reklama
reklama

Długie weekendy 2024 roku. Ile dodatkowych wolnych dni możemy zyskać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Długie weekendy 2024 roku. Ile dodatkowych wolnych dni możemy zyskać? - Zdjęcie główne

Długie weekendy 2024 roku. Ile dodatkowych wolnych dni możemy zyskać? | foto Zdjęcie poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W 2024 mamy aż 52 weekendy. To oznacza, że mamy do dyspozycji 104 dni weekendowe. Do tego dochodzi 13 dni świątecznych. Niektóre jednak przypadają w niedzielę, więc nie wszystkie można zaliczyć do wolnych od pracy.
reklama

W nowym - 2024 roku mamy aż 117 dni wolnych - 104 weekendowe i 13 świątecznych. Biorąc umiejętnie urlop, możemy uzyskać długie - nawet dwutygodniowe - okresy wolne od pracy (zobacz KALENDARZ PONIŻEJ).  

Nawet 141 wolnych dni w całym 2024 roku

Od tej liczby musimy jednak odjąć te święta, które przypadają w weekendy. To Trzech Króli (6 stycznia), Wielkanoc (31 marca) i Zielone Świątki (19 maja). Pierwsze wypada jednak w sobotę, więc - zgodnie z prawem, pracodawca musi nam „oddać” jeden dzień wolnego w innym terminie. 

Z wyliczeń wynika więc, że mamy aż 115 dni wolnych od pracy. Doliczając do tego urlop - 20 lub 26 dni (w zależności od stażu pracy), mamy do dyspozycji 135 lub 141 wolnych dni w całym 2024 roku.

Święta 2024 roku

  • 1 stycznia - Nowy Rok (poniedziałek),
  • 6 stycznia - Trzech Króli (sobota - za ten dzień przysługuje nam jeden dodatkowy dzień wolny),
  • 31 marca i 1 kwietnia - Wielkanoc (niedziela, poniedziałek),
  • 1 maja - Święto Pracy (środa),
  • 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja (piątek),
  • 19 maja - Zielone Świątki (niedziela),
  • 30 maja - Boże Ciało (czwartek),
  • 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek),
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych (piątek),
  • 11 listopada - Święto Niepodległości (poniedziałek),
  • 25 grudnia - Boże Narodzenie (środa),
  • 26 grudnia - Boże Narodzenie (czwartek).
Przypominamy, że, jeśli nie zmienią się przepisy, to w 2024 roku będziemy mieli siedem niedziel handlowych:

  • 28 stycznia,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 i 22 grudnia.

Dziewięć długich weekendów w 2024 roku - o trzy więcej niż w 2023

Jak zatem układa się kalendarz wolnych dni w 2024 roku? Całkiem nieźle. Do zagospodarowania mamy bowiem aż dziewięć długich weekendów, czyli o trzy więcej niż w 2023 roku. 

Pierwsze okazje przynosi nam już początek roku. 1 stycznia (Nowy Rok) wypadał w poniedziałek, więc razem z weekendem mieliśmy trzy dni wolnego. Tydzień później - 6 stycznia, w kalendarzu jest Trzech Króli. Wypada w sobotę, więc pracodawca jest zobowiązany „oddać” nam jeden dodatkowy dzień wolnego. Możemy więc zorganizować sobie przedłużony weekend w dowolnym terminie.

Na następny długi weekend przyjdzie nam trochę poczekać - do przełomu marca i kwietnia. Wtedy - dokładnie 31 marca i 1 kwietnia, wypada bowiem Wielkanoc. Licząc z poprzedzającą ją sobotą, mamy do wykorzystania trzy dni wolnego. 

Zaledwie miesiąc później będziemy mogli cieszyć się majówką, która w tym roku układa się całkiem nieźle. 1 maja wypada bowiem w środę, a 3 w piątek. Wystarczy dobrać wolny dzień w czwartek (2 maja) i mamy pięć dni wolnego. 

Jeśli do tego dołożymy jeszcze dwa dni z naszego urlopu (29 i 30 kwietnia - poniedziałek i wtorek) możemy odpoczywać dziewięć dni przy wykorzystaniu tylko trzech dni urlopowych.

Długi weekend bez utraty urlopu przy okazji Wszystkich Świętych

Kolejny długi weekend po majówce nastąpi stosunkowo szybko. Już na przełomie maja i czerwca mamy bowiem Boże Ciało (30 maja). Jak zawsze, święto wypada w czwartek, tak więc, wystarczy dobrać jeden dzień urlopu (piątek - 31 maja) i zyskujemy 4 dni wolnego.

Szósty długi weekend nadejdzie tradycyjnie przed końcem wakacji - w sierpniu. 15 dnia tego miesiąca obchodzimy Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W tym roku wypadają one w czwartek. Dlatego - podobnie, jak w Boże Ciało - wystarczy dobrać jeden dzień urlopu i już mamy kolejne cztery dni wolnego. 

Później będzie Wszystkich Świętych (1 listopada). W 2024 roku to święto wypada w piątek. Do dyspozycji będziemy mieli więc długi weekend bez utraty urlopu. Podobnie będzie przy okazji Święta Niepodległości (11 listopada), które dla odmiany jest w poniedziałek.

Zakończenie starego i powitanie nowego roku na dwutygodniowym wolnym

Prawdziwa kumulacja okazji do odpoczynku i świętowania nastąpi pod koniec 2024 roku i na początku 2025. 

Święta Bożego Narodzenia przypadają bowiem w tym roku w środę i czwartek (25 i 26 grudnia). Jeśli uda nam się załatwić wolne w poniedziałek, wtorek i piątek (23, 24 i 27 grudnia), to mamy cały tydzień wolnego. 

Dodatkowo, biorąc urlop w kolejny poniedziałek i wtorek 30 i 31 grudnia, to razem z 1 stycznia 2025 roku - Nowy Rok, dzień ustawowo wolny od pracy (środa) oraz następujące po nim czwartek i piątek (2 i 3 stycznia), mamy już drugi tydzień wolny od pracy. I to przedłużony, bo w poniedziałek (6 stycznia) jest Święto Trzech Króli.   

W ten sposób możemy świętować zakończenie starego i powitanie nowego roku na dwutygodniowym (17 dni) wolnym przy wykorzystaniu tylko 7 dni urlopu (5 z 2024 r. i 2 z 2025 r.).  

 

CZYTAJ TAKŻE

 

(źródło: GazetaPrawna)

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama