Wojewódzkie obchody, na które zjechali się strażacy z całej Wielkopolski odbyły się w tym roku w Gnieźnie w piątek, 19 maja. Na uroczystościach obecne były również dziecięce i młodzieżowe drużyny pożarnicze z trzech miejscowości - w tym z Goliny.
Świętowanie rozpoczęto mszą św. odprawioną w intencji strażaków. Po Eucharystii nastąpił przemarsz na rynek, gdzie zorganizowano uroczysty apel.
Na wojewódzkich obchodach Dnia Strażaka, jarociński komendant awansowany, druhna z Goliny odznaczona
Z okazji Dnia Strażaka, Prezydent RP nadał 5 Krzyży Świętego Floriana za wybitne osiągnięcia w realizacji zadań wynikających z bycia członkiem OSP oraz 33 „Medale Za Długoletnią Służbę” - za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych.Z kolei, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznał 74 funkcjonariuszom odznakę "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" - za działalność, która w sposób szczególny przyczyniła się do rozwoju i umocnienia ochrony przeciwpożarowej, a także 37 Odznak Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej” - za podejmowanie działań w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska.
W gronie wyróżnionych przez prezydenta znalazła się Marta Wólczyńska z OSP w Golinie. Otrzymała Krzyż Świętego Floriana. Z kolei, Tomasz Krawczyk, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie został awansowany do stopnia starszego brygadiera.
Wszyscy przedstawiciele Dziecięcych Drużyn Pożarniczych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych otrzymali pamiątkowe imienne dyplomy, które wręczył Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP - st. bryg. Tomasz Grelak. Tuż po apelu, odbyła się defilada jednostek i pocztów sztandarowych. Po części oficjalnej, rozpoczął się festyn rodzinny.
Wielkopolscy strażacy interweniowali ponad 50 tysięcy razy
Według danych Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, w 2022 roku wielkopolscy strażacy interweniowali 53.704 razy:
- 39.656 akcji związanych było z miejscowymi zagrożeniami,
- 9.801 dotyczyło pożarów,
- 4.247 zgłoszeń okazało się fałszywymi alarmami,
- 26% ze wszystkich interwencji realizowano wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną,
- 32 % z nich były to działania samodzielne jednostek ratowniczo-gaśniczych,
- 42% to samodzielne wyjazdy Ochotniczych Straży Pożarnych.
W Wielkopolsce strażackie tradycje są przebogate i wyjątkowo długie. Pierwszą zawodową straż pożarną w Polsce powołał 5 lutego 1752 roku w Ostrowie Wielkopolskim marszałek koronny Franciszek Bieliński, a historia ochotniczych zastępów jest jeszcze starsza i jest ważną częścią spuścizny dziejowej w każdej gminie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.