Reklama lokalna
reklama

13 kwietnia samorządowcy uczcili Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Opublikowano:
Autor:

13 kwietnia samorządowcy uczcili Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości13 kwietnia samorządowcy z Gminy Jarocin oddali hołd polskim jeńcom, wywiezionym i rozstrzelanym 82 lata temu w Katyniu
Reklama lokalna
reklama

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów Polaków, wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. 

Likwidacja obozu, miejsca mordów

Decyzja Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. o likwidacji polskich jeńców wojennych bez wzywania aresztowanych, bez przedstawiania im zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa ani aktu oskarżenia, do dziś budzi przerażenie. 

Już 3 kwietnia 1940 roku rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Wszystkich zgromadzonych w nim jeńców zabito w katyńskim lesie. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni  z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Charkowie, Kijowie i Mińsku.

reklama

82 lata temu w Katyniu rozstrzelano polskich jeńców 

Wśród 21 857 zastrzelonych w 1940 r. znaleźli się zawodowi oficerowie Wojska Polskiego oraz powołani pod broń rezerwiści: 

- 107 naukowców, wykładowców polskich i europejskich uczelni, 

- 1040 nauczycieli szkół średnich i powszechnych, 

- ponad 700 inżynierów, 

- ponad 900 lekarzy i farmaceutów, dyrektorów klinik i ordynatorów oddziałów szpitalnych, ponad 700 prawników – sędziów, prokuratorów i adwokatów, 

- blisko 6 tysięcy funkcjonariuszy policji i innych służb mundurowych, 

reklama

- kilkudziesięciu duchownych. 

- Zginęli także wynalazcy, przedsiębiorcy, urzędnicy, artyści, sportowcy i dziennikarze. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. 

Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu - 13 kwietnia 1990 roku, gdy prezydent Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. 

W 2000 roku, w 60. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, w Charkowie, Katyniu i Miednoje zostały otwarte polskie cmentarze.

Samorządowcy z Gminy Jarocin oddali hołd polskim jeńcom, rozstrzelanym 82 lata temu w Katyniu

W Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej symboliczną wiązankę kwiatów na Skwerze Pamięci w Jarocinie złożyli Pierwszy Zastępca Burmistrza Jarocina Bartosz Walczak oraz przedstawiciele Rady Miejskiej. Hołd rozstrzelanym Polakom złożyli też żołnierze, strażacy, harcerze i młodzież z jarocińskich szkół.

reklama

Dziś Katyń jest nie tylko miejscem straszliwej zbrodni, ale również symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwego dążenia do prawdy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama