Tegoroczne uroczystości związane z Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, przypadające w 75. rocznicę wyzwolenia obozu i 50. rocznicę utworzenia Kaplicy Wdzięczności i Męczeństwa, odbędą się jutro w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu.
We wtorek 28 kwietnia o godz. 19.00 w Kaplicy Wdzięczności i Męczeństwa odprawiona zostanie msza św. w intencji jej fundatorów, a w środę 29 kwietnia o godz. 12.00 uroczysta Eucharystia sprawowana przez arcybiskupa Seniora Archidiecezji Wrocławskiej Mariana Gołębiewskiego. Po Mszy św. nastąpi poświęcenie Kaplicy i Muzeum Księży Dachauczyków po zakończonych niedawno pracach remontowo-konserwatorskich.
Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego będą transmitowane przez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizję Internetową „Dom Józefa”. Biskup Edward Janiak zachęca, aby duchowo połączyć się w uwielbieniu Boga za dzieła, których dokonał w życiu księży-więźniów obozu Dachau. Jednocześnie poprosił o osobistą modlitwie o nowe i święte powołania kapłańskie, aby nigdy nie brakło odważnych głosicieli Bożej prawdy. Dziesięć lat temu ksiądz biskup Ignacy Jeż poprosił w imieniu swoim i pozostałych księży, aby ich tradycję pielgrzymowania w rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau do św. Józefa kontynuowali wierni diecezji kaliskiej i całej Polski. Ostatni ocalony duchowny - pochodzący z powiatu średzkiego - ksiądz Leon Stępniak zmarł w 2013 roku w Kościanie, w wieku 100 lat.
w Dachau nie przeżyli m.in. ksiądz Jan Nepomucen Chrzan, przedwojenny proboszcz z Żerkowa oraz ksiądz Aleksy Sobaszek - duszpasterz z Siedlemina. Obaj zmarli w 1942 roku, w odstępie miesiąca. Ci kapłani razem z pochodzącym z Łowęcic - bratem Grzegorzem Frąckowiakiem, który za działalność konspiracyjną został ścięty w 1943 roku w Dreźnie, zostali ogłoszeni przez papieża Jana Pawła II błogosławionymi w gronie 108. męczenników II wojny światowej. Uroczystość miała miejsce w czerwcu 1999 roku.
Obóz koncentracyjny w Dachau od końca 1940 roku był miejscem docelowym dla duchownych aresztowanych przez władze hitlerowskie w różnych krajach podbitych przez III Rzeszę. Z Polski w tym miejscu kaźni przebywało łącznie 1773 księży, zakonników i kleryków, spośród których tylko 818 doczekało chwili oswobodzenia obozu w kwietniu 1945 roku. W dniu 22 kwietnia 1945 roku uroczystym aktem oddali się oni w imieniu swoim i pozostałych współwięźniów w opiekę św. Józefowi Kaliskiemu i tydzień później – 29 kwietnia – zostali ocaleni z obozowej niewoli przez niewielki oddział patrolowy armii amerykańskiej. Ponieważ stało się to niespodziewanie, na dwie godziny przed likwidacją obozu i na kilkanaście godzin przed atakiem na KL Dachau planowanym przez dowództwo amerykańskie, fakt wcześniejszego wyzwolenia obozu uznany został przez więźniów za szczególną łaskę otrzymaną od Boga za przyczyną św. Józefa Kaliskiego. Po zakończeniu wojny i powrocie do kraju polscy księża i zakonnicy wypełniali swoje obozowe ślubowanie i corocznie przybywali w dniu 29 kwietnia do Kalisza z dziękczynnymi pielgrzymkami. W 1970 roku, w 25. rocznicę wyzwolenia obozu, ufundowali w podziemiach kaliskiego Sanktuarium Patrona Kościoła Powszechnego Kaplicę Wdzięczności i Męczeństwa oraz utworzyli Muzeum i Archiwum, w których zgromadzone zostały dokumenty i przedmioty dotyczące ich pobytu w obozie w Dachau.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.