Jak wynika z naszego roaportu ze stycznia 2022 roku funkcjonariusze wykryli 566 wykroczeń, w tym 262 za prędkość. Czterech kierowców ukarano za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h.
Na naszym terenie znajdują się dwa fotoradary – w Witaszycach (na wylocie w kierunku Kalisza) i w Nowym Mieście (tuż przed mostem). Zapytaliśmy Główny Inspektorat Transportu Drogowego ile odnotowały wykroczeń.
Fotoradary w Witaszycach i Nowym Mieście
W okresie od czerwca 2021 do czerwca 2022 fotoradar w Witaszycach zarejestrował 1 tys. naruszeń przekroczenia dozwolonej prędkości, natomiast urządzenie w Nowym Mieście nad Wartą - 1,5 tys.
W Witaszycach kierowcy średnio przekraczali prędkość o 24 km/h. Największym odnotowanym wykroczeniem była jazda szybsza o 50 km/h niż dozwolona na tym odcinku.
Gorzej wyglądają mandaty nakładane na kierowców przez fotoradar w Nowym Mieście. Tam kierujący przekraczali prędkość średnio o 30 km/h. Natomiast rekordzista przekroczył dozwoloną na tym odcinku prędkość aż o 94 km/h.
Czy na terenie Ziemi Jarocińskiej GITD chce zainstalować nowe fotoradary?
- Obecnie nie planuje się instalacji nowych urządzeń w powiecie jarocińskim lub gminie Nowe Miasto nad Wartą - informuje Biuro Informacji i Promocji Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
Fotoradar w Cielczy
Kiedyś na naszym terenie znajdowały się trzy fotoradary. Pod koniec 2018 roku zlikwidowano urządzenie przy „starej” drodze krajowej nr 11 w Cielczy. Spekulowano, że aparat ma trafić na obwodnicę Jarocina, z racji występującego tam dużego natężenia ruchu i sporej liczby wypadków. Tak się jednak nie stało.
- Fotoradar zainstalowany w Cielczy został przeniesiony do miejscowości Mniów, znajdującej się przy drodze krajowej nr 74 na terenie woj. świętokrzyskiego w związku z utratą przez drogę, przy której dotychczas funkcjonował, statusu drogi krajowej - tłumaczył wtedy Główny Inspektorat Transportu Drogowego odpowiedzialny za montowanie prędkościomierzy.
Dodatkowo nieistniejąca już straż miejska w Jarocinie posiadała mobilny prędkościomierz, który, po likwidacji instytucji, miał zostać sprzedany, przekazany do Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie lub innej jednostki.
- Fotoradar jest typowo prewencyjnym urządzeniem. On naprawdę spełnił swoją rolę. W 2005 roku robiliśmy w jednym miejscu 60-80 zdjęć, a w analogicznym okresie dzisiaj tych zdjęć robi się maksymalnie dziesięć – tłumaczył w 2015 roku komendant Krzysztof Adamiak. – Mandatów jest mniej nie dlatego, że rzadziej używamy fotoradaru, a dlatego, że kierowcy uważają i biorą nogę z gazu. A o to chodziło.
ZOBACZ TEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.