Reklama

Jarocin szykuje się do akcji sprzątania świata. W urzędzie można odebrać worki i rękawice

Opublikowano: czw, 9 wrz 2021 12:00
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Jarocin szykuje się do akcji sprzątania świata. W urzędzie można odebrać worki i rękawice  - Zdjęcie główne

Jarocin szykuje się do akcji sprzątania świata. W urzędzie można odebrać worki i rękawice | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocin szykuje się do akcji sprzątania świata. W urzędzie można odebrać worki i rękawice.

Reklama

Tegoroczna akcja sprzątania świata odbędzie się trzeci weekend września, a dokładnie od 17 - 19 września. Będzie to już 28. edycja przedsięwzięcia.

W raportach z ubiegłorocznej akcji zgłoszonych zostało ponad 600 dzikich wysypisk śmieci. Poza tym ogromne ilości odpadów zebrane zostały na ulicach, plażach, w lasach i parkach. Wśród nich znalazły się szklane i plastikowe butelki po napojach oraz opakowania z tworzyw sztucznych po jedzeniu.

Czas pandemii COVID - 19 bardzo wpłynął na nasze codzienne życie i nie pozostał obojętny także dla natury. Miejsca, w których szukaliśmy wytchnienia od lockdownowej rzeczywistości były obciążone przez turystów, co dodatkowo wpłynęło na ilość śmieci w naturze, a niszcząc naturę, niszczymy również siebie.

Jarocin szykuje się do akcji sprzątania świata - „Myślę, więc nie śmiecę”

Tegorocznej edycji sprzątania świata przyświeca hasło „Myślę, więc nie śmiecę”. W akcji chodzi bowiem nie tylko o to, by sprzątać, ale przede wszystkim by nie śmiecić i poprawnie segregować odpady.

W ostatnich latach plastikowe  opakowania zdominowały nasze życie i otoczenie. Plastik jest wszędzie: w wodzie, którą spożywamy, w powietrzu, którym oddychamy, a także w naszych ciałach.

Wychodząc na spacer bardzo często napotykamy porzucone plastikowe butelki (PET), woreczki i reklamówki foliowe oraz jednorazowe kubeczki. Ich rozkład w środowisku naturalnym zajmuje od 100 do 1.000 lat, a nawet dłużej.

Plastikowe odpady stały się jednym z problemów cywilizacyjnych. Aby z nim walczyć wystarczy zacząć od siebie, zmieniając swoje nawyki i przyzwyczajenia oraz wdrażając w życie ideę less waste (mniej odpadów) i zasadę 5R (redukuj, użyj ponownie, segreguj, odzyskuj, odnawiaj).

Jarocin szykuje się do akcji sprzątania świata. Niezależnie od tego można zapobiegać zaśmiecaniu planety

Mając na uwadze tegoroczne hasło, szczególnie zachęcamy, aby każdy z nas podjął działania, dzięki którym zmniejszymy ilość wytwarzanych tworzyw sztucznych. Zmiany zaczynają się od małych rzeczy, które w perspektywie czasu wielokrotnie powtarzane stają się wielkie.

Zobacz, co możesz zrobić, by ograniczyć ilość odpadów z plastiku i  tworzyw sztucznych:
- foliową reklamówkę na zakupy zastąp materiałową torbą,
- zakupione warzywa i owoce zapakuj do siatki wielokrotnego użytku lub samodzielnie uszytego woreczka np. ze starej firanki,
- kupujesz kawę na wynos? Przyjdź z własnym kubkiem, niektóre kawiarnie dają zniżkę na kawę, gdy klient posiada własny kubek,
- kupując jedzenie na wynos możesz poprosić o zapakowanie do własnego pojemnika na żywność,
- kanapkę możesz zapakować w specjalną serwetkę śniadaniową zapinaną na rzep bądź w woskowijkę. Woskowijka to w 100% naturalna bawełniana szmatka nasączona specjalną mieszaniną na bazie wosku pszczelego. Stanowi ekoalternatywę do folii spożywczej lub aluminiowej. Jedna może służyć przez wiele miesięcy, wystarczy tylko po każdym użyciu przemyć wewnętrzną stronę letnią wodą,
- zainwestuj w nowoczesny filtr i daj szansę „kranówce” zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach,
- zrezygnuj z używania plastikowych sztućców i słomek,
- niektóre środki czystości możesz zrobić samodzielnie; przepis na domowy płyn do szyb czy płyn do czyszczenia łazienki znajdziesz w internecie, dzięki temu nie generujesz kolejnych plastikowych opakowań,
-    mydło i szampon w płynie zastąp produktem w kostce.

Postępując w ten sposób przyczynimy się do ograniczenia wytwarzanych odpadów oraz do poprawy czystości naszego otoczenia.

Jarocin szykuje się do akcji sprzątania świata. Działania koordynuje ochrona środowiska

Jak co roku do udziału w ogólnopolskiej akcji sprzątania świata zachęca między innymi Urząd Miejski w Jarocinie, który koordynuje przedsięwzięcie na terenie gminy.

Wzorem lat ubiegłych referat ochrony środowiska zapewnia niezbędne materiały. Worki oraz rękawice będzie można odebrać od poniedziałku - 13 września, w siedzibie Urzędu Miejskiego w Jarocinie, pokój nr 45, w godz. od 9.00 - 15.00.

Tam też można uzyskać wszelkie informacje na temat przebiegu akcji na terenie gminy Jarocin - tel. (62) 749-95-60.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy