Podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja, największe poparcie wyborców uzyskał kandydat Koalicji Obywatelskiej - Rafał Trzaskowski, zdobywając 31,36 proc. głosów. Na drugim miejscu - z wynikiem 29,54 proc. głosów - uplasował się popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki.
W związku z tym, że żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50 procent ważnie oddanych głosów, konieczne jest przeprowadzenie drugiej tury głosowania.
Druga tura wyborów prezydenckich 2025. W jakich godzinach będzie można głosować?
W całym kraju uprawnionych do głosowania jest niemal 29 milionów obywateli.
Pamiętaj o dokumencie tożsamości
Aby móc oddać głos w niedzielnych wyborach, należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem - może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub aplikacja mObywatel.
Jak oddać ważny głos w wyborach prezydenckich?
Nasz głos będzie uznany za ważny tylko wtedy, gdy postawimy znak X (co najmniej dwie przecinające się linie) w obrębie kratki przy nazwisku wyłącznie jednego kandydata.Państwowa Komisja wyborcza przypomina, że postawienie znaku X przy nazwiskach obu kandydatów lub niepostawienie znaku przy żadnym z nich spowoduje, że nasz głos będzie nieważny.
Prezydentem Polski na kolejnych pięć lat zostanie kandydat, który w drugiej turze uzyska ponad 50 procent ważnie oddanych głosów.
W pierwszej turze wyborów na Ziemi Jarocińskiej najwięcej głosów uzyskał Karol Nawrocki (11.636). Rafał Trzaskowski miał drugie miejsce (9.986 głosów). Kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość zwyciężył w mniejszych samorządach (Kotlin, Jaraczewo, Nowe Miasto, Żerków), natomiast w gminie Jarocin najwięcej osób oddało głos na Rafała Trzaskowskiego [ZOBACZ TUTAJ]
29 maja upływa ważny termin
Warto pamiętać, że listy wyborców tworzone są na podstawie miejsca zameldowania obywateli. Jeśli jednak w dniu wyborów będziemy przebywać poza miejscem zameldowania, a chcemy wziąć udział w głosowaniu, mamy czas do 29 maja na złożenie wniosku - online lub w wersji papierowej - o jednorazową zmianę miejsca głosowania. Uwaga! Wniosek w wersji tradycyjnej należy złożyć w urzędzie na terenie gminy, gdzie mamy zamiar głosować.Również 29 maja mija termin uzyskania zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu, w którym będziemy przebywać w dniu wyborów. Warto pamiętać, że w przypadku tego dokumentu, możemy wnioskować o jego wydanie w dowolnym urzędzie gminy na terenie całego kraju. W tym przypadku nie ma jednak możliwości składania wniosków drogą elektroniczną.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.