Reklama

Urzędy skarbowe umożliwiają teraz łatwe, szybkie i kompleksowe załatwienia spraw swoim klientom - na czym to polega?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Urzędy skarbowe umożliwiają teraz łatwe, szybkie i kompleksowe załatwienia spraw swoim klientom - na czym to polega? - Zdjęcie główne

Jak łatwo, szybko i kompleksowo załatwić swoje sprawy w urzędzie skarbowym? | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zobacz, jakie masz możliwości po zmianach wprowadzonych przez urzędy skarbowe - jak szybko, łatwo i kompleksowo załatwisz tam swoje sprawy.

Reklama

Wszyscy pamiętamy długie godziny spędzone w kolejkach w urzędzie skarbowym. Trzeba było się z nimi mierzyć szczególnie w czasie corocznych rozliczeń podatkowych - zwłaszcza pod koniec tego okresu.

Skarbówka próbowała ułatwić życie petentom uruchamiając skrzynki, do których można było wrzucać wypełnione PIT-y oraz dyżury swoich pracowników w gminach powiatu jarocińskiego.

Wszystkie te sytuacje powoli odchodzą do lamusa. Zmiany na pewno przyspieszyła pandemia i konieczność wprowadzenia zdalnej obsługi klientów.

Czy uniknięcie kolejek a nawet wizyty w urzędzie skarbowym jest możliwe?

O tym, z jakich usług można skorzystać, żeby uniknąć kolejki a nawet wizyty w urzędzie skarbowym, mówi Grażyna Pytlas, naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarocinie.

- Chciałabym gorąco zachęcić do korzystania z elektronicznego narzędzia, jakim jest e-Urząd Skarbowy. Tym bardziej, że dostępne jest ono również w języku angielskim i ukraińskim - stwierdza.

I wyjaśnia:     

- Jest to serwis na stronie podatki.gov.pl, w którym klienci łatwo, szybko i kompleksowo załatwią swoje sprawy podatkowe, na przykład pijąc kawę w swoim domu lub innym miejscu, korzystając z dowolnego urządzenia. To bardzo wygodna forma. Poza tym w niektórych przypadkach umożliwia ona uniknięcie opłaty skarbowej, co nie jest bez znaczenia.

Nowe narzędzie Krajowej Administracji Skarbowej - na jakiej zasadzie działa?

- Dzięki personalizacji danych w e-Urzędzie Skarbowym zalogowany użytkownik ma dostęp do przeznaczonych dla niego informacji i usług. Może, zupełnie bezpłatnie, pobrać między innymi zaświadczenie o dochodach czy o niezaleganiu w podatkach, a także prowadzić elektronicznie korespondencję z urzędem skarbowym. Aby skorzystać z serwisu wystarczy zalogować się przez login.gov.pl, aplikację mObywatel lub za pomocą danych autoryzujących. Zakres danych dostępnych w e-Urzędzie Skarbowym zależy od wybranej formy logowania - tłumaczy szefowa jarocińskiej „skarbówki”. 

W e-Urzędzie Skarbowym dostępnych jest już ponad 20 usług, a w najbliższych miesiącach serwis będzie rozbudowywany o kolejne.

Żeby przybliżyć możliwość korzystania z elektornicznych usług Krajowej Administracji Skarbowej, jarocińska skarbówka prowadzi specjalne lekcje dla młodzieży szkolnej. W ich trakcie młodzi ludzie mają okazję zapoznać się i przećwiczyć w praktyce poszczególne formy kontaktu ze skarbówką.

- Współpracujemy ze szkołami i zapraszamy do nas uczniów starszych klas, aby im wyjaśnić w jaki sposób można korzystać z naszych usług w każdym miejscu i o każdej porze - stwierdza naczelnik Grażyna Pytlas.  

Jakie sprawy można załatwić i jak się logować?

Po zalogowaniu przez login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna) lub aplikację mObywatel użytkownik ma pełny dostęp do swoich danych i wszystkich usług e-Urzędu Skarbowego, czyli:

 • Twój e-PIT (czyli zeznanie podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38),
 • e-mikrofirma (bezpłatna aplikacja do generowania i wysyłania JPK),
 • wykazu mandatów karnych,
 • zapłaty online i  historii płatności,
 • może złożyć dokumenty elektronicznie i uzyskać potwierdzenie ich przyjęcia,
Można uzyskać również dostęp do:

 • swoich aktualnych danych, a jeżeli prowadzisz działalność to również danych tej działalności,
 • informacji o swoim indywidualnym rachunku podatkowym, na który wpłacasz należne podatki,
 • złożonych dokumentów,
 • pobranych dokumentów np. zaświadczeń, o które wnioskowałeś przez e-Urząd Skarbowy,
 • historii płatności,
 • historii logowania,
Złożyć do urzędu skarbowego między innymi:

 • pismo w sprawie wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty,
 • wniosek o zaliczenia nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań,
 • zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego (tzw. czynny żal),
 • zawiadomienie ZAW-NR,
 • wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości,
 • wniosek o wydanie zaświadczenia o dochodach (ZAS-DF),
 • wniosek o wydanie zaświadczenia o wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz składek wykazane w zeznaniu PIT (ZAS-DFU).
Zaświadczenia pobierane przez e-Urząd Skarbowy są bezpłatne (nie uiszcza się opłaty skarbowej). Wystawiane są automatycznie, nawet w ciągu kilku sekund od złożenia wniosku o:

 • zgłoszenie ZAP-3 (zgłoszenie lub aktualizacja indywidualnych danych np. zmiana adresu zamieszkania, numer rachunku bankowego),
 • wniosek o stwierdzenia nadpłaty podatku,
 • pełnomocnictwo UPL-1 (ustanowienie pełnomocnika do podpisywania deklaracji elektronicznych).
Jeśli użytkownik  zaloguje się danymi autoryzującymi (kwota przychodu z zeznania za 2020 r., kwota przychodu z jednej informacji PIT-11 za 2021 r., kwota nadpłaty z zeznania za 2020 r.), będzie mieć ograniczony dostęp do usług e-Urzędu Skarbowego, czyli wyłącznie do swojego e-PIT i do swoich danych.

Przydatne linki

Szczegółowe informacje o poszczególnych usługach można znaleźć na podatki.gov.pl.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy