Lekarzem, który zawodowo zajmuje się badaniem stanu wątroby i związanych z nią schorzeń, jest hepatolog. Nie w każdym przypadku jednak od razu konieczna jest recepta od lekarza. Przy łagodniejszych symptomach można spróbować naturalnych ziół lub suplementów. Jeśli one nie pomagają, najpierw należy wykonać badania. Dowiedz się więcej o sposobach leczenia i regeneracji wątroby.
Kiedy konieczne są leki na receptę?
Ból brzucha pod żebrami zlokalizowany po prawej stronie, nudności, brak apetytu, wymioty czy żółte białka oczu – to potencjalne objawy problemów z wątrobą. Jeśli zauważysz je u siebie, najlepiej udaj się do lekarza. Możesz to zrobić zarówno w gabinecie stacjonarnym, jak i podczas konsultacji lekarskiej online. Lekarz może wówczas skierować Cię na szczegółowe badania, takie jak USG wątroby czy próby wątrobowe.
Na podstawie wyników badań oraz Twoich objawów specjalista zaleci dalsze leczenie. Jeśli diagnostyka nie wykaże poważniejszych schorzeń, wystarczające mogą być suplementy bez recepty. Jeżeli jednak lekarz uzna to za stosowne, może wypisać receptę na leki. Aby uzyskać dostęp do takiego leczenia lub kontynuować je, możesz skorzystać ze strony Halomed – recepty bez wychodzenia z domu.
Suplementy na wątrobę bez recepty
Jeśli Twoja wątroba nie jest jeszcze w stanie choroby czy złuszczenia, a chcesz ją jedynie zregenerować lub wzmocnić, w aptece znajdziesz wiele preparatów i suplementów do kupienia bez recepty. Skąd wiedzieć, który suplement diety wybrać? Warto zwrócić uwagę na skład. Oto lista składników, które wykazują pozytywne działanie na funkcjonowanie wątroby.
- Sylimaryna – substancja obecna w ostropeście plamistym o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Przyspiesza regenerację wątroby i spowalnia uszkodzenia.
- Fosfolipidy sojowe – mają podobne działanie do sylimaryny – regenerują komórki wątroby i mają działanie przeciwzapalne.
- Karczoch – wyciąg z karczocha obniża poziom złego cholesterolu i wspomaga trawienie, odciążając wątrobę.
- Ostryż długi (kurkuma) – oprócz działania przeciwzapalnego i przeciwutleniającego pobudza także wydzielanie żółci i enzymów wątrobowych.
Jak widać, wiele składników występujących w naturze ma korzystny wpływ na zdrowie wątroby. Zamiast gotowych suplementów możesz zatem wybrać ziołowe preparaty – oleje i wyciągi z ostropestu plamistego, pokrzywy zwyczajnej czy karczocha także będą pomocne. Warto jednak pamiętać, że kontrola stanu zdrowia wątroby zawsze powinna odbywać się pod opieką lekarza.