Igor Bogaczyński, sprinter z Jarocina, podwójnym młodzieżowym mistrzem Polski!

Autor: | Zdjęcie: Anna Kordus-Gościniak

Igor Bogaczyński, sprinter z Jarocina, podwójnym młodzieżowym mistrzem Polski! - Zdjęcie główne

Igor Bogaczyński został we Włocławku podwójnym młodzieżowym mistrzem Polski! | foto Anna Kordus-Gościniak

SportIgor Bogaczyński z MKL-u Jarocin został dwukrotnym młodzieżowym mistrzem kraju! Podczas Mistrzostw Polski U-23 w lekkiej atletyce złote medale zdobył w biegach na 200 m i 400 m!

Igor Bogaczyński z MKL-u Jarocin został jedną z największych gwiazd 40. PZLA Mistrzostw Polski U-23 w lekkiej atletyce, które w sobotę i niedzielę (1-2.07.2023) rozgrywane były we Włocławku! Podopieczny Mateusza Gościniaka wystartował w dwóch konkurencjach sprinterskich i w obu nie miał sobie równych, zdobywając dwa złote medale!

Igor Bogaczyński z Jarocina podwójnym złotym medalistą mistrzostw Polski

W sobotę Bogaczyński został młodzieżowym mistrzem Polski w biegu na 400 m. Wygrał zdecydowanie, z ogromną przewagą nad konkurentami. Osiągnął wynik 46,11 s. Drugi na mecie był Patryk Grzegorzewicz z AZS-u UMCS Lublin (czas 46,94 s), a trzeci Daniel Sołtysiak z AZS-u Poznań (czas 46,95 s). Na tym dystansie sprinter MKL-u Jarocin jest objawieniem tego roku. Zaskoczył wszystkich znawców lekkiej atletyki już w sezonie halowym, gdy został w Toruniu wicemistrzem Polski seniorów. Sezon letni rozpoczął również znakomicie, uzyskując podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego w Chorzowie najlepszy tegoroczny wynik spośród wszystkich polskich zawodników - 45,53 s! Dzięki tym wspaniałym osiągnięciom, podopieczny Mateusza Gościniaka trafił do reprezentacji Polski i zdobył pierwsze swoje międzynarodowe sukcesy - srebrny medal Igrzysk Europejskich i wraz z całą reprezentacją srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Europy.

W niedzielę Bogaczyński po raz drugi stanął na najwyższym stopniu podium, dzięki zwycięstwu na dystansie 200 m! Tym razem sprinter MKL-u Jarocin musiał o wygraną powalczyć do ostatnich metrów, gdyż do końca naciskał go Łukasz Żok z ALKS-u AJP Gorzów Wlkp. Podopieczny Mateusza Gościniaka odparł atak rywala i zwyciężył, ustanawiając nowy wspaniały rekord życiowy 20,75 s (najlepszy wynik w tym roku wśród polskich młodzieżowców)! Poprzedni, uzyskany także w tym roku, poprawił aż o dwie dziesiąte! Żok uzyskał również bardzo dobry wynik - 20,79 s. Brązowy medal wywalczył Adam Łukomski z AZS-u Wrocław (czas 21,28 s). Bogaczyński udowodnił, iż mimo przedłużenia startów do dystansu 400 m, nadal pozostaje bardzo szybki. Warto również zaznaczyć, że zawodnik MKL-u Jarocin dopiero pierwszy sezon startuje w zawodach młodzieżowców, a w roku ubiegłym był mistrzem Polski juniorów na 100 m!

Bogaczyński w tym sezonie jako swoją główną imprezę traktuje Młodzieżowe Mistrzostwa Europy, które 13 lipca rozpoczną się w fińskim Espoo. W Finlandii będzie mógł wystartować zarówno na 200 m jak i na 400 m. Na obu dystansach osiągnął wyniki znacznie lepsze od minimów kwalifikacyjnych.

We Włocławku medal zdobyła także druga podopieczna trenera Mateusza Gościniaka. Trzecie miejsce w konkursie skoku w dal kobiet zajęła Roksana Jędraszak. Aktualna mistrzyni Polski seniorek broniła srebrnego medalu Młodzieżowych Mistrzostw Polski. Roksana bardzo dobrze rozpoczęła konkurs. Już w pierwszej próbie skoczyła na odległość 6,27 m. Jeszcze dalej w tym dniu skakała jednak obrończyni tytułu, o rok starsza od Roksany, Nikola Horowska z ALKS-u AJP Gorzów Wlkp. W trzeciej próbie Horowska wykorzystała dobre warunki wietrzne i "pofrunęła" na odległość 6,68 m, gwarantując sobie obronę tytułu (z kolejnych prób zrezygnowała, aby zdobyć także złoty medal w biegu na 200 m kobiet!). Jędraszak skakała dość równo (6,21 m w trzeciej próbie, 6,24 m w czwartej próbie), ale w czwartym skoku nieco dalej (6,30 m) skoczyła Anna Matuszewicz z MKL-u Toruń. Wychowanka MKL-u Jarocin odpowiedziała dalekim skokiem w piątej próbie, ale niestety odbiła się już za belką. Szósta próba zawodniczki AZS-u Poznań nie była już udana i ostatecznie Jędraszak w najlepszym konkursie od wielu lat wywalczyła brązowy medal. Roksana także będzie chciała z jak najlepszej strony zaprezentować się podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Espoo.