawie prawnej” - czytamy dalej w uzasadnieniu.

Dzień później ogłoszono kolejny przetarg w tej sprawie.

- Jest początek roku, mamy jeszcze ten komfort czasu, realizacja tej inwestycji nie jest zagrożona od tej strony i dlatego zdecydowaliśmy się na powtórzenie tego przetargu  - mówi wiceburmistrz Bartosz Walczak. Teraz potencjalni oferenci mają czas na zgłoszenie swoich propozycji do 27 stycznia.

Firma, która wygra postępowanie zajmie się przebudową ulic w centrum Jarocina oraz płyty Rynku wraz z wykonaniem urządzeń i elementów małej architektury, a także nasadzenia zieleni wraz z systemem jej automatycznego nawadniania. Ogromne zadanie, które jest częścią trwającej rewitalizacji śródmieścia, podzielono na kilka etapów. Pierwszy z nich  zakłada między innymi budowę płyty rynku z kamiennej kostki granitowej (ciętej i płomieniowanej).

Fontanna na rynku w Jarocinie, mała architektura i nasadzenia 

W jego ramach powstać ma również oczekiwana przez mieszkańców fontanna wraz z całą infrastrukturą. Zaplanowano także likwidację będących pod płytą rynku, ale nieczynnych od początku trwającej przebudowy, szaletów miejskich. Po ich wyłączeniu, piwnice ratusza zostaną na powrót połączone z tą przestrzenią. Przy okazji powstanie tzw. mała architektura m.in. siedziska drewniane, ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci i donice. Kolejne zadania obejmują też ulicę Śródmiejską (do ul. Wodnej), Gołębią, Hallera, Wolności, Paderewskiego (od ul. Wrocławskiej do kościoła Chrystusa Króla.

W ramach inwestycji zaplanowano nasadzenia drzew, krzewów, bylin, roślin cebulowych na ulicy Wrocławskiej (od kościoła św. Jerzego do ul. Węglowej), ul. Hallera, ulicy Śródmiejskiej (od skrzyżowania z ul. Wodną do ul. Hallera), ul. Wolności, ul. Dąbrowskiego (od ul. Wrocławskiej do ul. Kościuszki) ulicy Paderewskiego (od ul. Wrocławskiej do ul. Kościuszki), ulicy Szpitalnej, ulicy Wodnej wraz z systemem automatycznego nawadniania i zasilaniem w wodę.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy