Czym są peptydy?
Peptydy to organiczne związki chemiczne, które powstają w wyniku połączenia dwóch lub większej liczby aminokwasów wiązaniem peptydowym. Nazywane są z tego powodu amidami lub krótkołańcuchowymi białkami, ponieważ ich łańcuch może składać się z maksymalnie 100 aminokwasów.
Można więc powiedzieć, że peptydy to bioaktywne aminokwasy, z których zbudowana jest warstwa lipidowa naszej skóry. Z tego powodu są to substancje niezwykle ważne w procesie wzrostu komórek, i ich regeneracji, a także produkcji kolagenu. Właśnie dlatego nazywane są one często nieinwazyjnym botoksem.
Rodzaje peptydów w kosmetykach
W kosmetologii stosuje się peptydy, które pozyskiwane są z roślin lub są tworzone syntetycznie w laboratoriach, po to, aby miały one podobne działanie do tych, wytwarzanych przez nasz organizm. Nazywane są biomimetycznymi, ponieważ naśladują obecne w skórze substancje, oddziałując na komórki docelowe.
Wyróżnia się peptydy sygnałowe, które wykorzystywane są w produktach takich jak na przykład krem przeciwzmarszczkowy, aby pobudzić syntezę kolagenu i elastyny. Z kolei transportery substancji aktywnych odpowiadają za neutralizację wolnych rodników, a inhibitory neuroprzekaźników, czyli tzw. neuropeptydy wykazują działanie zbliżone do toksyny botulinowej, ponieważ wygładzają zmarszczki.
Jak działają peptydy w kosmetykach?
Peptydy w kosmetykach w zależności od rodzaju mogą działać wielokierunkowo. Najczęściej stosowane są w produktach o funkcji przeciwstarzeniowej, dzięki czemu ujędrniają skórę, wygładzają zmarszczki, a także ujednolicają jej koloryt i redukują przebarwienia.
Peptydy skutecznie wiążą również cząstki wody wewnątrz skóry, a także wspomagają utrzymanie jej optymalnego nawilżenia. Dodatkowo pobudzają ją do regeneracji i odbudowy, dlatego też nie są to składniki, po które mogą sięgać jedynie osoby zmagające się z problemem ze zmarszczkami.
Dla kogo kosmetyki z peptydami?
Najczęściej peptydy wykorzystywane są w kosmetykach przeznaczonych dla skóry dojrzałej, zniszczonej i odwodnionej. Z tego powodu chętnie po takie produkty sięgają kobiety w okresie menopauzalnym, które wskutek spadku aktywności estrogenu zmagają się z utratą objętości i przesuszeniem tkanek.
Peptydy w kosmetyce często wykorzystywane są również podczas różnego rodzaju zabiegów, takich jak na przykład mezoterapia igłowa. Słynne są również w pielęgnacji azjatyckiej. Wszystko to sprawia, że z takich preparatów chętnie korzystają nie tylko osoby o dojrzałej zniszczonej cerze, ale również młodsze, którym brakuje nawilżenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.