Reklama

Reklama

Ford za 150 tys. zł do zarządzania kryzysowego w Jarocinie

Opublikowano: sob, 2 gru 2017 07:53
Autor:

Ford za 150 tys. zł do zarządzania kryzysowego w Jarocinie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Jarocin. Gmina Jarocin. Burmistrz Jarocina. Spółki jarocińskie. Ford Ranger w Jarocinie. Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego

 

Jarociński Fundusz Poręczeń Kredytowych kupił za 150 tys. zł nowego forda rangera. Burmistrz zaprzecza, że polecił nabyć pickupa, choć podpisał pismo, precyzujące charakter pojazdu. W efekcie auto od spółki wynajęła gmina dla Centrum Zarządzania Kryzysowego. Terenówką mają jeździć urzędnicy i skazani na roboty publiczne.

 

Nowego nabytku miejskiej spółki nie sposób przeoczyć - pomarańczowa terenówka stoi przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Jarocinie na wyznaczonej kopercie. Na drzwiach i masce terenówki napisy - Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jarocinie. Na dachu pomarańczowy kogut.

Burmistrz: To nie ja kupiłem

Ford budzi kontrowersje, a przeciwnicy władz miasta piszą o nabytku w internecie.

- Ani nie kupiłem sobie, ani gmina nic nie kupowała - ucina dywagacje burmistrz Adam Pawlicki i jak dodaje, wie, że samochód kłuje w oczy, a co niektórzy „chcieliby oczami napis wypalić”.

 

- Ponieważ Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego nie funkcjonuje, nie zareagowało podczas tej wichur - w samej naszej gminie 100 zdarzeń i ponad 500 strażaków brało udział. Jedynie my funkcjonujemy i dlatego musimy być dobrze wyposażeni aby reagować dobrze, bo powiat nie funkcjonuje w tym zakresie. Prezes JFPK dodaje, że ranger będzie wykorzystywany również przez pracowników spółki.

Pickup, napęd 4X4

Tymczasem pismo, w sprawie auta, jakie z urzędu miejskiego zostało wysłane do JFPK nosi datę 21 lipca. Burmistrz zapytuje w nim szefostwo spółki, czy JFPK dysponuje pojazdem, którym można między innymi transportować osoby skazane na prace społeczne. Jest też charakterystyka zapotrzebowania. „Mając na względzie charakter wykonywanych obowiązków w rożnych warunkach terenowych i atmosferycznych, wskazanym byłoby, aby spełniał on warunki techniczne odpowiadające pojazdowi użytkowemu. Wielozadaniowemu, typu pickup, z napędem 4X4, służącym do przewozu osób na podwójnych rzędach siedzeń, z oddzieloną od przestrzeni pasażerskiej, platformą bagażową o odpowiedniej ładowności”.

Pismo przygotował Józef Hoffman, od niedawna inspektor w GCZK w Jarocinie, a w niedalekiej przeszłości nadkomisarz jarocińskiej policji i były zastępca naczelnika wydziału kryminalnego. To on „przyprowadził forda” od dealera z Poznania. O zakupie nie chce jednak rozmawiać.

Znacząco poprawi „możliwości operacyjne”

Kierownik Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jarocinie uważa dzierżawę terenowego forda za uzasadnioną. Podkreśla, że urząd będzie płacił za jego użytkowanie tylko w czasie, gdy jest do dyspozycji GCZK. - Do tej pory używaliśmy swoich aut prywatnych w celach służbowych. Po wypełnieniu delegacji przysługiwał nam zwrot poniesionych kosztów na podstawie faktycznie przejechanych kilometrów - mówi Wiesław Schreiber, kierownik GCZK w Jarocinie. - Nowy pojazd był już wykorzystywany do przewozu plandek wraz osprzętu, w celu uzupełnienia stanu naszego magazynu. Plandeki mogą być wykorzystane w przypadku kolejnej nawałnicy, takiej jak w sierpniu lub do zabezpieczenia budynków po pożarze.

Schreiber ocenia, że zakup, jak to określa - specjalistycznego samochodu - znacząco poprawi możliwości operacyjne GCZK w szczególności w sytuacjach kryzysowych, klęskach żywiołowych oraz zdarzeniach o znamionach klęsk żywiołowych, które występują w ostatnim czasie coraz częściej na obszarze naszej gminy. Samochód specjalistyczny z napędem 4x4, przystosowany do poruszania się w trudnym terenie i warunkach daje pracownikom możliwość dotarcia z pomocą do miejsca zdarzenia. - Pojazd tego typu może służyć jako wsparcie dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych lub formacji obrony cywilnej, których Szefem jest burmistrz, przy usuwaniu skutków nieszczęśliwych zdarzeń, np. do transportu plandek ochronnych, worków przeciwpowodziowych i innego wyposażenia niezbędnego w takich sytuacjach - ­­mówi Schreiber.

Wystarczyłoby zwykłe kombi?

Producent reklamuje rangera wildtraka, jako auto, które „poradzi sobie w najbardziej ekstremalnych warunkach”. Może pokonać nawet 80 centymetrowe brody. Tymczasem większość gminnych dróg do siedlisk ludzkich jest już wyasfaltowana, albo przynajmniej utwardzona. - Myślę, że w tym wypadku wystarczyłby zwykły samochód kombi, bo gdzie w gminie Jarocin jest potrzebna terenówka? Rozumiem w Żerkowie, gdzie mamy tereny zalewowe i np. trzeba tam dotrzeć w trakcie wezbranych poziomów - tłumaczy wieloletni pracownik samorządowy i prosi o niepodawanie nazwiska

Podprogowy ranger wildtrack

JFPK uściśla, że cena rangera była w tym wypadku „podprogowa”, dlatego spółka zrezygnowała z ogłoszenia przetargu. Auto kupiono po zapytaniach ofertowych z wolnej ręki za gotówkę - 123.000 zł netto (brutto 151.000 zł - red). - To była najtańsza oferta. Proszę sobie zobaczyć ile kosztuje toyota czy nissan navara – mówi Robert Cieślak, prezes JFPK. Model, który kupiła spółka katalogowo kosztuje 163.369 zł. Fundusz zapłacił jedynie i aż 151 tys. zł.

Teraz gmina podpisała z JFPK umowę dzierżawy auta. Miesięcznie będzie kosztowało samorząd ponad 3,7 tys. zł. Nie wiadomo, czy w przyszłości samorząd odkupi auto, czy zostanie ono na majątku spółki.

Co sądzicie o zakupie? Czy spółka powinna kupować nowe auto tego typu?

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (59)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 lata temu | ocena +6 / -1

  ADRIAN PLESZEW

  ALE JEDNO TRZEBA PRZYZNAĆ ŻE JEST TO PIEKNE AUTO :)

 • 4 lata temu | ocena +5 / -1

  Jan

  Jarocin jest oszczędny. Kupił samochód nowy i na gwarancji. Tani w utrzymaniu i potrzebny. Wyraźny kolor, widać kto i kiedy jeździ. Pobliska Środa dawno zakupiła, za kwoty wcale nie niższe, dwa stare wypasione terenowce, ciemne, nie widać kto jedzie, kolor nie rzuca się w oczy. Oj ujeżdżają je chłopcy, dniami i nocami, drogami i bezdrożami. Jedneg... Rozwiń

 • 4 lata temu | ocena +5 / -5

  SAM

  To chyba marnotrawienie publicznych pieniędzy. JFPK wydaje 150.000,00 zł, a ile poręczeń udzielili, jakie mają wyniki? Żyją tylko ze sprzedaży majątku? Czy jeszcze spełniają swoje cele do jakich ich tworzono?

 • 4 lata temu | ocena +15 / -19

  tomaszek

  Pan Józef to bardzo dobry wzorowy były policjant z ludzką twarzą i bardzo dobry sumienny i uczciwy prawy urzędnik Gratuluje dobrego wyboru Panie Burmistrzu.

 • 4 lata temu | ocena +13 / -9

  pickup

  to już kpina, pawlicki bawi się za publiczne pieniądze/ Może jego przydupas Józef Hoffmann będzie jeździł tym autem. Coś za coś panowie adamie i józefie..

 • 4 lata temu | ocena +7 / -5

  G.P.

  coś o kierowcy tego forda ?

 • 4 lata temu | ocena +16 / -7

  Iop

  Przesada. Rozumiem gdybyśmy mieszkali w górach, ale przecież do lasu po nawałnicy może pana Hoffmanna zawieść straż pożarna. Po za tym sam osobiście widziałem jak tym autem PAN Pawlicki z panem mopsem popylali w okolicach parku tylko w sobie wiadomym celu

 • 4 lata temu | ocena +23 / -6

  po co dawać biednym

  Adaś będziemy pamiętać przy wyborach kto tak rozrzucał się z naszą kasą

 • 4 lata temu | ocena +24 / -3

  CIEKAWSKI

  Z tego co pamiętam to Straż Miejska miała 3 samochody dostawcze.Ciekawy jestem dlaczego Burmistrz nie przekazał jednego z nich Gminnemu Centrum Zarządzania Kryzysowego.

 • 4 lata temu | ocena +8 / -2

  Jaa

  Tak czyytam hmm...chyba komus powoli sie odkleja-

 • 4 lata temu | ocena +5 / -1

  Honker

  Czy brano pod uwagę pojazd marki Honker? Ma 2 rzędy siedzeń i wydzieloną skrzynię ładunkową. http://www.honker.com.pl/index.php/honker-4x4-zdjecia

 • 4 lata temu | ocena +5 / -13

  jarex

  jeżeli będzie służył do celów do których został zakupiony to ok. klęski żywiołowe nie znają granic gmin , straż pożarna jedzie tam gdzie jest potrzebna, sztab kryzysowy też musi czymś się poruszać, ci co nie mają pojęcia o działaniach kryzysowych pewnie chcieli by żeby kupiono rowery, czas wozów drabiniastych się skończył

 • 4 lata temu | ocena +8 / -7

  alex

  Nie popadaj w skrajność cwaniaku, nie chodzi o auto stare i wysłużone, tylko jego FUNKCJONALNOŚĆ w sytuacjach kryzysowych. Oby nie służyło do prywatnych celów wybrańców narodu. - czas pokaże, wówczas napiszę jako płatnik podatków - że to był dobry zakup, słuszny i każda złotówka właściwie ulokowana.

 • 4 lata temu | ocena +4 / -12

  Auto Mobile Club Ługi

  Skandal! Naszym zdaniem powinni kupić trzydziestoletnjego Żuka z plandeką, którego by pchali w razie jakiejś akcji bo napewno by silnik nawet nie odpalił. Ewentualnie mógłby to być wóz drabiniasty zaprzęgnięty w dwa kunie. Podpisano prezes Jurek

 • 4 lata temu | ocena +15 / -2

  Skazany za ...

  Jak się bawić, to za WASZE, a co mi tam !

 • 4 lata temu | ocena +24 / -6

  alex

  Bardzo dobrze, że Gazeta opisuje patologie obecnej władzy. Zrozumiałabym gdyby za te pieniądze kupiono auto FUNKCYJNE, z jakąś wciągarką, pompą, agregatem na wyposażeniu czy innymi przydatnymi urządzeniami w sytuacji KRYZYSOWEJ. A tu widzę jedynie efektowną furę, w stylu amerykańskim - chyba bardzo lubianym przez "naszego" burmistrza....fajnie się ... Rozwiń

 • 4 lata temu | ocena +19 / -4

  Ziutek

  Jak dla komendanta Hoffmana to musi być duży i wygodny samochód . Przytył sporo to na stare lata nie będzie biegał do kryzysu :) Zresztą Cieślak i Hoffman to kumple od sportowych zmagań .

 • 4 lata temu | ocena +9 / -21

  Ja Jarociniak.

  Cóż jak zwykle i nas znaleźli się miralizatorzy i krytycy. Teraz przeszkadza samochód bo za drogi ,a jak będzie potrzeba dojechać właśnie po wertrpach z pomocą i takiego sprzętu nie będzie to zapanuje święte oburzenie dlaczego gmina nic nie robi żeby poprawić taki stan rzeczy. Poza tym wszystkie centra kryzysowe w innych krajach niż nasz sa wyposaż... Rozwiń

 • 4 lata temu | ocena +21 / -4

  Ryszard Ochódzki

  "Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach..."

 • 4 lata temu | ocena +11 / -15

  Lucyna

  Hulajnogą niech jadą ratować ludzi. Albo pieszo, ale wymagania to są żeby wszystko działało natychmiast na wysokim poziomie. Najlepiej to nie robić nic jak w powiecie to dziadki na podwyższonych emeryturach.

 • 4 lata temu | ocena +7 / -11

  Anonimowy ekonomista Stanley

  "- Myślę, że w tym wypadku wystarczyłby zwykły samochód kombi. - tłumaczy wieloletni pracownik samorządowy" sądząc po logice wypowiedzi to chyba nawet wiem kto był tym anonimem. Jak ktoś poniżej zauważył zwykłym sedanem nie tak łatwo wszędzie dojechać i to w różnych warunkach atmosferycznych nawet w naszej gminie. A poza tym kombi wcale też takie ... Rozwiń

 • 4 lata temu | ocena +12 / -4

  Obywatel

  Ktoś tu przewiduje same klęski żywiołowe to może rosomak byłby bardziej potrzebny

 • 4 lata temu | ocena +6 / -17

  Obiektywne dziennikarstwo

  Nawet jesli w naszej gminie jest większosc dróg wyasfaltowanych i utwardzonych to jednak pozostaje troche takic po ktorych po intensywnej burzy cieżko przejechać, a co jesli np na drogę zwali sie drzewo a trzeba pilnie przejechać? Wtedy auto 4x4 spokojnie może ominąć przeszkode korzystając z pobocza/ pola. No i jesteśmy u progu zimy, nie da się prz... Rozwiń

 • 4 lata temu | ocena +18 / -9

  Obywatel

  Ciekawe czy Józef stoi na baczność przed Adamem tak jak to robił w komendzie-to była żenada !!!

 • 4 lata temu | ocena +12 / -4

  Obywatel

  Samorząd teoretyczny tak jak cały rząd PIS długo będzie trzeba sprzątać po tych cwaniakach

 • 4 lata temu | ocena +12 / -12

  Zagadka ekonomiczna

  Co jest bardziej potrzebne i porzyteczne? Wielofunkcyjne auto dobrej marki zakupione przez spółkę które i tak będzie można zamortyzować w kosztach prowadzonej działalności, czy czterech prawie emerytów z których każdy pobiera średnio 130-140 tys netto rocznie (czyli należy doliczyć do tego nie mały podadet i składki) którzy przez rok swej działalno... Rozwiń

 • 4 lata temu | ocena +18 / -6

  Obywatel

  Coś mi się wydaje że jak Pawlicki wyprowadzi się z ratusza to komornik zlicytuje gminę Jarocin

 • 4 lata temu | ocena +9 / -19

  MC HAMMER

  Moim zdaniem zakup o wiele bardziej logiczny i przemyslany niż służbowa skoda plus szofer na etacie żeby wozić jaśnie pana Martuzalskiego kiedy ten bawił się w starostę.

 • 4 lata temu | ocena +19 / -5

  XXL

  Panowie w ,,kominiarkach,, powinni sprawdzić to tzw zarządzanie w PJA

 • 4 lata temu | ocena +18 / -1

  majster

  Jeżeli jakiś patus ma do odrobienia areszt to na miejsce roboty niech zapitala z buta. Dziwne przeznaczenie tego auta. A jeśli już naprawdę miasto potrzebuje taniego wozidła 4x4 to czemu nie Dacia? To wszystko za państwową kasę. W PJA bida aż piszczy i po co takie zakupy? Można założyć sekundniki na sygnalizatorach, oświetlenie tam gdzie go brakuje... Rozwiń

 • 4 lata temu | ocena +10 / -0

  Tomasz

  Ja to zostawię bez komentarza,ale swoje sobie pomyślałem.

 • 4 lata temu | ocena +10 / -1

  Inglo

  U walczaka stał.. myslalem ze następny na wypożyczalni

 • 4 lata temu | ocena +19 / -7

  Obywatel

  Hofman w dupsko wchodził rzepczykowi a teraz pawlickiemu

 • 4 lata temu | ocena +21 / -5

  CZK

  Proszę podać mi sytuację, w której możliwości tego samochodu mogłyby być wykorzystane przez pracowników urzędu. Czy naprawdę nie można było kupić tańszego samochodu. Do wożenia ludzi odbywających pracę na terenie gminy nie jest potrzebne auto z napędami 4x4 za 150 tys. zł. Rozrzutność gminy nie zna granic pomimo wciąż rosnącego zadłużenia.

 • 4 lata temu | ocena +18 / -7

  Ziutek

  Szefem zarządzania kryzysowego jest były milicjant Hoffman ? Niech mnie ktoś poprawi jak się myle .

 • 4 lata temu | ocena +14 / -2

  gminnik

  Słownik rośnie. Mamy już #rewitalizacja i #rozwój. Teraz można śmiało dodać #przetarg. Ze swojej strony proponuję zakupić jeszcze dodatkową, autonomiczną linię światłowodową dla urzędników i jakieś fajne osiedle w dobrej lokalizacji. Najnowsze iphony dla radnych i pomnik dla gminnika. Oczywiście finansowane przez JFPK lub przez budżet miejskich spó... Rozwiń

 • 4 lata temu | ocena +9 / -1

  janek z lasu

  nowy , z tym silnikiem i wyposzeniem kosztuje 230 ty sam kupowałem a wy daliście bez pół

 • 4 lata temu | ocena +8 / -5

  23

  śmieszne