Na podobne rozwiązanie może się również zdecydować mąż, jeżeli jego zmarła żona dostawała wyższą emeryturę. Trzeba jednak wiedzieć, że polskie prawo wyklucza sytuację, w której jedna osoba otrzymuje jednocześnie swoją emeryturę oraz świadczenie po zmarłym.
Po śmierci współmałżonka należy zdecydować, które świadczenie chcemy pobierać.
Nie tylko mąż i żona. Tym osobom też należy się świadczenie
Przejęcie emerytury po zmarłym określa się mianem renty rodzinnej. Ubiegać się o nią mogą nie tylko współmałżonkowie, lecz także inni członkowie rodziny, np. dzieci zarówno własne, jak i dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione. ZUS informuje, że otrzymają ją:
- do ukończenia 16 lat;
- jeśli się uczą – do ukończenia 25 lat (jeżeli dziecko ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty zostaje przedłużona do zakończenia tego roku studiów);
- bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat.
- jeżeli w chwili śmierci małżonka miał skończone 50 lat lub był niezdolny do pracy;
- gdy wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, które nie ukończyło 16 lat, a jeśli uczy się w szkole – 18 lat;
- sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej;
- ukończył 50 lat lub stał się niezdolny do pracy już po śmierci współmałżonka, lecz nie później niż 5 lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci.
Zapewne niewiele osób wie, że o rentę rodzinną mogą się również starać rodzice osoby zmarłej. Muszą jednak spełnić taki sam warunek jak osoba owdowiała (odnośnie wieku, wychowywania dzieci lub niezdolności do pracy), albo w przypadku, gdy zmarły emeryt lub rencista, bezpośrednio przed śmiercią, utrzymywał ich.
Renta rodzinna - na jakie świadczenie można liczyć
ZUS informuje, że renta rodzinna wynosi:
- 85% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;
- 90% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby;
- 95% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.
Trzeba jednak wiedzieć, że wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje łączne świadczenie po zamarłym, które – w razie konieczności – dzieli po równo między uprawnionych. Pieniądze mogą zostać wypłacane w tym samym miesiącu, w którym został złożony wniosek.
ZOBACZ TEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.