Reklama

Reklama

Co z kolędą? Biskup wydał rozporządzenie. Parafie decydują [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: pon, 21 gru 2020 10:26
Autor:

Co z kolędą? Biskup wydał rozporządzenie. Parafie decydują [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

O kształcie tegorocznej kolędy decydują, zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, poszczególni biskupi. Arcybiskup Stanisław Gądecki wydał rozporządzenie w sprawie odwiedzin duszpasterskich już 13 października, a abp Grzegorz Ryś przed dwoma dniami.

 

 

Odwiedziny duszpasterskie, które zwykle odbywają się na przełomie starego i nowego roku, to jedna z form tworzenia więzi wiernych ze swoją parafią. To okazja do wspólnej modlitwy i rozmowy, a także złożenia ofiary na potrzeby związane np. z remontami świątyni czy nowymi inwestycjami.

 

- Zachęcam do śledzenia komunikatów biskupów i ogłoszeń parafialnych w kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco odnośnie do wizyty duszpasterskiej w danej diecezji. Nie ma bowiem ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii - wyjaśnił ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski.

 

W dobie pandemii koronawirusa wizyty duszpasterskie czyli tzw. kolęda mogą zostały odwołane, przesunięte na inny termin lub odbędą się w zmienionej formie. Wszystko zależy od decyzji biskupa diecezjalnego.

Arcybiskup Stanisław Gądecki podjął decyzję już 13 października w dekrecie dotyczącym duszpasterstwa w czasie epidemii.

Czytamy w nim:

6.    Wizyta duszpasterska (tzw. kolęda)

a.    W najbliższym roku w Archidiecezji Poznańskiej nie będzie wizyty kolędowej w tradycyjnej formie.
b.    Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św. Szczególną intencją tej Mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian.
c.    Podczas Mszy św. należy wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi, jak również poświęcić wodę, którą wierni zabiorą do domów.
d.    Po liturgii należy poprowadzić kolędowanie oraz pogadankę, poruszającą także bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest też rozdanie modlitwy do odmówienia w domach oraz książeczki kolędowej.
e.    Warto zachęcić wiernych, by po powrocie do domów odprawili celebrację „liturgii rodzinnej”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni, oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą.

 

W diecezji kaliskiej administrator arcybiskup Grzegorz Ryś podjął decyzję dotyczącą odwiedzin duszpasterskich dopiero 18 grudnia.

Wcześniejsze zarządzenie z 27 listopada dotyczy m.in. zachowania zasad sanitarnych w trakcie przyjmowania Komunii św.. Dyspensa od obowiązku uczestnictwa we mszy św. została przedłużona do 27 grudnia. W archidiecezji poznańskiej została ona udzielona bezterminowo aż do czasu zniesienia w Polsce ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

 

 

 

W Kościele katolickim trwa okres Adwentu, czyli czas radosnego oczekiwania i duchowego przygotowania na święta Bożego Narodzenia. Jedną z form modlitwy, które są praktykowane w tym czasie są msze św. roratnie, poświęcone szczególnie Matce Bożej. Powinny być odprawiane wcześnie rano, ale większość parafii przeniosla je na wieczór z uwagi głównie na dzieci i młodzież. W parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie już w zeszłym roku powrócono do porannych Rorat, a nawet łączono je ze śniadaniem. Niestety w tym roku z uwagi na pandemię taka forma nie będzie możliwa. We franciszkańskiej świątyni odbywają się dwukrotnie - o godz. 6.30 i 18.00. 

 

Wizyta duszpasterska zwana popularnie kolędą jest z oczywistych powodów, wynikających z trwającej ciągle epidemii i będących jej następstwem ograniczeń, niemożliwa do przeprowadzenia – przynajmniej w tradycyjnym czasie, bezpośrednio po Świętach Bożego Narodzenia. Wszyscy rozumiemy jednak, jak ważnym wydarzeniem ta wizyta jest w życiu każdej parafii i jak wielkie szanse ewangelizacji niesie ze sobą. Ewangelizacja dokonuje się wszak przede wszystkim w spotkaniu osób – nie można jej zredukować do spotkań ogólnych (w szczególności liturgicznych), i tak poważnie ograniczonych z racji na epidemię. Spotkania osobiste są konieczne dla wzajemnego poznania się i są ważne zawsze, a w obecnym czasie izolacji i ludzkiej samotności - jeszcze ważniejsze - napisał w najnowszym rozporządzeniu abp Grzegorz Ryś, administrator apostolski diecezji kaliskiej.

 

 

Zgodnie z nim odwiedziny indywidualne wiernych w domach można będzie rozpocząć dopiero po zmianie regulacji sanitarnych. W mniejszych społecznościach (zwłaszcza w parafiach wiejskich), tam, gdzie zagrożenie jest zasadniczo mniejsze, najwcześniej po 17 stycznia. W społecznościach większych (w szczególności w miastach) w marcu lub kwietniu, ale zawsze z uwzględnieniem przepisów sanitarnych. O terminie rozpoczęcia wizyty duszpasterze niech zadecydują po wysłuchaniu opinii rady parafialnej. W niektórych parafiach, jak np. św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie, proboszcz zdecydował o odwołaniu tegorocznej kolędy. 

 

 

Przed 17 stycznia 2021 roku możliwe jest wyłącznie zapraszanie wiernych z poszczególnych środowisk, wiosek, ulic czy bloków do świątyń przy zachowaniu limitów i środków bezpieczeństwa sanitarnego na wspólną Mszę św. lub inne nabożeństwo czy modlitwę i błogosławieństwo. Właśnie z takiego rozwiązania zamierza skorzystać parafia św. Marcina w Jarocinie.

 

Po uzgodnieniu z duszpastersko-ekonomiczną radą parafialną każdego dnia o godz. 18.30 w kościele św. Marcina zostanie odprawiona dodatkowa msza św. o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla mieszkańców wyznaczonych ulic. Po Eucharystii odbędzie się krótka adoracja i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

 

"Bardzo prosimy, by na to nabożeństwo przynieść krzyż z domu, który uroczyście zostanie pobłogosławiony, a wraz z nim błogosławieństwo to spocznie na Waszych mieszkaniach. Uchwałą Rady Parafialnej  ofiary kolędowe złożone podczas tych Mszy św. przeznaczone będą  na remont wejścia w krużganki od ul. Kościelnej. Dodatkową ofiarą od kilku lat na kolędzie jest danina diecezjalna, którą parafia przekazuje do Kurii proporcjonalnie do liczby mieszkańców parafii. Parafian prosimy o zrozumienie i złożenie dobrowolnej ofiary na ten cel. Koperty na dobrowolną daninę diecezjalną wyłożone będą w naszych kościołach. Możemy je złożyć na ofiarę w kościele lub zostawić w biurze parafialnym" -  napisał w ogłoszeniach ksiądz prałat Dariusz Matusiak.

Llimit wiernych, którzy mogą być równocześnie w świątyni wynosi nadal 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się, również w sieci.

 

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +2 / -5

  Hhj

  A Janiak jest meczennikiem

 • rok temu | ocena +9 / -10

  krycha

  To okazja przede wszystkim do zbierania ofiary. A potem, przy okazji' krótka rozmowa i odklepana modlitwa. Czas wielki skończyć z tym łazęgowaniem i roznoszeniem chorów.

 • rok temu | ocena +26 / -6

  Ola

  Kolęda powinna być odwołana w diecezji kaliskiej a jak ktoś chce to zawsze może księdza przyjąć...bo nie wyobrażam sobie żeby ksiądz chodził od domu do domu i roznosił wirusa...

 • rok temu | ocena +27 / -19

  Wozny

  Na co mi ta kolęda no aby kasa kasa i ras jeszcze kasa !!!!

 • rok temu | ocena +25 / -13

  Miru$

  Nie chcesz, nie przyjmuj, Twoja decyzja. To jak z 500+ , wszyscy przeciw a jak na koncie się pojawi to prosto w miasto.

 • rok temu | ocena +21 / -12

  Miru$

  po co to komu?