reklama
reklama

Gminne dożynki w Jaraczewie. Każde sołectwo przygotowało wyjątkowy wieniec [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gminne dożynki w Jaraczewie. Każde sołectwo przygotowało wyjątkowy wieniec [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
159
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Gminne dożynki w Jaraczewie miały piękną oprawę. Wszystkie sołectwa przygotowały wieńce. Każdy z nich był inny i wyjątkowy. Nie zabrakło oczywiście chleba dożynkowego, który na ręce burmistrza Dariusza Strugały przekazali starostowie Lidia Link-Gościniak i Andrzej Sobocki
reklama

Tradycyjnie już w trzecią niedzielę sierpnia w gminie Jaraczewo odbywają się dożynki gminne.

Gminne dożynki w Jaraczewie. Barwny korowód przeszedł ulicami miasteczka    

Tegoroczne święto plonów rozpoczęło się od mszy świętej w kościele w Jaraczewie. Po eucharystii, barwny korowód przeszedł ze świątyni na stadion. Przemarsz miał piękną oprawę. Uświetniły go przyśpiewki Zespołu Tańca Ludowego „Cybinka” z Grodziska Wielkopolskiego i kapeli „Po zagonach”. Delegacje wszystkich wsi sołeckich niosły okazałe wieńce dożynkowe.

Uroczystości na stadionie rozpoczęły się od odśpiewania hymnu narodowego. W gminnym Święcie Plonów, prócz rolników, uczestniczyły władze samorządowe Jaraczewa, przedstawiciele straży pożarnej, wojska, organizacji i instytucji, które na co dzień współpracują z rolnikami, a także samorządem Jaraczewa. Z powiatu jarocińskiego zaproszenie na dzisiejsze uroczystości przyjęli starosta Lidia Czechak, wicestarosta Katarzyna Szymkowiak, przewodniczący rady powiatu - Jan Szczerbań oraz prezes szpitala - Henryk Szymczak. Tradycyjnie już w gminnych dożynkach uczestniczyły delegacje miast partnerskich Jaraczewa - z Niemiec i Ukrainy.

Burmistrz Dariusz Strugała w swoim wystąpieniu zaznaczył, że dożynki są szczególnym i radosnym dniem nie tylko dla rolników, ale całej społeczności gminy. 

-  W tym wyjątkowym dniu zebrani wokół dożynkowych wieńców i chleba wypieczonego z mąki z tegorocznych żniw, cieszymy się dożynkową atmosferą, wzajemnym szacunkiem, serdecznością i przyjaźnią - mówił Dariusz Strugała.

I zwrócił się do rolników:

- Wasza ciężka praca, to wyraz solidnego przywiązania do narodowych tradycji i wartości przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Praca na roli to także odważne i świadome stawianie czoła wielu przeciwnościom. Przeciwnościom, z którymi muszą się borykać gospodarstwa, a szczególnie w tych czasach. Zawirowania gospodarcze, anomalie pogodowe oraz odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywnościowe wielu milionów osób - to wszystko sprawia, że zawód rolnika jest tak ważny - podkreślał włodarz Jaraczewa.

Na gminne dożynki w Jaraczewie każde sołectwo przygotowało wyjątkowy wieniec

Po przemówieniu burmistrza, na scenie wystąpili zespół „Cybinka” oraz kapela „Po zagonach” z Poznania z inscenizacją pt. „Wyzwolenie kośnika”.

Dożynki w Jaraczewie mają zawsze wyjątkową oprawę - ze względu na przepiękne wieńce, które przygotowują wszystkie sołectwa. Każdy z nich był inny i wyjątkowy. Delegacje przekazały je na ręce burmistrza Dariusza Strugały. Wieńce przygotowali również goście z zagranicy. Z kolei, chleb dożynkowy na ręce włodarza Jaraczewa przekazali starostowie Lidia Link- Gościniak i Andrzej Sobocki. 

Prócz burmistrza, rolnikom podziękowania za tegoroczną pracę złożyli Roman Matuszak, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Jaraczewo, Lidia Czechak, starosta jarociński, Jan Szczerbań, przewodniczący Rady Powiatu w Jarocinie i Bartosz Banaszak, przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Jarocinie.

- To piękne tradycyjne ludowe święto jest po to, abyśmy mogli się ukłonić i podziękować rolnikom za ten ich trud ciężkiej pracy na roli - mówiła starosta Lidia Czechak.

Część rozrywkowa z galą operetkową i dyskoteką

Zwyczajowo nie mogło zabraknąć przyśpiewek dożynkowych w wykonaniu Zespołu „Noskowiacy”. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla dzieci, które miały do dyspozycji dmuchane zamki i sztuczną krowę do dojenia. Dożynkom towarzyszyły też stoiska z rękodziełem oraz wystawa maszyn rolniczych.

Od godziny 17.00 rozpoczęła się część rozrywkowa. Najpierw była gala operetkowa. Natomiast od godz. 19.00 zaplanowano zabawę „Disco ponad wszystko”. Na scenie zaprezentują się DJ Hazel, Voyger Music i Beathris. 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się    

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama