Reklama

Darmowe posiłki dla uczniów. Zobacz, które dzieci się kwalifikują

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Darmowe posiłki dla uczniów. Zobacz, które dzieci się kwalifikują - Zdjęcie główne

Jeżeli sytuacja finansowa Twojej rodziny jest trudna, warto zgłosić w szkole chęć korzystania z darmowych posiłków dla dziecka. | foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku szkolnym kontynuowany jest rządowy program "Posiłek w szkole i w domu". Zobacz, jakie kryteria trzeba spełniać, żeby dziecko miało szansę na darmowy obiad w szkolnej stołówce.

Rządowy program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 przeznacza co roku na żywienie dzieci 550 milionów zł. Łącznie z budżetu państwa przyznano 2,7 mld zł. Środki mają zapewnić pomoc zarówno osobom starszym, jak i dzieciom, które pochodzą z rodzin znajdujących się w trudniej sytuacji życiowej.

Darmowe obiady dla dzieci i potrzebujących rodzin 

Wsparcie udzielane jest w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup jedzenia albo "świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych". 

W przypadku dzieci i uczniów pomoc realizowana jest poprzez stołówki w szkołach, przedszkolach lub poprzez żywienie w żłobku. W pozostałych sytuacjach Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zawiera umowy z lokalami gastronomicznymi, w których wydawane są posiłki dla osób wymagających pomocy, w szczególności starszych, chorych i niepełnosprawnych. Aby zakwalifikować się do pomocy i korzystać z posiłków należy spełnić odpowiednie kryteria, które ustala każda, odpowiednia rada gminy albo miasta. Maksymalne kwoty wynoszą:

  • W przypadku dzieci, które mogą otrzymać darmowy obiad w stołówce, dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 1 200 zł. W niektórych uzasadnionych sytuacjach, gdy dziecko nie spełnia tych wymagań, ale rodzice wyrażą chęć przyjęcia pomocy w postaci posiłku w szkole, dyrektor szkoły lub przedszkola może poinformować ośrodek pomocy społecznej o potrzebie udzielenia takiego wsparcia. 
  • W przypadku pozostałych osób pomoc w postaci bezpłatnego posiłku udzielana jest potrzebującym, których dochód na osobę wynosi 900 złotych w przypadku rodzin, natomiast w sytuacji osoby samotnej: 1164 zł. 
 

Gorący posiłek nie tylko w dni szkolne 

Co ważne, w przypadku uczniów, jak i osób dorosłych, które kwalifikują sią do programu, w sytuacji, gdy nie ma możliwości zapewnienia gorącego obiadu np. w dni wolne od nauki, można udzielić pomocy w inny sposób. Jak? Dostarczając produkty spożywcze lub pieniądze w postaci zasiłku (wyłącznie) na zakup jedzenia. 

Rodziny, które chciałby uzyskać wskazaną pomoc muszą się zgłosić do swojego Ośrodka Pomocy Społecznej i wyrazić taką chęć. Powinny to zrobić również rodziny, których dochód nieznacznie przekracza podane wyżej kwoty. Dlaczego? Otóż niektóre samorządy zwiększyły dostępność do pomocy w formie posiłków poprzez podniesienie górnej granicy kryterium dochodowego, uprawniającego do otrzymania wsparcia. Czytaj: można mieć wyższe dochody niż te wymienione w tekście i mimo wszystko kwalifikować się do pomocy. Warto więc dopytać. 

Darmowe obiady dla dzieci i potrzebujących rodzin. Jak to wygląda w Jarocinie?

Posiłek dla dzieci i młodzieży w szkołach i przedszkolach w gmiknie Jarocin
Posiłki przygotowuje Centrum Usłum Społecznych (dawny MGOPS) i dostarcza je do placówek, gdzie są one wydawane.

Kryterium dochodowe na osobę w rodzinie - 900 zł. Istnieje możliwość dożywiania osłonowego w sytuacji, gdzie nie są spełnione powyższe przesłanki w sytuacjach szczególnie uzasadnionych (zgodnie z Uchwałą nr IV/34/2018 Rady Miejskiej w Jarocinie z dnia 28.12.2018r.).

Posiłek dla osób starszych w gmiknie Jarocin
Posiłki przygotowane są i wydawane przez Centrum Usłum Społecznych (dawny MGOPS) - Zespół do Spraw Administracji Obsługi.

Kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej w gminie Jarocin:
posiłki bezpłatne - kryterium 1.164 zł
posiłki płatne 50% - kryterium 1.474,40 zł

Kryterium dochodowe na osobę w rodzinie w gminie Jarocin:
posiłki bezpłatne – kryterium 900 zł
posiłki płatne 50% - kryterium 1.140 zł -

W ramach tego programu przyznawane są także i wypłacane zasiłki celowe z przeznaczeniem na zakup żywności oraz bony żywnościowe, również po spełnieniu przesłanek dochodowych:
kryterium dochodowe na osobę w rodzinie - 900 zł
kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej - 1.164 zł. 

 

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy