Reklama

Jarocin unieważnił bardzo ważny przetarg na przebudowę rynku

Opublikowano: pt, 14 sty 2022 15:02
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rewitalizacja Jarocina. Gmina unieważniła ważny przetarg na wykonanie przebudowy m.in. płyty rynku w Jarocinie. Jedyny oferent zaproponował kwotę o ponad 4 mln zł wyższą od zakładanego budżetu. Co dalej z inwestycją?

Chodzi o ogromne zadanie pod nazwą „Przebudowa infrastruktury drogowej oraz płyty rynku po przebudowie systemu kanalizacji sanitarnej w centrum Jarocina”, ktore jest częścią trwającej od ponad dwóch lat rewitalizacji centrum miasta.. Przetarg na tę inwestycję ogłoszono pod koniec ubiegłego roku, a dokładnie 21 grudnia. Od razu pojawiły się głosy krytyki, że postępowanie na tak ważne zadanie, dotyczące centrum miasta, uruchamia się tuż przed przerwą świąteczno-noworoczną, kiedy większość potencjalnych oferentów może być zabsorbowana zamykaniem roku.

Przetarg na przebudowę rynku. Wpłynęła jedna oferta 

Na przetarg wpłynęła tylko jedna oferta. 11 stycznia gmina Jarocin poinformowała, że złożyło ją Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Drobud. Spółka z Goliny, która ma na koncie wiele inwestycji w jarocińskim samorządzie, zaproponowała cenę sięgającą 20 milionów złotych, a dokładnie 19.739.646,04 zł.

W ubiegłą środę urzędnicy zdecydowali, by przetarg unieważnić. „Zgodnie PZP (prawo zamówień publicznych - przyp. red.) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego unieważnia się, jeżeli cena lub koszt najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że Zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny lub kosztu najkorzystniejszej oferty - czytamy w piśmie Urzędu Miejskiego w Jarocinie.  Magistrat tłumaczy, że w „przedmiotowym postępowaniu cena najkorzystniejszej oferty znacznie przekracza możliwości finansowe zamawiającego”.

Przetarg unieważniony. Oferta droższa o ponad 4 miliony zł 

Samorząd informuje, że na sfinansowanie przebudowy zamierzał przeznaczyć nie więcej niż kwotę 15.345.000,00 zł brutto. Oferta Drobudu była wyższa o 4.394.646 zł. „Zamawiający nie może zwiększyć kwoty na realizację zamówienia objętego przedmiotową procedurą do ceny oferty najkorzystniejszej. Mając powyższe na względzie uznać należy, iż zachodzi przesłanka unieważnienia postępowania na ww. podstawie prawnej” - czytamy dalej w uzasadnieniu.

Dzień później ogłoszono kolejny przetarg w tej sprawie.

- Jest początek roku, mamy jeszcze ten komfort czasu, realizacja tej inwestycji nie jest zagrożona od tej strony i dlatego zdecydowaliśmy się na powtórzenie tego przetargu  - mówi wiceburmistrz Bartosz Walczak. Teraz potencjalni oferenci mają czas na zgłoszenie swoich propozycji do 27 stycznia.

Firma, która wygra postępowanie zajmie się przebudową ulic w centrum Jarocina oraz płyty Rynku wraz z wykonaniem urządzeń i elementów małej architektury, a także nasadzenia zieleni wraz z systemem jej automatycznego nawadniania. Ogromne zadanie, które jest częścią trwającej rewitalizacji śródmieścia, podzielono na kilka etapów. Pierwszy z nich  zakłada między innymi budowę płyty rynku z kamiennej kostki granitowej (ciętej i płomieniowanej).

Fontanna na rynku w Jarocinie, mała architektura i nasadzenia 

W jego ramach powstać ma również oczekiwana przez mieszkańców fontanna wraz z całą infrastrukturą. Zaplanowano także likwidację będących pod płytą rynku, ale nieczynnych od początku trwającej przebudowy, szaletów miejskich. Po ich wyłączeniu, piwnice ratusza zostaną na powrót połączone z tą przestrzenią. Przy okazji powstanie tzw. mała architektura m.in. siedziska drewniane, ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci i donice. Kolejne zadania obejmują też ulicę Śródmiejską (do ul. Wodnej), Gołębią, Hallera, Wolności, Paderewskiego (od ul. Wrocławskiej do kościoła Chrystusa Króla.

W ramach inwestycji zaplanowano nasadzenia drzew, krzewów, bylin, roślin cebulowych na ulicy Wrocławskiej (od kościoła św. Jerzego do ul. Węglowej), ul. Hallera, ulicy Śródmiejskiej (od skrzyżowania z ul. Wodną do ul. Hallera), ul. Wolności, ul. Dąbrowskiego (od ul. Wrocławskiej do ul. Kościuszki) ulicy Paderewskiego (od ul. Wrocławskiej do ul. Kościuszki), ulicy Szpitalnej, ulicy Wodnej wraz z systemem automatycznego nawadniania i zasilaniem w wodę.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (12)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 dni temu | ocena +2 / -0

  REWELACJA !!!!!

  To jeszcze jakieś 20 lat i "będzie ładnie" HAHAHA

 • 5 dni temu | ocena +4 / -1

  Pol

  Wszyscy za potrzebą do burmistrza.

 • 5 dni temu | ocena +5 / -1

  Drodzy Pacjenci

  Pragniemy przekazać iż za brakiem organizacji, oraz spowolnieniem robót budowlanych zwanym dalej armagedonem w centrum miasta stoi przyczyna min braku ludzi do pracy we firmie ,która wygra ostatecznie przetarg.Z uwagi na wasze zaniepokojenie ową sytuacją ,życzymy wam w tym Nowym Roku : dużo zdrowia ,wytrwałości ,a resztę sobie wymyślcie.Dobranoc

 • 6 dni temu | ocena +8 / -1

  Na dwójeczkę pod urząd.

  W moim odczuciu unieważnienie przetargu i oferta firmy to mówiąc delikatnie ustawka, że niby.......bla bla bla. Następna sprawa to likwidacja szaletów na rynku. Czyli jak będziemy wypoczywać na rynku i ściśnie dwójeczka to biegiem.......tylko gdzie??? Może pod urząd miasta narobić na schody? A może w pampersach trzeba będzie na rynek chodzić? Apelu... Rozwiń

 • 6 dni temu | ocena +5 / -1

  życie w jarocinie i widzenie w tym pozytywów to sięganie dna

  własnej inteligencji w ocenie sytuacji ? Zamknijcie sklepiki...... wyjedźcie stąd......

 • 6 dni temu | ocena +12 / -0

  Sebek821

  W tym mieście tylko ślepi nie widzą co się dzieje, jakąś parodia rynek rozkopany od dwóch lat, dopiero teraz przetarg, miało być po kolei okazuje się że ogłasza się przetarg po takim czasie, zamiast na początku bo tak naprawdę od rynku zaczęli. Co do przetargu to wogole dziwna sytuacja wiadomo kto wygra przetarg, tu nie ma innej możliwości w tym mi... Rozwiń

 • 6 dni temu | ocena +10 / -0

  OBYWATEL

  Wałek za wałkiem. Wykonaniu włodarzy miasta.. jak coś to przecież nie ja..to on i tak wkoło. Ochrona parku ustawiona pod jedna firmę . Osmoze pod jedna firmę. Władze lodowska p. Śledziu preferuje tylko jednych swoich kolegów i tak wszystko w Jarocinie kreci się tylko pod swoich. Za resztę zapłacą mieszkańcy za bałagan kolesiostwo itp.

 • 6 dni temu | ocena +7 / -0

  Smutny

  I tak Drobud to wygra.

 • 6 dni temu | ocena +9 / -0

  zxcvbn

  Wydaje mi się, że gmina wystawiła cenę dla orientacji. Teraz gmina podwyższy cenę , Drobud obniży . Zobaczymy gdzie jest ten X.

 • 7 dni temu | ocena +13 / -1

  kupiec

  po 30 latach dzialalnosci w centrum musialem zamknac sklep i co nikt mi za to nic niedal a oni takie podwyzszki sobie zal

 • 7 dni temu | ocena +11 / -2

  w ciula zrobieni

  burmistrz zrobił w ciula wszystkich najpierw rozkopali pół Jarocina a teraz niema kto tego złożyć. ro...... potrafili ale posprzątać już nie. rąda tylko im w głowie to co poszło na te ronda to by zostało na rynek i okolice. Jarocin miastem błota i smrodu taka prawda

 • 7 dni temu | ocena +15 / -1

  Miru$

  Tylko głupi nie kapnie się, że rynek jest podzielony zobaczcie zawsze w powiecie wygrywa firma z Kalisza, a w gminie firma z Jarocina i nigdy sobie nie wchodzą w drogę Następny przetarg wrzucą kwotę 17 mln i podpiszą bo innego oferenta nie będzie i tak to się kręci w tym kraju