reklama

Urlop dla osób samozatrudnionych oraz pracujących na umowie zleceniu. O tym warto pamiętać

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: materiał partnera

Urlop dla osób samozatrudnionych oraz pracujących na umowie zleceniu. O tym warto pamiętać - Zdjęcie główne

foto materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą oraz zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia co do zasady nie przysługuje płatny urlop wypoczynkowy. W jaki jednak sposób można zadbać o tę kwestię?

 

Urlop wypoczynkowy na umowie zlecenie

Urlop wypoczynkowy przysługuje jedynie pracownikom zatrudnionym na postawie umowy o pracę. Jego wymiar wiąże się z długością stażu pracy. Poniżej przepracowanych 10 lat pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu, z kolei powyżej tego stażu już 26 lat. Warto jednak pamiętać, że do stażu pracy wliczony jest też okres studiowania. Nieistotne przy tym, czy uzyskaliśmy tytuł licencjata, magistra czy inżyniera – automatycznie do stażu pracy zostanie doliczone 8 lat.

Jednak sytuacja będzie wyglądać nieco inaczej w przypadku umowy zlecenia, której nie obejmuje kodeks pracy. Co do zasady praca na podstawie tego rodzaju umowy cywilnoprawnej ma zapewnić odpowiednią swobodę w realizowaniu zlecenia. Dlatego w umowie nie mogą znaleźć się zapisy dotyczące np. czasu, miejsca czy pory wykonywania obowiązków.

Choć na umowie zlecenie nie przysługuje nam urlop wypoczynkowy, możemy zadbać o to, by w podpisanej umowie znalazł się zapis, który umożliwi wzięcie wolnych dni, bez obniżenia kosztów przysługującego wynagrodzenia. Warto pamiętać, że zazwyczaj pracodawcy chętnie zgadzają się na taki zapis, ponieważ pracownik będący na umowie zleceniu generuje mniejsze koszty utrzymania. Jednak umową zleceniem nie można zastępować umowy o pracę. Więcej informacji na temat urlopu wypoczynkowego znajdziesz m.in. tutaj: https://www.ingksiegowosc.pl/news/sprawy-kadrowe/umowa-zlecenie-a-urlop-wypoczynkowy.

Prowadzenie działalności gospodarczej a urlop

Zwłaszcza właściciele mniejszych biznesów lub osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą doskonale zdawać sobie sprawę, że choć dysponują w pełni czasem i wymiarem pracy, za dni wolne nie otrzymają wynagrodzenia. Stąd pojawia się tendencja, by rezygnować z urlopu na rzecz pracy w celu dalszego generowania zysków ze sprzedaży.

Takie rozwiązanie jest jednak krótkotrwałe, ponieważ może wpływać nie tylko na samopoczucie fizyczne, ale i psychiczne. Jednym z możliwych rozwiązań będzie wypracowanie dochodu pasywnego, np. dzięki sklepowi internetowemu, płatnym subskrypcjom, czy szkoleniom online. Pozwoli to nie tylko na zapewnienie dochodu na stałym i przewidywalnym poziomie, ale również zmniejszy presję psychiczną.

Więcej informacji na temat znajdziesz m.in. tutaj: https://www.ingksiegowosc.pl/news/prowadzenie-firmy/urlop-dla-samozatrudnionych.

Urlop wypoczynkowy – podsumowanie

Choć urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikom pracującym na podstawie umowy o pracę, również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz pracujące na podstawie umowy zlecenie, mogą zapewnić sobie wolne dni od pracy.

W przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, którzy wrócili z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, wybranie zaległego urlopu wypoczynkowego również jest możliwe. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jakich sytuacjach jest możliwe zwolnienie pracownika, który wrócił z urlopu rodzicielskiego, możesz przeczytać na ten temat m.in. tutaj: https://www.ingksiegowosc.pl/news/sprawy-kadrowe/wypowiedzenie-umowy-po-powrocie-z-rodzicielskiego.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy