Będzie miejscowy plan zagospodarowania dla Goliny, ale nie będzie zebrania z mieszkańcami. Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki wydał obwieszczenie o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla strefy przemysłowej w Golinie.
W związku z tym sołtys Goliny zawiadomił mieszkańców o tym, że mogą składać do planu wnioski i uwagi w formie papierowej lub elektronicznej.
„W obecnym czasie (stan pandemii - przyp. red.) nie mogę zorganizować zebrania wiejskiego, na którym mieszkańcy uzyskaliby informacje od właściwych urzędników i dlatego proszę o zapoznanie się z dokumentacją sprawy w Urzędzie Miejskim w Jarocinie" - napisał Ryszard Żyto.
Wnioski i uwagi można składać do niedzieli - 31 grudnia.
Będzie miejscowy plan zagospodarowania dla Goliny, ale nie będzie zebrania z mieszkańcami
Gmina przystąpiła do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla strefy przemysłowej w Golinie, aby umożliwić powstanie tam dwóch obiektów związanych z odnawialnymi źródłami energii - elektrociepłownia i biogazownia. Na sporządzenie planu zgodziła się większość jarocińskich radnych. Wcześniej wnioskowały o to dwa podmioty - gminna spółka Energia Jarocin oraz Zakład Przemysłu Mięsnego Biernacki.
Zapowiedzi postawienia elektrociepłowni w Golinie (instalacji na paliwa alternatywne, w tym na tzw. frakcję RDF - frakcja kaloryczna odpadów o dużej wartości opałowej, które nie nadają się do recyklingu), pojawiły się na początku tego roku. Sprowokowały one zwołanie zebrania wiejskiego. Ponad 130 mieszkańców podpisało się wówczas pod uchwałą, w której sprzeciwiają się postawieniu takiego obiektu w ich miejscowości.
Będzie miejscowy plan zagospodarowania dla Goliny, ale nie będzie zebrania z mieszkańcam
Podobną - tylko zdecydowanie dłuższą historię ma projekt budowy biogazowni. Zapowiadał ją w 2014 r. (burmistrzem był wówczas Stanisław Martuzalski - przyp. red.) właściciel Zakładu Przemysłu Mięsnego Biernacki. Wtedy też mieszkańcy byli stanowczo przeciwni temu projektowi. Po jakimś czasie ZPM Biernacki zrezygnował z budowy.
Teraz okazuje się, że jednak nie do końca. Kilka tygodni temu do urzędu miejskiego wpłynął wniosek przedsiębiorstwa o zmianę planu zagospodarowania z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii.
- Wnioskowałem o dokonanie zmiany planu zagospodarowania, ponieważ dotychczasowy dokument pozwala jedynie na postawienie urządzeń i instalacji, a nie na budowę samej biogazowni - wyjaśnia Wojciech Biernacki. - Budowa takiego obiektu pozwoliłaby na redukcję emisji zapachów, gdyż w znacznym stopniu ograniczony zostałby transport obornika - dodaje.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.