Reklama

Jak wyglądają ceny na jarocińskim targowisku? Sprawdziliśmy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

#wspieramjarocinskie Ile kosztuje kapusta, kalafior, ziemniaki czy jabłka? Jak kształtują się ceny owoców i warzyw w trzecim tygodniu 2023 roku na targowisku w Jarocinie. Sprawdziliśmy.

Reklama

We wtorek 17 stycznia wybraliśmy się na jarocińskie targowisko, aby sprawdzić ceny poszczególnych warzyw i owoców. Niestety w okresie zimowym handlowców jest bardzo mało. Nie jest to spowodowane tylko wzrostem cen czy przebranżowieniem działalności sprzedających, lecz w dużej mierze porą roku. Jak mówią sprzedawcy, których spotkaliśmy dzisiaj na jarocińskim targowisku:

Jest zimno. Towar nie schodzi tak jakbyśmy chcieli. Zysk z utargów jest minimalny, a czasami bywa i tak, że musimy dokładać do tego interesu. Dlatego w miesiącach zimowych nie wszystkim handlowcom opłaca się przyjeżdżać. Zwłaszcza tym, którzy mieszkają dalej. Na dzień dzisiejszy koszty paliwa są bardzo wysokie, dlatego w okresie zimowym targowisko w Jarocinie jest takie małe – wyjaśnia jeden ze sprzedawców, dodając. Za rezerwację miejsca, na którym sprzedawcy mogą handlować muszą zapłacić 135 złotych. Jest to opłata roczna. Dzięki wykupionej miejscówce sprzedawcy mogą być pewni, że dana strefa, miejsce jest przeznaczona tylko dla niego. Ponadto plac handlowy na jarocińskim targowisku podzielony jest na sektory. Trzy metry na trzy metry placu kosztuje 27 złotych. Jest to dzienna opłata targowa zwana eksploatacyjną. Sprzedawcy handlujący warzywami i owocami zazwyczaj wykupują trzy stoiska, aby wmieścić się ze swoim towarem. W naszym przypadku są to trzy miejsca postojowe, za które co targ zapłacić musimy 81 złotych. Proszę teraz przeliczyć ile my musimy sprzedać kilogramów jabłek, ziemniaków czy cebuli, żeby zarobić na te opłaty. Nie mówiąc już o zarobku, który byśmy mieli dla siebie. Do tego dochodzą koszty transportu, czyli przejazdu na targowisko, gdyż nie jesteśmy z Jarocina – informuje rozmówca, który na placu targowym w naszym mieście handluje już kilkanaście lat.

I faktycznie, gdybyśmy mieli policzyć ilu handlowców sprzedaje swoje warzywa czy owocami to moglibyśmy ich policzyć na palcach jednej ręki. Po przejściu całego placu naliczyliśmy tylko trzech sprzedawców owoców i warzyw.

Prognozy dotyczące cen warzyw i owoców na ten rok

W opublikowanym 3 stycznia raporcie AgroNawigatorze PKO BP znalazły się prognozy dotyczące cen żywności w 2023 roku. Z informacji wynika, że jest minimalna szansa na spadek niektórych cen produktów żywnościowych. Z prognoz ekonomistów wynika, że powinny potanieć zboża i mięso głównie wołowina, ale za to ceny owoców i warzyw mogą niestety wzrosnąć. W podanej analizie czytamy:

Wzrost udziału owoców skierowanych do przetwórstwa oraz podwyższone koszty magazynowania owoców, mimo zmniejszonej sprzedaży eksportowej, mogą mieć odzwierciedlenie w niższych zapasach jabłek w kolejnych miesiącach tego roku. Utrzymujemy, że w takich uwarunkowaniach możliwy jest wzrost cen jabłek, co może skutkować wzrostem inflacji w kategorii owoce w drugim kwartale 2023 roku. Autorzy AgroNawigatora zaznaczyli w pierwszej połowie tego roku możliwe są dalsze wzrosty cen na rynku warzyw. Wysokie zapotrzebowanie na rynkach trzecich oraz wzrost kosztów w przechowania mogą przyczynić się do zmniejszenia podaży w najbliższych miesiącach. Mniejsza produkcja warzyw spod osłon, z uwagi na podwyższone koszty ogrzewania, będzie wspierać podwyżki cen, choć warzywa z importu będą stanowić wciąż czynnik hamujący wzrosty – uważają analitycy.

 

Ceny na targowisku w Jarocinie

Jak dzisiaj kształtują się ceny warzyw i owoców? Czy faktycznie podrożały? O to zapytaliśmy sprzedawców handlujących na jarocińskim targowisku.

Od początku toku nie odnotowaliśmy wzrostu cen owoców czy warzyw. Podrożała jedynie marchew, ale minimalnie o 50 groszy na kilogramie. Reszta warzyw i owoców trzyma się sztywno ceny z końca ubiegłego roku. Swoich klientów chcieliśmy uspokoić, nie zanosi się na to, żeby były jakieś wzrosty cen – uspokaja jeden z handlowców.

Szczegółowa analiza cen owoców i warzyw:

Ceny owoców:

 • Winogrono w zależności od odmiany od 8 do 12 zł/kg
 • Gruszka 8 zł/kg
 • Jabłka 3 zł/kg
 • Cytryna 8 zł/kg
 • Mandarynka 9 zł/kg
 • Pomarańcz 8 zł/kg
 

Ceny warzyw:

 • Pieczarki 11 zł/kg
 • Marchew 3.5 zł/kg
 • Por 3 zł sztuka
 • Papryka 13 zł/kg
 • Pietrucha seler 6 zł/kg
 • Czosnek 3.5 zł sztuka
 • Natka pietruszki, koper, szczypior 2 zł pęczek
 • Kapusta pekińska 4 zł główka
 • Kapusta biała, czerwona 5 zł główka
 • Buraki 2 zł/kg
 • Cebula 3 zł/kg
 • Ziemniaki 2 zł/kg
 • Sałata 4.5 zł główka
 • Rzodkiewka 3 zł pęczek
 • Włoszczyzna 5 zł pęczek
 

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy