reklama

W jakim celu sieje się poplon?

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

W jakim celu sieje się poplon? - Zdjęcie główne

foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Rośliny wysiewane jesienią na zielony nawóz stanowią ekologiczny i tani sposób na polepszenie parametrów gleby. Zasiew tak zwanego poplonu stosowany jest zarówno przez rolników, jak i osoby uprawiające warzywa w ogródkach przydomowych. 

Poplon skutecznie podnosi żyzność gleby. Nawóz zielony siejemy po zbiorach w polu czy na ogródkach warzywnych, dzięki niemu ziemia wzbogaca się o składniki pokarmowe, niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Masa zielona dostarcza glebie przede wszystkim azotu. Zaletą poplonu jest to, że rozkłada się on w krótkim czasie, a przy tym jest ekologiczny i tani. Właśnie dlatego, cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Warto dodać, że zielony nawóz ochrania glebę przed nadmiernym wysuszeniem, zwiększa zdolność ziemi do kumulowania wody, powstrzymuje rozwój chwastów, a przy tym sprzyja też rozrostowi próchnicy. Dodatkowo, dzięki użyciu poplonu zmniejsza się także zasolenie gleby i poprawie ulega jej aktywność mikrobiologiczna. Decydując się na zastosowanie zielonego nawozu zakupimy nasiona na sklepdlaogrodu.pl.

Poplon ozimy- co należy wiedzieć?

Rośliny na nawóz zielony w przypadku poplonu ozimego, wysiewa się we wrześniu i październiku. Uprawia się je maksymalnie do połowy maja następnego roku. Na poplon ozimy wysiewany na jesień sprawdzają się znakomicie gatunki zimotrwałe, a więc te nieprzemarzające. Zaletą poplonu ozimego jest to, iż okrywając glebę od jesieni do wiosny, zatrzymuje w niej wszelkie ważna substancje odżywcze. Przez to, pierwsze wiosenne warzywa nie mają do nich dostępu. Poplon ozimy skuteczne zatrzymuje te składniki w górnych warstwach ziemi. Wiecej informacji na ten temat pod adresem: https://sklepdlaogrodu.pl/pl/c/Nasiona/2281680

Rośliny na zielony nawóz- jakie będą najlepsze?

Na jesienny siew sprawdzą się zwłaszcza takie rośliny jak wyka ozima, rzepak ozimy i żyto ozime. Wyka to roślina strączkowa, która wschodzi równo i rośnie szybko, osiągając do 70 cm wysokości. Roślina ta jest często stosowana jako roślina poplonowa, gdyż jest w stanie transportować ważne składniki odżywcze z głębszych warstw podłoża. Wyka wyróżnia się pośrednim systemem korzeniowym, wieloma wąsami czepnymi, wiotkimi łodygami i różowo-fioletowymi kwiatami.

Rzepak to roślina miododajna, zawierające w sobie dużą ilość drogocennych pierwiastków śladowych. Stanowi ona świetny zielony nawóz. Jest doceniana ze względu na znakomity skład chemiczny oraz rozgałęziony system korzeni. Rzepak ozimy dobrze powstrzymuje wzrost chwastów, wzbogaca ziemię o substancje odżywcze i spulchnia glebę. Jeśli chodzi o wysiew żyta ozimego, to jest on sposobem na znacznie ograniczenie potrzeby chemicznego nawożenia gleby.

Żyto poprawia strukturę gleby i jej jakość, wzbogaca ziemię o azot i składniki mineralne. Wysiany nim obszar będzie bardziej odporny na erozję wodną oraz powietrzną. Roślinę tą wysiewa się od 10 do 30 września, na głębokości od 3 do 6 cm. Żyto świetnie użyźnia, spulchnia i poprawia strukturę gleby.

Poplon

Kiedy przekopać poplon ozimy?

Zielony nawóz, który będzie zimował w ziemi, wysiewamy jesienią. Zaleca się, aby siać go do końca września lub połowy października. Nasiona dokładnie mieszamy z glebą, natomiast wiosną wykonujemy zabieg przekopania. Wszelkie poplony trzeba przekopać na głębokości 15- 20 cm. W przypadku cięższych gleb w zupełności wystarczające okaże się 15 cm. Jeżeli chodzi o gleby lekkie, najlepiej przekopać je na głębokości 20 cm. Poplon dostarcza cenne wartości odżywcze ziemi, również po samym przekopaniu, czyli w okresie, kiedy rośliny ulegają rozkładowi. Warto więc przekopać go wczesną wiosną, tak aby rośliny miały odpowiedni czas na rozłożenie, przez wiosennym siewem warzyw.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy