Dwie kotlińskie instytucje - biblioteka i dom kultury czekają na połączenie.
Radni zdecydowali o połączeniu biblioteki i domu kultury
W ubiegłym roku kotlińscy radni zdecydowali o ich połączeniu
- To połączenie może tylko poprawić funkcjonowanie obu tych instytucji, które są ze sobą nierozerwalnie związane - budynkiem ( biblioteka i dom kultury mieszczą się w jednym budynku - przyp. red.), rachunkami i niektórymi pracownikami. Zarządzanie jedną instytucją z jedną wizją funkcjonowania byłoby korzystniejsze. W tej chwili pomiędzy instytucjami są rozbieżności i nie zawsze ich wizje funkcjonowania i rozwoju są spójne ze sobą. Jesteśmy na tyle małą gminą, że nie ma potrzeby, aby działały dwie instytucje kultury – tak decyzję uzasadniał Paweł Wyremblewski, wójt Kotlina.
Poces łączenia nie jest jednak taki łatwy. Wymaga bowiem, zgodnie z obowiązującymi przepisami, opinii instytucji państwowych.
Biblioteka wojewódzka wydała pozytywną opinię o połączeniu biblioteki i domu kultury w Kotlinie
Kotliński samorząd skierował do wszystkich tych instytucji wnioski o wydanie wymaganych opinii. Gmina otrzymała odpowiedź z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Jest ona pozytywna.
- Biblioteka Publiczna Gminy Kotlin na przestrzeni ostatnich lat utrzymuje zbliżony poziom czytelnictwa i odwiedzin, aby wskaźniki te były wyższe zasadne są zmiany uwzględniające planowane zwiększenie przestrzeni i jej ciekawszy, dostoswany do potrzeb odbiorców podział np.uruchomienie kawiarenki literackiej, co będzie możliwe po połączeniu Biblioteki z Domem Kultury w Kotlinie – czytamy w uzasadnieniu Małgorzaty Grupińskiej-Bis, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Zaznacza, że dobrym rozwiązaniem jest także powołanie kierownika biblioteki będącego zastępcą dyrektora Kotlińskiego Centrum Kultury i Biblioteki, który będzie dbał o kwestie dotyczące czytelnictwa.
„W ocenie Biblioteki Wojewódzkiej połączenie nie wpłynie negatywnie na dotychczasową ofertę,przeciwnie może ją znacząco poszerzyć. Wspólny budynek i wspólna księgowość sprawiają, że pod względem administracyjnym zmiany powinni zostać przeprowadzone bezproblemowo, a działania, które były już podejmowane we współpracy obu instytucji będą kontynuowane w większym natężeniu, co tylko wzbogaci lokalną ofertę literacko-kulturalną” – podkreśla dyrektor biblioteki wojewódzkiej.
Pozytywną opinię wydała również Krajowa Rada Biblioteczna.
ZOBACZ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.