Reklama

600 tys. zł na dwa odwierty studni głębinowych w gminie Kotlin. Czy nowe ujęcia zabezpieczą niedobory wody?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UG Kotlin

600 tys. zł na dwa odwierty studni głębinowych w gminie Kotlin. Czy nowe ujęcia zabezpieczą niedobory wody? - Zdjęcie główne

Z ramienia kotlińskiego samorządu czeki odebrali skarbnik Alicja Andrzejewska i wójt Mirosław Paterczyk. | foto UG Kotlin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 600 tys. zł pozyskała gmina Kotlin z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pieniądze będą przeznaczone na wykonanie dwóch odwiertów studni głębinowych w Magnuszewicach.

Reklama

Gminy, w których funkcjonowały Przedsiębiorstwa Państwowej Gospodarki Rolnej (tak zwane PGR-y) miały szanse na wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Państwo na ten cel przeznaczyło 350 mln zł.
Samorządy mogły złożyć maksymalnie trzy wnioski do 5 mln zł. Gmina Kotlin aplikowała o środki na trzy inwestycję w Magnuszewicach, bo to właśnie tam były PGR-y. 800 tys. zł chciała pozyskać na odwiert dwóch studni głębinowych, ponad 2 mln zł na budowę stacji uzdatniania wody. Trzeci wniosek przewidywał modernizację gminnego boiska w Magnuszewicach za ponad 1 mln zł.  

600 tys. zł na dwa odwierty studni głębinowych. Czy nowe ujęcia zabezpieczą niedobory wody?

Samorząd zdobył środki na jeden projekt. Gminie Kotlin przyznano dofinasowanie na odwiert dwóch studni głębinowych w Magnuszewicach. Nowe ujęcie zabezpieczy niedobory wody, stanowić ma również rezerwę w razie awarii aktualnego ujęcia.

- Cieszę się z otrzymanej dotacji. W Magnuszewicach odwierty studni są już wiekowe. Trzeba będzie szybko realizować inwestycję. Wykonać odwierty, aby mieć zabezpieczenie wody dla mieszkańców. Nie chcę, żeby spotkała nas taka sytuacja jak w Kotlinie, że padła studnia z przełomu lat 60/70-tych i mieliśmy  problem  - mówi Mirosław Paterczyk, wójt Kotlina.

- Dobrym rozwiązaniem będzie wybudować nowe odwierty, a w perspektywie następnych lat pozyskać środki finansowe i w Magnuszewicach przebudować stację uzdatniania wody do takiego standardu, jak jest w Kurcewie, Woli Książęcej  czy Wyszkach - dodaje włodarz gminy.


Samorząd Kotlina dużo inwestuje w siec wodociągową. Wójt Kotlina podkreśla, że doprowadzenie wody do mieszkańców odpowiedniej jakości jest dla niego priorytetem. Przez wiele lat rozbudowa urzędu gminy przegrywała właśnie z inwestycjami w gospodarkę wodociągową.   

600 tys. zł na dwa odwierty studni głębinowych. Czy nowe ujęcia zabezpieczą niedobory wody?

   
Kotlin jest jedynym samorządem z powiatu jarocińskiego, który pozyskał pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wniosek na modernizację stacji uzdatniania wody i systemu dostarczania wody złożyła również gmina Jaraczewo. Niestety nie udało się jej pozyskać pieniędzy.
Inwestycje w sieć wodociągową i stacje uzdatniania wody w gminie Kotlin w latach 2014-2021

2014-2015 - Remont i modernizacja stacji uzdatniania wody w Magnuszewicach. Inwestycja została wykonana na kwotę - 198.797,86 zł
2016 -  Budowa stacji uzdatniania wody w Woli Książęcej nieograniczonym. Wartość wykonanych robót wyniosła 1.684.633,10 zł brutto.

2016 -  Remont stacji uzdatniania wody w Kurcewie. Samorząd wydał na ten cel   
297.425,27 zł

2016 - sieć wodociągowa wykonana na ul. Łąkowej w Kotlinie - koszt 49.151,59 zł

2017-2018 - Odwiert studni głębinowej nr 2 w Wyszkach wraz z budową zbiornika zasobowego oraz remontu stacji uzdatniania wody. Gmina wydała 1.042.870,26 zł
2018 - sieć wodociągowa wykonana na ul. i. Krasickiego w Kotlinie - koszt 15.806,76 zł
2019-2020 - Przebudowa sieci wodociągowej z przyłączami w Kotlinie, ulica Spółdzielców. Całkowita wartość inwestycji to kwota 204.844,02 zł

2020 – „Odwiert studni głębinowej nr 3 wraz z obudową w Kotlinie ul. Rymarkiewicza”. Koszt całkowity - 222.900,60 zł brutto.
2020 - sieć wodociągowa wykonana na ul. W. Kosińskiego w Kotlinie -  52.725,92 zł
2020-2021 - „Rekonstrukcja studni głębinowej nr 2 w Kotlinie” - kwota 150.000 zł brutto.
Łącznie inwestycje pochłonęły : 3.919.155,38 zł

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy