Ceny warzyw od połowy lutego wzrosły już o około 30-40 procent. Zarówno sprzedawcy jak i konsumenci są zaskoczeni i zaniepokojeni nagłymi skokami cen. Znaczący wpływ na to zjawisko ma pora roku, choć nie tylko.
Jakub Jakubczak analityk Banku BNP Paribas tłumaczy - Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za duży wzrost cen w Polsce i całej Europie są ograniczone dostawy z Hiszpanii i północnej Afryki oraz ograniczenia w lokalnej produkcji zimowej.
Podobnego zdania są inni analitycy, którzy uważają, że alternatywą i zatrzymaniem wzrostu mogłyby być produkcje szklarniowe, jednak z uwagi na wysokie koszty energii są ona opóźniane lub wstrzymywane. Dodatkowo na ceny warzyw i owoców zwłaszcza importowanych wpływ ma rynek walutowy. Słaba wobec euro złotówka powoduje, że import warzyw i owoców jest jeszcze droższy - dodają specjaliści rynkowi. Tak jest w całym kraju.
Ceny warzyw na Jarocińskim targowisku
Jak wygląda sytuacja na rynku warzyw i owoców w Jarocinie? Sprzedawcy nie ukrywają zaniepokojenia zwłaszcza cenami cebuli, ziemniaków, kalafiora i pomidorów, które w ostatnich dwóch tygodniach poszły ostro w górę.
Najgorzej na naszym lokalnym rynku prezentują się ceny cebuli. Na targowisku w Jarocinie oraz "zieleniakach" cena białej cebuli przekroczyła w tym tygodniu 5 złotych. W centrum Jarocina w sklepach warzywnych trzeba za nią zapłacić o złotówkę więcej. Aż trudno uwierzyć, że to popularne, polskie warzywo jest tak drogie. Analizując ceny procentowe w porównaniu z rokiem poprzednim cena wzrosła o prawie 200 procent!
Nie najlepiej wyglądają również ceny ziemniaków. Dzisiaj za kilogram kartofli w Hali Targowej trzeba zapłacić już 6 złotych. Dodajmy, że cena dotyczy ziemniaków starych. Młodych jeszcze nie ma w sprzedaży, ale jak mówią handlowcy z całą pewnością, gdyby się pojawiły trzeba by było zapłacić za nie około 10 złotych za kilogram. Niestety tylko nielicznych konsumentów stać na ich zakup. Warto dodać, że ceny hurtowe ziemniaków od początku tego roku do końca lutego były wyższe aż o 85 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Ceny pomidorów również w ostatnich tygodniach mocno poszybowały w górę. Za kilogram polskich pomidorów malinowych trzeba zapłacić minimum 35 złotych. Importowane są zdecydowanie tańsze. W porównaniu z rokiem 2022 cena pomidorów wzrosła średnio o 94 procent.
Jeśli chodzi o ceny kalafiora to w ubiegłym tygodniu w jednym z punktów sprzedaży owoców i warzyw kalafior osiągnął cenę 15 zł za sztukę. Podobna cena utrzymuje się do dnia dzisiejszego w jednym z marketów znanej sieci w Jarocinie.
W poniedziałek przed południem sprawdziliśmy jak kształtuje się cena kalafiora w jednym ze sklepów oferujących warzywa i owoce w centrum Jarocina. Obecnie za średniej wielkości kalafior trzeba zapłacić 12 złotych, a kilka dni temu kosztował jeszcze mniej, bo 9.90 zł - poinformował nas sprzedawca. Podobna cena utrzymuje się dzisiaj na targowisku w Jarocinie.
Jak wyglądają pozostałe ceny warzyw na dzień 7 marca 2023 r.
- Por 3.50 sztuka
Ceny owoców w Jarocinie
Jeśli chodzi o ceny owoców na początku roku odnotowano delikatny wzrost. W lutym nieco więcej trzeba było zapłacić za cytryny, pomarańcze i mandarynki. W ostatnich dniach mocno do góry poszły ceny polskiej gruszki. Dziś za kilogram tych owoców trzeba zapłacić 7 złotych.
Jak wygląda szczegółowa analiza cen owoców? Sprawdziliśmy na jarocińskim targowisku:
- Winogrono 16 zł/kg
ZOBACZ TEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.