Spośród 21 rolników nominowanych w konkursie Wielkopolski Rolnik Roku 2023 wybrano 10 laureatów, którzy otrzymali statuetkę Siewcy oraz nagrodę finansową w wysokości 15 tys. zł. Gwiazdą gali była Urszula.
Kolejna edycja konkursu Wielkopolski Rolnik Roku
Konkurs Wielkopolski Rolnik Roku odbył się już po raz 23., organizuje go Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W 23. edycji udział wzięły 63 gospodarstwa, z których kapituła konkursowa po wizytacjach wytypowała 21 nominowanych i 10 laureatów konkursu.
- Konkurs „Wielkopolski Rolnik Roku” od wielu lat gromadzi elitę rolników z naszego regionu, którzy swoją pracą, pomysłowością oraz odwagą są wyznacznikami rozwoju, dbałości o tradycję będąc wytwórcami zdrowej i najwyżej jakości żywności i produktów spożywczych. Zgromadzeni rolnicy to dowód na to, że mimo wielu wyzwań i trudów obecnie dotykających branżę rolniczą można realizować plany rozwoju, wdrażać nowoczesne technologie. Warto podkreślić, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspiera obszary wiejskie – mówił podczas gali finałowej Konkursu Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.
Ewa i Grzegorz Zaworscy ze Szczonowa w gronie nominowanych w konkursie Wielkopolski Rolnik Roku 2023
Zgłoszone gospodarstwa wizytowała komisja konkursowa, która rekomendowała grupę 21 nominowanych, a 10 laureatów do otrzymania nagrody. Wśród nominowanych znaleźli się Ewa i Grzegorz Zaworscy ze Szczonowa (gm. Żerków). Para gospodaruje na 218 hektarach. Rodzina Zaworskich specjalizuje się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Największą część upraw stanowi kukurydza. Na 90 hektarach jest uprawiana kukurydza na ziarno, a na 34 na kiszonkę. W gospodarstwie jest hodowane bydło mleczne. Państwo Ewa i Grzegorz Zaworscy odstawiają rocznie 550.000 litrów mleka, a wydajność od krowy wynosi 8.500 litrów.
- W konkursie w Poznaniu była to pierwsza nasza nominacja. Wcześniej otrzymywaliśmy nagrody m.in. z powiatu jarocińskiego. Czujemy się w mega szczęśliwi, zadowoleni i spełnieni, że ktoś zauważa rozwój rolnictwa. Dała nam motywację na dalszy rozwój. Jakie mamy plany i marzenia? W dalszym ciągu rozbudowa i powiększanie gospodarstwa – mówi Grzegorz Zaworski.
- Rodzice przekazali mi 19 ha, a obecnie mamy 218 ha. Prowadzimy gospodarstwo od 29 lat, w tym 23 lata w zupełnie innym miejscu. Na starym zostali rodzice. Udział w gali był wyjątkowym wydarzeniem, okazją do spotkania z innymi rolnikami, wymiany doświadczeń. Wiemy, co mamy robić, co poprawić. Większość nominacje otrzymują gospodarstwa warzywne, bo wiadomo, że łatwiej w nich utrzymać higienę, porządek niż w tych z produkcją zwierzęcą. To było coś bardzo kształcącego, pouczającego. Spotkaliśmy bardzo ciekawych ludzi. Razem z małżonką byliśmy zaszczyceni, że mogliśmy brać udział w tej gali – zaznacza rolnik ze Szczonowa.
Podkreśla, że rolnictwo bardzo się zmieniło w ciągu ostatnich dziesięcioleci. W gospodarstwach wykorzystuje się nowoczesne technologie.
Na scenie podczas gali pojawili się nie tylko laureaci, ale także znani artyści: Urszula oraz Zbigniew Zaranek - finalista IV edycji The Voice Senior.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.