Movember to akcja społeczna mająca na celu zachęcenie do badań panów. Podczas gdy rak prostaty dotyczy głównie mężczyzn po 60. roku życia, na nowotwór jądra chorują przede wszystkim panowie z przedziału wiekowego 20-39 lat. Eksperci podkreślają, że badać powinni się mężczyźni w każdym wieku.
- Mimo, że zachorowalność na raka prostaty wzrasta z wiekiem to rozsądne wydaje się rozpoczęcie badań w kierunku chorób prostaty od 40. roku życia, a nawet wcześniej, jeśli są niepokojące objawy lub pacjenci są z grupy podwyższonego ryzyka – powiedział urolog Jacek Sobkowiak, który w ramach środowej akcji w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbył kilkadziesiąt bezpłatnych konsultacji.
Movember to ogólnoświatowa inicjatywa, która przypomina mężczyznom o tym, jak ważna jest regularna kontrola własnego zdrowia. Tylko 1/3 mężczyzn w wieku 35 lat lub starszych była kiedykolwiek u urologa, a zaniedbanie badań prowadzi do późniejszego wykrywania chorób. Na początku listopada Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ i Wielkopolski Urząd Wojewódzki organizował akcję profilaktyczną.
Teraz w promocję badań zaangażowali się nasi samorządowcy i lokalni działacze. W filmie promocyjnym, nagranym przed podświetlonym na niebiesko ratuszem w Jarocinie do profilaktyki namawia burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska, a także radni Rady Miejskiej w Jarocinie z różnych opcji i Amazonki [ZOBACZ WIDE TUTAJ]
Portal onkologiczny zwrotnikraka.pl informuje, że w Polsce wykrywa się rocznie około 800 przypadków raka jądra. Do czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na ten rodzaj raka należą:
- zdiagnozowany wcześniejszy nowotwór w drugim jądrze
- wnętrostwo (niezstąpienie jąder do moszny) – nawet jeśli jądro zostało prawidłowo operacyjnie odprowadzone
- zespół Klinefeltera (choroba spowodowana nieprawidłową liczbą chromosomów płciowych)
- hipogonadyzm (stan obniżonego wydzielania hormonów płciowych).
Wolą bagatelizować guzy w jądrach niż iść do lekarza. To wciąż wstydliwy problem
Niestety mężczyźni nadal badają się niechętnie, a nawet bagatelizują problem i nie przyznają się do obecności wyczuwalnego guza. - Dlatego celem akcji Movember jest przebicie się do świadomości mężczyzn, a także ich bliskich, próba wytrącenia z natłoku codziennych spraw oraz przypomnienie, że najważniejsze jest zadbanie o własne zdrowie - informuje portal onkologiczny.Poza aspektem profilaktycznym, Movember w Polsce posiada jeszcze jeden nieoceniony walor - buduje nastrój wsparcia społecznego i psychologicznego, co stanowi istotny element działań psychoedukacyjnych. Sprzyja nie tylko zrozumieniu, ale również daje przyzwolenie na mówienie o rzeczach, które mogą zostać uznane za trudne albo wstydliwe.
Tak jest w przypadku nowotworów gruczołu krokowego i jąder, przy których trudności w mówieniu dotyczą przede wszystkim dwóch aspektów. Po pierwsze, wspomniane nowotwory dotyczą sfery seksualności, o której przyjęło się nie dyskutować. Po drugie, dotyczą stereotypowego postrzegania mężczyzn i tego czym jest męskość. W naszej świadomości ciągle pokutuje myślenie o męskości jako uosobieniu siły oraz wytrzymałości. A męskość w takim wydaniu wyklucza nie tylko chorobę, ale również dbanie o zdrowie – zgodnie z myślą, iż mężczyzna musi być twardy, a chodzenie do lekarza do takiej postawy nie należy
- podkreślają eksperci portalu zwrotnikraka.pl.
Tymczasem nowotwór prostaty zajmuje niezmiennie czwarte miejsce pod względem śmiertelności na świecie. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. W tym przypadku również bardzo ważna jest profilaktyka oraz wykrycie choroby we wczesnym stadium.
W Jarocinie badania profilaktyczne w kierunku raka prostaty można wykonać między innymi w Poradni Onkologicznej, która działa w Szpitalu Powiatowym - tel. (62) 33-22-109 lub 609-001-187 oraz w przychodni Jar-Medic - tel. (62) 747-80-90.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.