Reklama

Reklama

Branże zagrożone przez koronawirusa mogą liczyć na wsparcie

Opublikowano: sob, 3 paź 2020 14:15
Autor:

Branże zagrożone przez koronawirusa mogą liczyć na wsparcie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Od 15 października kolejni przedsiębiorcy będą mogli wnioskować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wsparcie. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy pomocy dla przedsiębiorców z sektorów: turystycznego, estradowego i wystawienniczego.

 

Prezydent podpisał przepisy, które wprowadzają tak zwaną „Tarczę 5.0”. Wchodzą one w życie w połowie października i dopiero wówczas będzie można składać wnioski przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS) do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Nowe uregulowania wprowadzają trzy formy wsparcia udzielanego przez ZUS przedstawicielom branż: turystycznej, estradowej i wystawienniczej.

 

[bezplatna pomoc prawna - zobacz, jak z niej skorzystać TUTAJ]

 

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Prawo do tej formy pomocy będzie przysługiwało płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji i wystaw.

 

Warunkiem uzyskania zwolnienia będzie między innymi prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 roku. Będzie trzeba również wykazać 75% spadek przychodów w porównaniu z analogicznymi miesiącami 2019 roku. Wnioski o zwolnienie będzie można składać do końca listopada.

 

Prowadzący firmy będą mogli także ubiegać się o świadczenie postojowe. Prawo do niego uzyskają osoby, które prowadzą działalność jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni.

 

[Jarocin - ruszyła Karta Mieszkańca - szczegóły TUTAJ]

 

W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania środków w wysokości 2.080 zł, będzie rozpoczęcie prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 roku.

 

Ponadto przedsiębiorcy będą musieli odnotować przestój w prowadzeniu biznesu w następstwie wystąpienia COVID-19. Nie mogą też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

 

Nieco inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. W ich przypadku działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 roku być wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy.

 

O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą po 31 sierpnia 2019 roku. „Tarcza 5.0” wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe. Na taką pomoc mogą liczyć prowadzący działalność, którzy wcześniej już otrzymali postojowe.

 

[dodatkowy zasiłek opiekuńczy - dla kogo i pod jakim warunkiem - więcej czytaj TUTAJ]

 

Prawo do dodatkowego świadczenia będzie przysługiwało przedsiębiorcom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji. Chodzi między innymi o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych, czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków.

 

Wnioskującymi o to świadczenie mogą być osoby, które uzyskały przychód z działalności w miesiącu (poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku), niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 roku. Dodatkowe świadczenie postojowe może zostać wypłacone nie więcej niż trzy razy.

 

 

 

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.