Reklama

Amfiteatr w Jarocinie. Z poziomu parku tego nie zobaczycie [GALERIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już widać wyraźnie, że amfiteatr nabrał już kształtu, który dotychczas można było oglądać tylko na projektach. Obecnie trwa montaż ławek i murków, a wkrótce mają się zacząć nasadzenia drzew oraz róż.

Reklama

Poprzedni amfiteatr, który zasłynął dzięki wydarzeniom związanym z festiwalem rockowym został wyburzony w 2016 roku. Władze nie zważały na protesty, bo jak wielokrotnie podkreślano, stary obiekt był zdewastowany, a do tego nigdy nie powinien zostać wybudowany w tym miejscu, poniważ zaburzał oś widokową parku oraz znajdował się obok cmentarza przykościelnego z przełomu XVIII i XIX w., na którym pochowano ok. 450 osób.
Kości wydobyte w czasie prac wykopaliskowych zostały zbadane przez antropologów i pochowane we wspólnej mogile na cmentarzu komunalnym w Jarocinie.
 
Amfiteatr w jarocińskim parku wybudowano w drugiej połowie lat 70. XX w. Była tam betonowa zadaszona scena oraz 1460 miejsc dla widzów. Złotym okresem dla obiektu były lata 80. ubiegłego wieku. W 1982 roku z ośrodka kultury przeniesiono tam jarociński festiwal. Zagrały wtedy takie zespoły jak SS-20 (późniejszy Dezerter), Detonator, Rejestracja, Śmierć Kliniczna, czy CDN (pierwszy zespół posła Pawła Kukiza). Rok później główne koncerty przeniesiono na stadion, a w amfiteatrze występowały zespoły zakwalifikowane do konkursu.
 

Ostatnie chwile jarocińskiego amfiteatru można [ZOBACZYĆ TUTAJ]

 
 
Koncepcję wkomponowania tzw. zielonego amfiteatru w przestrzeń zabytkowego parku poparł Wielkopolski Konserwator Zabytków. W projekcie widownia ustawiona została tyłem do ulicy Zamkowej prowadzącej od ul. Św. Ducha do Pałacu Radolińskich. W porównaniu do poprzedniej będzie odwrócona o 90 stopni. Amfiteatr będzie miał także wydzielone miejsce pod ustawianą okazjonalnie scenę. W starym obiekcie ulegała ona regularnie dewastacji, dlatego zdecydowano o przygotowaniu jedynie utwardzonego miejsca pod mobilną scenę. Również konserwator zabytków był zdania, że nie ma potrzeby budowania czegoś, co zakłóciłoby oś widokową między pałacem Radolińskich a ruinami kościoła Św. Ducha.
 
W nowym amfiteatrze zaplanowano 1200 miejsc siedzących z możliwością uzupełnienia o dostawiane krzesła. Na widowni znajdą się też pojedyncze drzewa tak, aby dodatkowo dawały cień.
 
Pamiątką po starym obiekcie pozostanie obrys fundamentów  sceny. To na nim mają się znaleźć interaktywne siedziska i ławki przypisane artystom jarocińskich festiwali. Ma to być okazja, aby w nowoczesny sposób przybliżyć historię jarocińskiego festiwalu. Na całym terenie będzie zbudowane oświetlenie, monitoring wizyjny, parking dla rowerów i bezpłatny dostęp do internetu. 
 
 

Muzeum Regionalne w Jarocinie na realizowany wspólnie z gminą Jarocin projekt, w ramach którego powstanie nowy amfiteatr i nowa wystawa stała w pałacu Radolińskich pozyskało z UE prawie 7,5 mln zł. [CZYTAJ TUTAJ]

 
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy