Reklama

Emigranci wojenni z Ukrainy są już na naszym terenie. Specjalny ośrodek w Żerkowie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilkadziesiąt osób z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy przebywa już na terenie Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego w Żerkowie. Trwa oczekiwanie na kolejnych emigrantów.

Reklama

Decyzją Wojewody Wielkopolskiego na terenie MCT w Żerkowie utworzono miejsce dla emigrantów z ogarniętej wojną Ukrainy. 

- Do Ośrodka MCT Żerków przyjmowane będą osoby uciekające przed wojną. Będą to głównie kobiety i dzieci - informował Michał Surma burmistrz Żerkowa. - Przyjmowane są tylko osoby skierowane przez służby Wojewody Wielkopolskiego.

Do tej pory do Żerkowa dotarło kilkadziesiąt osób - głównie kobiety z dziećmi. W nocy spodziewano się, że do miasta przyjadą autobusy z dużą grupą obywateli Ukrainy. 

Według jednych źródeł miało to być ponad 100 osób, według władz Żerkowa około osiemdziesięciu. Mieli dotrzeć około godziny 4.00 nad ranem. Ta grupa póki co nie trafiła na nasz teren. 

Z informacji radia RMF wynika, że na polsko - ukraińskiej granicy tworzą się długie kolejki. Powodem mają być długo trwające odprawy po stronie ukraińskiej. Niewykluczone, że to właśnie z tego powodu przyjazd emigrantów się opóźnił. Do Polski trafiło już ponad 120 tys. uciekinierów wojennych. 

- Jestem w stałym kontakcie ze służbami wojewody, na tę chwilę nie mam informacji ani gdzie znajdują się ci ludzie, ani o której godzinie mogą przyjechać. MCT jest gotowe na ich przyjęcie - powiedział portalowi dzisiaj po godzinie 7.00 burmistrz Michał Surma. 

Wcześniej na terenie MCT działało również miejsce, gdzie kwarantannę przechodziły osoby, które miały kontakt z chorymi na Covid-19. 

- Pewnie utknęli na granicy, a słyszę, że są tam dzieci, kobieta  w ciąży. Trudno sobie wyobrazić, co muszą przeżywać i jak są zmęczeni - mówi jedna z mieszkanek, która również rano interesowała się, czy emigranci już przyjechali. 

Starosta Lidia Czechak potwierdza, że emigranci jadą na nasz teren. W południe władze powiatu będą łaczyły się z wojewodą w ramach sztabu kryzysowego. 

Jarocin. Pomoc dla emigrantów wojennych z Ukrainy

Jarociniacy organizują pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy mają przyjechać na nasz teren. Wczoraj w różnych punktach miasta odbyły się zbiórki produktów żywnościowych i odzieży organizowane między innymi przez Polski Czerwony Krzyż, Stowarzyszenie Kochamy Jarocin, a także Polska 2050. Kolejne akcje planowane są na najbliższe godziny i dni. 

Jak informują organizatorzy - odzew mieszkańców był imponujący. Sporo zebranych produktów jeszcze wczoraj trafiło do MCT. W mediach społecznościowych publikowane są zdjęcia samochodów wypełnionych po brzegi darami.  

Swoją zbiórkę zorganizowali też Ukraińcy na co dzień pracujący w Zakładach Mięsnych. Ich transport dzisiaj rano miał ruszyć na Ukrainę. To informacja niepotwierdzona. 

Jak można zaangażować się w pomoc dla Ukraińców i Ukrainy? ZOBACZ WIĘCEJ TUTAJ  

Sporo naszych mieszkańców stara się organizować pomoc indywidualnie. Skrzykują się w mediach społecznościowych, poszukują nie tylko produktów, odzieży, ale też miejsc, gdzie czasowo można ulokować tych, którzy uciekają przed wojną. Wiemy, że kilka osób przyjęło pod swój dach obywateli Ukrainy. 

 Obecnie w ośrodku przebywa około 40 osób. 

[TA INFORMACJA JEST AKTUALIZOWANA] 

\

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy