Tegoroczne dożynki gminne połączone były z dożynkami powiatowymi. Tradycyjne święto plonów odbyło się w minioną niedzielę w Radlinie. Wraz z nimi świętowali także poseł Piotr Kaleta i senator Andrzej Wojtyła, którzy rozpoczęli swoją kampanię wyborczą przed jesiennymi wyborami.
Uroczystości dożynkowe zainaugurowała msza św. w miejscowym kościele. Po Eucharystii korowód dożynkowy przeszedł na teren ośrodka „Tęcza”. Starostami tegorocznych dożynek byli Hanna Szymańska i Damian Jerzyniak, którzy przekazali na ręce gospodarzy uroczystości: burmistrza Adama Pawlickiego i starosty jarocińskiego Lidii Czechak dorodne bochny chleba, które zostały podzielone między wszystkich uczestników imprezy.
- To uroczystość, która podkreśla znaczenie i wartość pracy wszystkich, dzięki którym nie brakuje nam chleba oraz tych, którzy nie przestają kochać ziemi ojczystej i ziemi jako matki – żywicielki. Dziś, w tych świątecznych okolicznościach, dziękuję wszystkim rolnikom z terenu Powiatu Jarocińskiego oraz Gminy Jarocin za pracowitość, gospodarność, życzliwość i mądrość, które dodają wiary w sens podejmowanych, często trudnych decyzji – powiedział Przemysław Banasik, sołtys Radlina.
Tradycyjną część obrzędową dożynek z obtańczeniem wieńca przygotował Zespół Folklorystyczny „Snutki” z Potarzycy. Na scenie zaprezentowali się m. in.: dzieci z miejscowego przedszkola, Zespół Pieśni i Tańca Szwajcaria Żerkowska, wokalistka Społecznego Ogniska Muzycznego w Jarocinie - Michalina Matuszak a także jarocińska kapela dudziarzy, która niedawno wznowiła działalność. W klimat kabaretowy wprowadziła gości dożynkowych "Baba z Cielczy".
Przemówień w niedzielę było bardzo dużo. Dodatkowo odczytany został list z życzeniami dla rolników od premiera Mateusza Morawieckiego. Jak poinformowała starosta Lidia Czechak gratulacje przesłał też prezes Jarosław Kaczyński.
W uroczystościach dożynkowych wzięła udział delegacja z Opoczna z burmistrzem Tomaszem Łuczkowskim na czele. Występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej Tramblanka uświetnił część artystyczną wydarzenia, a panie z koła gospodyń wiejskich serwowały dania z regionu opoczyńskiego. Obecność gości z Opoczna nie była przypadkowa. Losy kilku tysięcy mieszkańców powiatu jarocińskiego i mieszkańców Generalnego Gubernatorstwa, w tym przede wszystkim Opoczna i Ziemi Opoczyńskiej, zostały połączone w dramatycznych okolicznościach II wojny światowej. Dokładnie po 80 latach losy kolejnych pokoleń mieszkańców znów się połączą, bowiem już niebawem - jesienią podpisana zostanie umowa o współpracy partnerskiej między miastami.
Podczas dożynek nie zabrakło atrakcji dla dzieci: animacji, dmuchanych zamków, a nawet „przepraw” łodzią po stawie. Nieco starsi też znaleźli coś dla siebie. Imprezie towarzyszyły m.in.: wystawa sprzętu pożarniczego, degustacje smakołyków na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich, prezentacje instytucji rolniczych oraz spółek komunalnych gminy Jarocin. Całość zwieńczyła zabawa taneczna z grupą "Fest".