Reklama

Wszystkie media mówią i piszą o gehennie mieszkańców bloku w Jarocinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sprawa hałasów i uciążliwych dźwięków w jednym z bloków na osiedlu Konstytucji 3 Maja w Jarocinie obiegła całą Polskę.

Reklama

O sytuacji w bloku w Jarocinie piszą największe portale, informują radiostacje i stacje telewizyjne, w tym główne wydanie Faktów TVN. Dziwne hałasy, a co za tym idzie gehenna lokatorów okazała się na tyle interesująca, że dziennikarze z całej Polski postanowili ją nagłośnić.

Hałas, stukanie, pukanie zdezorganizowały życie lokatorów z bloku w Jarocinie. Ludzie skarżą się, że   nie śpią po nocach, dzieci budzą się i płaczą, a potem nie można ich uspokoić. Dorośli popełniają błędy w pracy. Młodzież nie może się skupić na nauce. Pierwsza o sprawie napisała „Gazeta Jarocińska”. Kilka dni później zamieściliśmy artykuł na portalu jarocińska.pl.

Gehenna mieszkańców bloku w Jarocinie w ogólnopolskich mediach

Niezidentyfikowane dźwięki w bloku pojawiły się pod koniec listopada. Początkowo ludzie byli przekonani, że ktoś remontuje mieszkanie. Kiedy zaczęły przybierać na sile i przeciągały się do rana, zaczęły się poszukiwania ich źródła. Na początku lokatorzy przypuszczali, że ktoś chodzi po dachu i stuka.

- W momencie jak to stukało, wbiegłem z sąsiadami na dach. Nie było tam żadnych śladów, a padał śnieg. Solidarnie wszyscy wychodzą z mieszkań na naszej klatce, bo od kogoś musi to wychodzić - opowiada Łukasz Stefaniak.

- Wszyscy jesteśmy na klatce i słychać bu…, bu…. To bardzo uciążliwe. Do drugiej nie można zasnąć, a o czwartej wstaję do pracy. Już ze zmęczenia jeden błąd w pracy popełniłem - żali się mężczyzna.  

Mieszkańcy przypomnieli sobie, że we wrześniu jeden z lokatorów sprzedał mieszkanie. Pod koniec listopada przyjechała firma, która wywiozła wszystkie meble z lokalu.

- I zaczęło się napier…nie - relacjonuje nasz rozmówca.

I opowiada o lokatorskim śledztwie.

- Jeden z sąsiadów zadzwonił do poprzedniego właściciela, aby zapytać, czy coś się działo paranormalnego, bo mamy wrażenie, że to z jego mieszkania wychodzi walenie, pukanie. Wtedy on przyznał, że słyszał jakby w nocy ktoś przebiegał z pokoju do pokoju. Walił i drapał w ściany. Nie chciał tego mówić, bo bał się, że nie sprzeda lokalu - opowiada Stefaniak.

Egzorcyści, wróżka, policja  

Nasłuchiwanie, sprawdzanie klatek schodowych, dachu nie przyniosło rozwikłania zagadki. Zdesperowani sprowadzili nawet do bloku dwóch egzorcystów, wróżkę i bioenergoterapeutę.

- Oni stwierdzili, że to nie jest żadne działanie sił nadprzyrodzonych - przyznaje młody mężczyzna.

Z kolei wróżka poradziła, aby w kątach pomieszczeń rozsypać sól z mąką. Na nic się to wszystko zdało. Wyczerpani do granic możliwości lokatorzy ostatnią nadzieję pokładają w policji. Złożyli w komendzie zawiadomienie o zakłócaniu porządku i spokoju. Póki co  policji nie udało się nic ustalić. W teren wyruszyli przedstawiciele administratora, Spółdzielni Mieszkaniowej w Jarocinie oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowalnego. Przeprowadzone w ubiegłym tygodniu kontrole nie dały odpowiedzi na pytanie, skąd może pochodzić hałas.

- Kontrolę lokali będziemy kontynuowali w tym tygodniu. Nie mamy wiążących ustaleń. Kamerą prześwietliliśmy przewody wentylacyjne. Są czyste. Nic w nich nie znaleziono - mówi Rafał Brzozowski, pełnomocnik zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Jarocinie.

- Na podstawie nagrań, które przekazali nam mieszkańcy, to nie sądzę, aby byłby to dźwięki pochodzące z instalacji wodno-kanalizacyjnej -  dodaje.

Czy w ocenie administratora obiektu ktoś złośliwe może zakłócać spokój?

- Też  tego nie wkluczamy. Badamy wszystkie tropy - dodaje Brzozowski.

Blok „nie siada”     

Na pisemny wniosek części lokatorów kontrolę stanu technicznego obiektu prowadzi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Nie znaleziono nic co mogłoby być źródłem hałasu. W pierwszej kolejności sprawdzono klatki schodowe i węzeł cieplny.

- W instalacji centralnego ogrzewania nie stwierdziliśmy nic podejrzanego, co mogłoby wytworzyć taki odgłos, który z kolei mógłby się przenosić na konstrukcję budynku. Nie zauważyliśmy niczego, co mogłoby świadczyć, że te dźwięki wynikają z funkcjonowania węzła cieplnego czy innych urządzeń zamontowanych w budynku. Jeśli chodzi o zarysowania tynków ścian, na które wskazywali mieszkańcy, to nie są to uszkodzenia  ścianach nośnych, a jedynie ścian działowych i nie stanowią zagrażają dla życia i bezpieczeństwa ludzi. Są to drobne rysy powierzchniowe, które mogą wynikać z różnych przyczyn m.in. powstających drgań np. od trzaskających drzwi czy przenoszonych przez stropy - tłumaczy Wojciech Rodziak, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Jarocinie.

W jego ocenie blok nie „siada” tak jak sugerują mieszkańcy.

- Wokół tego budynku jak i innych ułożona jest opaska z betonowych płytek. Opaska osiadła, ale sam budynek nie. Gdyby tak było, to powstawałyby zarysowania na ścianach konstrukcyjnych. Osiadanie opasek jest typowe dla niewłaściwie zagęszczonego podłoża przy ścianie budynku. Gdyby powstało jakiekolwiek zagrożenie, to byłoby to odnotowane w protokołach okresowego przeglądu stanu technicznego budynku, które są wykonywane co roku. W tych dokumentach nie ma informacji, że coś złego dzieje się ze wspomnianym obiektem - ocenia inspektor.  

Gehenna mieszkańców bloku w Jarocinie w ogólnopolskich mediach

W ostatnich dniach o sprawie mówiła cała Polska. O sprawie piszą portale, informują radiostacje i stacje telewizyjne. W z kamerami u lokatorów bloku byli dziennikarze TVN 24, Polsatu, Telewizji Polskiej. O gehennie mieszkańców mówiono w serwisach informacyjnych RMF 24, pisały portale informacyjne i ogólnopolskie dzienniki oraz  Polska Agencja Prasowa.

 

 


UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.


                               
     
     

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy