Wczoraj wieczorem oficer dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie otrzymał zgłoszenie o zadymieniu w jednym z mieszkań w budynku wielorodzinnym na ul. Dworcowej w Kotlinie.
Zadymienie w budynku w Kotlinie
We wskazany adres niezwłocznie wysłano pożarników.
- Po dojeździe pierwszego zastępu straży pożarnej wykryto w budynku tlenek węgla. Zarządzono ewakuację lokatorów z czterech mieszkań, w sumie 11 osób. Jedna z mieszkanek uskarżała się na bóle w klatce piersiowej i złe samopoczucie - informuje oficer dyżurny PSP w Jarocinie.
Kobieta trafiła pod opiekę Zespołu Ratownictwa Medycznego.
42-latka trafiła do szpitala
Kierownik ZRM zdecydował, że 42-letnia kobieta wymaga hospitalizacji. Została przewieziona do szpitala w Jarocinie.Do zdarzeniaw Kotlinie zadysponowano: 2 zastępy JRG Jarocin, 2 OSP Kotlin, ZRM i policję. Na miejsce przybył również wójt Kotlina Paweł Wyremblewski. Po przewietrzeniu mieszkań, wygaszeniu ognia w piecu mierniki nie wykazały obecności tlenku węgla w budynku. Lokatorzy wrócili na noc do swoich mieszkań. Akcja straży pożarnej trwała prawie 2 godziny.
Jak doszło do zdarzenia?
Przyczyną zdarzenia była nieszczelność w przewodzie kominowym. Wszystkie mieszkania mają wspólny komin. Jeden z lokatorów napalił w piecu i nieszczelność przewodu kominowego spowodowała, że dym wydobywał się także w innych lokalach.
Co to jest tlenek węgla?
Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, węgla spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania
Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?
• lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – lekkie zatrucie,
• nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie,
• drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie,
Jak pomóc przy zatruciu czadem?
• należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
• jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże po-wietrze,
• rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia,
• wezwać służby ratownicze (Numer Alarmowy - 112); jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.
Od początku 2025 r. PSP w Jarocinie odnotowała 206 zdarzeń, w tym: pożary - 55, miejscowych zagrożeń – 136, alarmów fałszywych – 15, rannych osób - 29, ofiar śmiertelnych - 9.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.