Reklama lokalna
reklama

Po ile pelargonie, surfinie i petunie na targowisku w Jarocinie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Po ile pelargonie, surfinie i petunie na targowisku w Jarocinie? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
19
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
#wspieramjarocinskieDziś wielu mieszkańców naszego miasta i okolicznych miejscowości - wykorzystując długi weekend - wybrało się na zakupy na targowisko. Sporą część placu zajmują handlowcy oferujący sadzonki warzyw, rośliny rabatowe, drzewa i krzewy ozdobne, a także byliny. 
reklama

Odwiedzając miejski bazar nie sposób oderwać oczu od kwitnących, barwnych roślin balkonowych i tarasowych. Na niemal wszystkich stoiskach podziwiać możemy różne odmiany pelargonii, surfini, komarzyc, petunii, aksamitek, lobelii, coleusów - nazywanych potocznie pokrzywkami czy begoniami. Te wszystkie rośliny większości ogrodników są już znane i od kilku lat zdobią nasze balkony i ogrody. W ostatnich latach na rynku pojawiło się całkiem sporo nowości. Wydaje się, że w tym sezonie nie tylko modne będą rośliny kwitnące, ale również te o ozdobnych liściach. Ich także nie brakuje na straganach z roślinami. 

Ogromne zainteresowanie roślinami ozdobnymi i balkonowymi na targu w Jarocinie 

Producenci, hodowcy sadzonek warzyw i rabatówek zacierają ręce, gdyż obecny sezon należy jak sami mówią do jednym z najbardziej udanych.

reklama

- Już pod koniec kwietnia zaczął się szał. Klienci kiedy zbliżały się święta majowe zaczęli kupować i obsadzać swoje balkony i tarasy. Ci, którzy wówczas czekali na cieplejsze dni, dziś kupują rośliny w wiekszych ilościach. Sporadycznie sprzedajemy w mniejszych ilościach - informuje jeden ze sprzedawców.

Jak co roku, największym zainteresowaniem cieszą się pelargonie. 

- Klienci kupują ich bardzo dużo - zwraca uwagę handlująca na targowisku przedstawicielka firmy ogrodniczej Nowaczyk. - Zaraz po pelargoniach, najlepiej sprzedają się surfinie i petunie. To taka czołowa trójka. 

Ile zapłacimy za pelargonie i surfinie, a ile za lawendę?

Jeśli chodzi o ceny poszczególnych roślin rabatowych - to trzeba przyznać, że cena jest obecnie jeszcze stabilna. Mimo, że mamy ostatni dzień maja ceny nie spadają. Roślin jest całkiem sporo. W ubiegłym sezonie o tej porze handlowcy mieli już ich niewiele. W tym roku jest nieco inaczej. Pewnie dlatego, że sprzedawcy zaopatrzyli się w większe ilości roślin letnich, by uniknąć tego, co zdarzyło się wiosną, kiedy to na początku kwietnia nie mogliśmy kupić już bratków czy stokrotek. Wszystkie te rośliny zostały wcześniej wyprzedane. 

reklama

Jak kształtują się ceny w ostatnim dniu maja na jarocińskim targowisku? Sprawdziliśmy:

  • Pelargonia bluszczolistna 6 zł
  • Pelargonia angielska 8 zł
  • Pelargonia rabatowa 6 zł
  • Calibrachoa 6 zł
  • Petunia 5-6 zł
  • Begonia bulwiasta 8 zł
  • Begonia Solana 8 zł
  • Begonia stale kwitnąca 3 zł
  • Begonia dragon 8 zł
  • Supertunia Vista 6 zł
  • Goździki 6 zł
  • Komarzyca 5 zł
  • Pokrzywka 5 zł
  • Kostrzewa 8 zł
  • Brunnera 8 zł
  • Surfinia pełna 5 zł
  • Surfinia drobna 5 zł
  • Stokrotka afrykańska 5 zł
  • Ipomea 5 zł
  • Lawenda 5 zł 
Poniżej publikujemy małą ściągawka dla tych, którzy w tym sezonie po raz pierwszy zamierzają uprawiać rośliny w pojemnikach

reklama

Na co zwrócić uwagę, by rośliny na rabatach zdrowo i pięknie rosły? 

Rośliny rabatowe sadzimy do skrzyń, donic zaraz po połowie maja. Pojemniki wybieramy większe. Jeśli chcemy posadzić każdą roślinę oddzielnie musimy wybrać większą donicę od tej, w której roślina już rośnie. Najlepiej będzie jak będzie miała ona jeszcze raz taką samą wielkość.

Gleba
Ziemia pod uprawę roślin powinna być dobrej jakości. Najlepsza będzie kwiatowa, bądź uniwersalna. Nigdy nie używajmy tej, która już była w pojemnikach, w której uprawialiśmy rośliny. Będzie ona wyjałowiona i pozbawiona składników pokarmowych. W sprzedaży dostępne jest również podłoże przeznaczone do roślin rabatowych w tym także pelargonii. Najczęściej jest już ono wymieszane z nawozem do danego gatunku roślin. Przez jakiś czas nie będzie trzeba pamiętać o regularnym dokarmianiu naszych nowo posadzonych roślinek.

Stanowisko
Większość gatunków roślin ozdobnych, jednorocznych lubi ciepło. Jest to dla nas sygnał, że po posadzeniu powinniśmy zapewnić roślinom miejsce nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Pelargonie będą bardzo obficie kwitły, kiedy zapewnimy im dużo słońca przez większą część dnia. Poradzą sobie również, kiedy przez jeden lub dwa dni zapomnimy je podlać. W przypadku roślin rabatowych - gorsze jest zalanie rośliny niż niepodlanie jej. 

Nawożenie
Jest kluczem do sukcesu. Jednoroczne, kwitnące rośliny rabatowe mają duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Aby zdrowo i obficie kwitły, musimy je systematycznie zasilać nawozem. Tylko nawóz zapewni nam obfitość kwitnienia. Do tego celu możemy zastosować nawozy długodziałające. Długodziałające czyli jakie? To wszystkie te, które stosujemy raz lub dwa w całym sezonie. Najczęściej pierwszą dawkę aplikujemy w maju, następną w lipcu. Na rynku ogrodniczym jest kilka firm, które oferują takie nawozy. Na opakowaniu każdego z nich jest stosowną informacją o terminach nawożenia. Ważne byśmy przestrzegali informacji zamieszczonych na etykiecie podanej przez producenta.

Inne zabiegi pielęgnacyjne
Istotnym zabiegiem, który powinniśmy równie regularnie przestrzegać jest obrywanie przekwitniętych kwiatostanów. Usuwamy sukcesywnie te, które przekwitły, by dać możliwość wytworzenia roślinie nowych pąków kwiatowych. Podobnie jest z uszkodzonymi lub zżółkniętymi listkami.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama