Reklama

Drastyczna podwyżka cen gazu w Jarocinie i okolicy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Drastycznie rosną ceny gazu. Dostawcy gazu dla gospodarstw domowych na terenie Jarocina i okolicznych gmin rozesłali do swoich odbiorców pisma z informacją o podwyżce. Nowe stawki mogą zaszokować.

Reklama

Na przestrzeni ostatnich dni odebraliśmy od was sporo wiadomości i sygnałów, w których prosicie o zajęcie się horrendalnymi podwyżkami cen gazu. Najwięksi dostawcy błękitnego paliwa na naszym terenie  - Anco i G.E.N Gaz Energy poinformowali swoich odbiorców o podwyżkach.

Drastyczna podwyżka cen gazu w Jarocinie i okolicy. Jaki powód? 

„Wzrost cen wynika ze znacznego wzrostu cen zakupu gazu. Zakup gazu zaazotowanego, który pozyskiwany jest ze złóż krajowych, możliwy jest wyłącznie od jednego dostawcy dlatego też, spółka Anco ma ograniczony wpływ na wysokość ceny zakupu” - tłumaczy w swoim piśmie członek zarządu Magdalena Talarczyk - Górna i przypomina, że w przypadku braku akceptacji nowej taryfy, klientowi przysługuje prawo do wypowiedzenia umowy.   

W przypadku klientów Anco w tabeli wysokość cen opłat abonamentowych, jaka trafiła do odbiorców, deklarowana podwyżka wynosi niemal 200 procent. Z ceny 7,43 gr za kWh do 21,12 gr za kWh. Firma ma odbiorców między innymi w gminie Jarocin, Kotlin, Nowe Miasto i Żerków. 

Podwyżka cen gazu w Jarocinie i okolicy. Mieszkaniec: To jest przesada  

 - To jest lekka przesada, ja rozumiem URE, wzrost cen gazu na rynku UE, ale PGiNG podnosi ceny o około 7,5% i finalnie będzie trochę drożej u nich niż w ANCO przed podwyżką o 200%. Bardzo proszę o nagłośnienie i pomoc mieszkańcom – napisał do nas pan Łukasz.

Najmniejszą podwyżkę cen błękitnego paliwa odczują z pewnością ci z naszych mieszkańców dla których dostawcą jest PGNiG. Największy dystrybutor i dostawca tego paliwa w kraju zapowiedział wzrost na poziomie 7,4 procenta.

Ceny podnosi także G.E.N Gaz Energia, który jest głównym dystrybutorem gazu ziemnego terenie m.in. gminy Jaraczewo. Według informacji odbiorców tutaj podwyżka wynosi z 8 gr na 22 grosze za kWh (dokładnie z 7,96 gr do 21,77 gr). Jest więc na podobnie wysokim poziomie.  

Droższy gaz w Jarocinie i okolicy. Będzie interwencja samorządowców?  

Dla przeciętnego gospodarstwa domowego oznacza to miesięcznie wyższe wydatki nawet o kilkaset złotych. Odbiorcy nie ukrywają złości i irytacji.

- Czy włodarze naszych gmin w tym Jaraczewa zainteresowali się tak drastycznymi podwyżkami. Niestety, moje gospodarstwo domowe nie udźwignie takiej podwyżki. Wracam do ekogroszku. Idea eko legła w gruzach – napisał do nas pan Mikołaj, mieszkaniec gminy Jaraczewo.

Trzeba pamiętać, że dostawcy zmieniają ceny w zależności od pory roku. Dla przykładu w poprzednim sezonie zimowym klienci Anco płacili 10,25 gr za kWh gazu. Porównując do tej stawki podwyżka wynosi ponad 100 procent. 

Co istotne - nowe stawki, które weszły w życie z początkiem miesiąca, zatwierdził Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. 

Działający na naszym terenie G.E.N Gaz dostarcza gaz również mieszkańcom gminy Tarnowo Podgórne. Wójt tego ostatniego solidaryzuje się z mieszkańcami i już zapowiedział reakcję.  

„Dobrze rozumiem Wasze oburzenie i zniecierpliwienie. Zapewniam, że ten temat jest obecnie dla mnie pierwszoplanowy. Chcę wykorzystać wszelkie możliwości, aby przeciwstawić się tej złej perspektywie – napisał w mediach społecznościowych Tadeusz Czajka. „Mam scenariusz, który określa adresatów - instytucje, do których skierujemy wystąpienia w tej sprawie. Ale w tych wystąpieniach, dla uwiarygodnienia, chcemy wprowadzić liczby, a ich źródłem będzie materiał z G.EN.”

Czy nasi samorządowcy zamierzają podjąć jakieś kroki w sprawie cen gazu i czy jest szansa na zmianę stawek? Będziemy pytali o sprawę.  

Nie tylko odbiorcy gazu ziemnego zapłacą więcej.

Nie tylko odbiorcy gazu ziemnego mają powód do zmartwień. Rosną też ceny gazu butlowego - propan - butan, który jest używany w wielu naszych gospodarstwach domowych. Jeszcze niedawno za butlę 11 kg płaciliśmy mniej niż 60 zł. Dzisiaj ceny wahają od 65 do 75 zł. - Tendencja na rynku jest taka, że prawdopodobnie w okolicy świąt Bożego Narodzenia możemy płacić za butlę nawet 90 zł. Niestety embargo na Białoruś robi swoje - mówi przedstawiciel jednej z jarocińskich firm.  

Co myślicie o sprawie? Czekamy na wsze informacje i komentarze.   

[AKTUALIZACJA, wtorek 13 października]

Więcej o sytuacji związanej z podwyżkami znajdziecie w aktualnym wydaniu Gazety Jarocińskiej. O sprawę zapytaliśmy między innymi naszych samorządowców - czy jest szansa na interwencję - WIĘCEJ TUTAJ 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.   

 Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy