Reklama

2. Rajd Motocyklowy Weteranów. Jutro będą na cmentarzu w Jarocinie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

2. Rajd Motocyklowy Weteranów. Jutro będą na cmentarzu w Jarocinie  - Zdjęcie główne

2. Rajd Motocyklowy Weteranów. Jutro będą na cmentarzu w Jarocinie, aby uczcić kpt. Daniela Ambrozińskiego | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Uczestnicy 2. Rajdu Motocyklowego Weteranów odwiedzą jutro (piątek 21 maja) grób kpt. Daniela Ambrozińskiego na cmentarzu komunalnym w Jarocinie.

Reklama

Rajd rozpoczął się 4 maja w Warszawie. Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią do stolicy przyjechali tylko koordynatorzy wyjazdów, którzy będą organizować wyjazdy w swoich regionach na przydzielone im miejsca pochówku poległych weteranów. W 2. Rajdzie Motocyklowym Weteranów bierze udział ponad 1300 motocyklistów głównie z wojska, ale także z policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej, itp.

 

Przez 26 dni uczestnicy odwiedzą w sumie 127. miejsc pochówku żołnierzy poległych i zmarłych podczas działań poza granicami państwa: 120 żołnierzy, cywilnego ratownika medycznego, 5 policjantów i funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa. Jednym z miejsc, do których przyjadą uczestnicy jest Jarocin. Na cmentarzu komunalnym znajduje się bowiem grób kpt. Daniela Ambrozińskiego, który zginął w 2009 roku w Afganistanie.  W zeszłym roku w grupie motocyklistów, którzy złożyli kwiaty i zapalalili znicze była rówież wdowa - kpt. Natalia Ambrozińska z Biura Konwentu Dziekanów [ZOBACZ TUTAJ]. Wartę przy grobie kapitana pełnili żołnierze z 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk.

 

Daniel Ambroziński urodził się 7 września 1977 w Skierniewicach. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Koluszkach, maturę zdał w Technikum Spożywczym w Łodzi. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską im. gen. Tadeusza Kościuszki oraz Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Po ślubie przeprowadził się do miasta rodzinnego żony, czyli do Jarocina. Zginął 10 sierpnia 2009 w zasadzce zastawionej przez talibów w Usman Kheli. Był dziesiątym polskim żołnierzem, a pierwszym z V zmiany poległym podczas misji w Afganistanie. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego i Gwiazdą Afganistanu przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i awansowany przez ministra obrony narodowej Bogdana Klicha na stopień kapitana. Ciało porucznika zostało przywiezione do Polski, do macierzystej jednostki w Leźnicy Wielkiej. Następnie trumna została przewieziona do Jarocina, gdzie 18 sierpnia 2009 odbył się pogrzeb. Mszę świętą w intencji zmarłego tragicznie oficera w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie odprawił biskup polowy WP Tadeusz Płoski. W pogrzebie uczestniczyli m.in. prezes Rady Ministrów Donald Tusk, minister obrony narodowej Bogdan Klich, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło i szef Sztabu Generalnego WP gen. Franciszek Gągor. Nad grobem Aleksander Szczygło odczytał list Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy